Nie każdy nowotwór to rak
fot. https://pixabay.com/ ColiN00B
Autor Natalia Niewczas - 22 Lipca 2020

Nie każdy nowotwór to rak. Czym właściwie jest nowotwór złośliwy?

Nowotwór to słowo wzbudzające w ostatnich latach wiele emocji. Jeszcze do niedawna walka z nowotworem była powodem do wstydu - teraz wiedza na temat tej choroby jest coraz bardziej powszechna. Wiemy coraz więcej o tym, jak dochodzi do powstania nowotworów i jakie działania możemy podjąć, aby jak najskuteczniej im zapobiegać.

Nowotwór, jak sama nazwa wskazuje, jest “nowym tworem” w obrębie ludzkiego ciała. Powstaje, gdy komórki tworzące organizm dzielą się w niewłaściwy sposób. Na powstawanie nowotworów ma wpływ wiele czynników, na przykład genetycznych, środowiskowych, a także tych bezpośrednio związanych ze >

Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia. Nie jest dobrzeNajnowszy raport Ministerstwa Zdrowia. Nie jest dobrzeCzytaj dalej

Nowotwór to niekoniecznie rak

Nie każdy nowotwór to rak, chociaż te dwa określenia są często stosowane zamiennie, co rzeczywiście może okazać się dla niektórych mylące. W istocie jednak istnieje wyraźna różnica między nowotworem jako takim a rakiem, czyli nowotworem w złośliwej formie. Nie każdy nowotwór jest rakiem, lecz każdy rak to guz złośliwy.

Różnica między nowotworem złośliwym a niezłośliwym (inaczej “łagodnym”) wynika ze zdolności do rozrostu. Rak, czyli nowotwór złośliwy, rośnie w praktycznie niepohamowany sposób, powodując rozprzestrzenianie się szkodliwych komórek po całym ciele. Jak podaje portal zwrotnikraka.pl, powstanie złośliwego guza zaczyna się od pojedynczej rakowej, czyli zaprogramowanej do niepohamowanego rozrostu, komórki. Złośliwa komórka dzieli się wielokrotnie, tym samym powodując formowanie guza - ta faza rozwoju choroby najczęściej nie daje żadnych objawów. Często to dopiero przerzuty lub ucisk na nerwy spowodowany wielkością powstałego guza sygnalizuje obecność zagrażającej zdrowiu i życiu choroby.

Rak stanowi przeciwieństwo nowotworu niezłośliwego, który nie wykazuje tendencji do rozprzestrzeniania się na inne organy. Szacuje się, że nowotwory łagodne występują znacznie częściej niż złośliwe i zwykle dają się usunąć chirurgicznie, co jednocześnie kończy potrzebne w ich przypadku leczenie. Niektóre z nich są jednak traktowane jako stan przejściowy między zmianą o łagodnym charakterze a tą złośliwą, na przykład występujące w jelicie grubym polipy. W związku z tym wystąpienie każdego guza powinno zostać skonsultowane ze specjalistą i poddane ewentualnemu leczeniu.

Dzisiaj grzeje: 1. GIS wydał decyzję dotyczącą wakacji. Chodzi o nasze bezpieczeństwo

2. ZUS obciążony wydatkami na pandemię, trzynastki będą wypłacane? Prezes zabrała głos, nie pozostawiła wątpliwości

Chociaż wiemy o raku i przyczynach jego powstawania coraz więcej, uczeni z całego świata wciąż zgłębiają tajemnicę tej niebezpiecznej choroby. W wielu przypadkach guz wciąż zostaje wykryty za późno, tym samym znacznie obniżając szansę pacjenta na wyleczenie. To właśnie dlatego tak ważne jest regularne samobadanie (na przykład piersi lub jąder), konsultowanie wystąpienia jakichkolwiek podejrzanych symptomów z lekarzem, a także okresowe wykonywanie badań kontrolnych. O pilnowaniu terminów zalecanych badań powinien pamiętać każdy z nas, a w szczególny sposób osoby obciążone podwyższonym ryzykiem genetycznym powstania raka - czyli między innymi te, u których w rodzinie wystąpiła już choroba nowotworowa.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ręce opadają, ludzie oburzeni. Wszystko w centrum Warszawy, na środku popularnego miejsca
  2. Skandaliczna audycja u Tadeusza Rydzyka w Radiu Maryja. Ksiądz uczył kobiety, co robić z mężem w sypialni, przypominamy;
  3. Maseczki mogą zniknąć z przestrzeni publicznej? Ważne słowa Ministra Zdrowia
  4. Chcą znaleźć w Polsce azyl. Uciekli wraz z chorym na autyzm synem
  5. Rząd luzuje kolejne obostrzenia dotyczące epidemii. Profesor Simon ostrzega
  6. Religa i Zembala znów razem przy stole. Synowie słynnych kardiochirurgów przeprowadzili wspólnie operację

Następny artykuł