nowotwór a siedzący tryb życia
Fot. pixabay.com/ Free-Photos
Autor Klaudia Gaicka - 21 Czerwca 2020

Zwiększa ryzyko zachorowania na raka nawet o 80 procent. Czynnik, na który lepiej uważać

Nowotwór co roku zabija tysiące ludzi we wszystkich krajach świata. Warto korzystać z badań odnośnie do obniżenia jego ryzyka. Najnowsze badania naukowców pokazują, w jaki sposób możemy znacząco obniżyć ryzyko śmierci z powodu raka.

Nowotwór stanowi jedną z najgroźniejszych chorób, które zagrażają każdemu człowiekowi. Warto wiedzieć, w jaki sposób możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania. Okazuje się, że wielu zachorowań na nowotwory możemy uniknąć, zmieniając swoje złe przyzwyczajenia.

Nie żyje bohater popularnego programu telewizyjnego. Oglądały go miliony PolakówNie żyje bohater popularnego programu telewizyjnego. Oglądały go miliony PolakówCzytaj dalej

Nowotwór zabije nas z większym prawdopodobieństwem, jeżeli nie będziemy się dostatecznie dużo ruszać

Nowotwór wciąż jest jedną z głównych przyczyn śmierci w Polsce i na świecie. Co roku z jego powodu umierają tysiące ludzi w całym kraju. Jak alarmują liczne badania, mimo ciągłego apelowania ekspertów, wielu z nas nie wyzbyło się z codziennego życia czynników rakotwórczych.

Najnowsze badania ostrzegają przed siedzącym trybem życia. Naukowcy z University of Texas MD Anderson Cancer Center doszli do bardzo ciekawych i zaskakujących wniosków. Jak podaje portal Wprost.pl, z ich badań wynika, że większa bezczynność była niezależnie związana z wyższym ryzykiem śmierci wskutek nowotworu.

Co więcej, różnica jest ogromna. Osoby deklarujące siedzący tryb życia były obciążone aż 82% większym ryzykiem zgonu wskutek nowotworu, od osób, które siedziały mniej. Dla potwierdzenia wyniku naukowcy zastosowali akcelerometr, który mierzył aktywność fizyczną uczestników badania.

– To pierwsze badanie, które definitywnie wykazuje silny związek między brakiem ruchu a śmiercią z powodu raka – zauważa dr Susan Gilchrist, profesor nadzwyczajny ds. zapobiegania nowotworom klinicznym i główny autor badania, opublikowanego w JAMA Oncology.

Co ciekawe, zastąpienie 30 minut siedzenia aktywnością fizyczną wiąże się z 31% niższym ryzykiem śmierci z powodu zmiany nowotworowej. Wystarczy aktywność o umiarkowanym natężeniu, taka jak np. jazda na rowerze.

– Nasze odkrycia pokazują, że ilość czasu, jaki człowiek spędza, siedząc przed diagnozą raka, jest wskaźnikiem czasu do śmierci na raka – dodała dr Susan Gilchrist.

Dzisiaj grzeje: 1. Andrzej Duda zatwierdził nowe świadczenie. Kogo obejmie 1400 plus?

2. Deszcz pieniędzy dla Polaków. Błyskawiczne decyzje, niemal 100% pozytywnych

To bardzo ważne odkrycie. Choć nie jest nowością, że aktywność fizyczna zapobiega wielu przewlekłym chorobom, to pierwsze tak znaczące badanie. Pamiętajmy więc o nim, kiedy przyjdzie nam decydować o tym, jak spędzimy popołudnie. Pół godziny to wcale nie tak dużo a dużo może nam dać.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polska legenda sportu zginęła w wypadku. Widok grobu zapiera dech w piersiach. Wszystko niemal 30 lat od śmierci
  2. Zakonnica zamiast kochać osierocone dzieci, odbierała im życie w okropny sposób. Niewyobrażalnie tragiczne, proceder zbiorowy, dotyczył wielu członkiń zakonu z Irlandii lata temu
  3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domu
  4. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  5. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Skąpo ubrana gwiazda polskiego sportu chwali się swoim ciałem na Instagramie. Pokazała naprawdę dużo (FOTO)

Następny artykuł