Nowotwór: zasady, których należy przestrzegać, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania
fot. pixabay.com
Autor Damian Witoń - 22 Lutego 2020

Zasady, których powinieneś przestrzegać w celu uniknięcia chorób nowotworowych. Europejski Kodeks Walki z Rakiem

Nowotwór to bardzo niebezpieczna choroba, która może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia. Codziennie z jego powodu umierają ludzie na całym świecie. Istnieje jednak kilka zasad, których trzymanie się może zmniejszyć ryzyko powstania raka. Zostały one zawarte w Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem.

Nowotwór to choroba, która jest bardzo ciężka do wyleczenia. Codziennie na świecie rak pozbawia życia kolejne osoby, pomimo usilnych prób ich uratowania. Bardzo ważna jest zatem w jego przypadku profilaktyka. Zasady, których stosowanie może przyczynić się do znacznego zmniejszenia ryzyka powstania nowotworu, zostały zawarte nawet w specjalnym kodeksie.

Objawy wylewu krwi do mózgu. Każdy powinien je znaćObjawy wylewu krwi do mózgu. Każdy powinien je znaćCzytaj dalej

Nowotwór jest niebezpieczną chorobą, której lepiej zapobiec niż leczyć

W 1987 roku Komisja Europejska przedstawiła Europejski Kodeks Walki z Rakiem, który powstał z jej inicjatywy. Motywacją do stworzenia tego zbioru zasad, których trzymanie się, może zmniejszać znacząco ryzyko zachorowania na nowotwory, była stale zwiększająca się ich liczba na naszym kontynencie. Kodeks zmieniał się już kilkukrotnie w historii, a jego dzisiejsza forma różni się nieco od powstałej przed laty, jednakże główne założenia pozostały takie same.


Kodeks zawiera 12 zasad, których przestrzeganie ma uchronić człowieka przed rakiem. Pierwsze miejsce na liście zajmuje zalecenie porzucenia nawyku palenia papierosów oraz używania nikotyny w jakiejkolwiek postaci. Przyczynia się ona w dużym stopniu do powstawania nowotworów, które najczęściej atakują płuca. Kolejna rada niejako nawiązuje do pierwszej i zachęca do pozbycia się dymu z otoczenia, w którym przebywamy, ponieważ nie szkodzi on tylko osobie palącej aktywnie, ale również ludziom znajdującym się w pobliżu.


Na trzecim miejscu kodeksu widnieje zalecenie utrzymywania prawidłowej masy ciała, ponieważ zbędne kilogramy to większe ryzyko zachorowania na raka. Im dłużej będziemy nosić je przy sobie, tym bardziej prawdopodobne będzie powstanie nowotworu. Czwarty punkt zachęca do aktywności fizycznej, która w pewnym stopniu ochroni nas przed niebezpieczną chorobą.


Kolejna pozycja na liście zaleceń odnosi się do spożywanych przez nas pokarmów. Według Komisji Europejskiej lepiej unikać jedzenia wysokokalorycznych posiłków, dużej ilości cukru i tłuszczów oraz ograniczyć spożywanie mięsa. O wiele korzystniejsze dla naszego zdrowia będzie postawienie na produkty pełnoziarniste, owoce, warzywa i rośliny strączkowe. Nie powinniśmy przesadzać również z alkoholem. Być może nawet lepiej będzie całkowicie z niego zrezygnować, ponieważ według najnowszych badań nie istnieje bezpieczna dawka tej substancji.


Po alkoholu, którego unikanie było szóstą pozycją kodeksu, uwaga kierowana jest w kierunku siódmego punktu dotyczącego nadmiernej ekspozycji na słońce. Jak informuje portal zdrowie.gazeta.pl, promienie ultrafioletowe docierające do nas z najbliższej gwiazdy, mogą wywoływać mutacje genetyczne przyczyniające się do rozwoju nowotworów. Jeżeli jesteśmy zatem wystawieni na jego szczególnie intensywne działanie, warto, abyśmy zabezpieczali skórę odpowiednimi filtrami.


Ósma pozycja Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem porusza kwestię substancji rakotwórczych, które często występują w niektórych miejscach pracy.. Aby uniknąć ich oddziaływania, należy przestrzegać zasad BHP. Dziewiąta zaleca sprawdzenie, czy owe substancje nie występują także w naszych domach. Dziesiąty punkt skierowany jest do kobiet, którym odradza się stosowania hormonalnej terapii zastępczej, w przypadku karmienia piersią.

Dzisiaj grzeje: 1.Wystarczy kilka liści zalać ciepłą wodą. Właściwości ziela, które każdy z nas ma w swoim domu

2. Skandal po odcinku Sanatorium miłości, widzowie zostali oszukani? Jedna z bohaterek się wygadała


Komisja Europejska zachęca do szczepień dzieci przeciwko zapaleniu wątroby typu B, które może zapobiec zachorowaniu na raka tego organu oraz stosowania szczepionek przeciwko HPV u dziewcząt, ponieważ wirus przyczynia się czasem do powstania nowotworu szyjki macicy. Powyższe zalecenia stanowią punkt jedenasty kodeksu. Ostatnia na liście jest natomiast rekomendacja wykonywania okresowo badań profilaktycznych w kierunku raka, do których przykładowo zaliczyć możemy mammografię, cytologię oraz kolanoskopię.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ziemniaki znikają z gazetek supermarketów. Powód wywołuje wściekłość
  2. Córka tej pary uznana jest za najpiękniejsze dziecko na świecie. Jej uroda jest niezwykła
  3. Nietypowe objawy raka trzustki. Niektóre pojawiają się na naszej skórze
  4. Rodzaje i przyczyny bólu głowy. Może stanowić objaw niebezpiecznych chorób
  5. Prosty sposób na oczyszczenie jelita grubego. Wystarczą dwa składniki
  6. Fiskus dobierze się do majątku, który dostałeś od rodziców. Ulg nie przewiduje

Następny artykuł