Nowotwór: objawy guza mózgu
fot. pixabay.com/skeeze
Autor Karol Zaborowski - 22 Października 2019

Objawy guza mózgu, których nigdy nie powinieneś lekceważyć

Nowotwór w swoim początkowym stadium daje objawy, które bardzo łatwo zlekceważyć. Niestety to właśnie wtedy mamy największe szanse na wyzdrowienie, dlatego też warto wiedzieć, jakie dolegliwości pojawiają się najczęściej.

Nowotwór mózgu każdego roku odpowiedzialny jest za śmierć tysięcy Polaków. Niestety w wypadku tego nowotworu bardzo ciężko jest sklasyfikować ogóle objawy, ponieważ zależą one w dużej mierze od tego, gdzie umiejscowiony jest dany guz. Mimo to jest pewna grupa dolegliwości, które wskazywać mogą, iż w naszej głowie rozwija się nowotwór.

Guzy mózgu stanowią jedne z najtrudniejszych do leczenia, ponieważ ośrodkowy układ nerwowy jest niezwykle delikatny i każda ingerencja chirurgiczna w jego obrębie wiąże się z poważnym ryzykiem. Dodatkowo neurony znacznie ciężej się regeneruje niż inne tkanki, przez co zmiany bywają nieodwracalne.

Kolejny lek skażony rakotwórczą substancją. Pilna decyzja GIFKolejny lek skażony rakotwórczą substancją. Pilna decyzja GIFCzytaj dalej

Jakie objawy daje nowotwór mózgu?

Dużo zależy od tego, gdzie umiejscowiony jest guz, oraz jak duży jest. Jednak wśród pacjentów jednym z najczęstszych objawów są silne i nieustępujące bóle głowy. Wynikają z nacisku wywoływanego przez guz na nerwy oraz naczynia krwionośne. Zazwyczaj ból nasila się rano tuż po przebudzeniu. Dodatkowo mogą pojawić się wymioty oraz zaburzenia neurologiczne. Oczywiście nie każdy nawracający i silny ból głowy oznacza od razu nowotwór, jednak bez wątpienia powinien wzbudzić naszą czujność.

Kolejnym częstym objawem w przypadku nowotworu są napady padaczkowe. Jak podaje portal Onet.pl, występują one u przynajmniej 50% chorych i mogą stanowić jeden z pierwszych objawów. Oczywiście każdy taki incydent powinien być zbadany przez lekarza, ponieważ nawet jeżeli nie jest to guz. To i tak stanowi to sygnał, że dzieje się z nami coś złego.

Kolejne objawy zależne są w dużej mierze od miejsca pojawienia się guza, ponieważ wpływa on już bezpośrednio na działania poszczególnych ośrodków. Zaliczamy do nich zmiany nastroju, zaburzenia pamięci i koncentracji, zaburzenia wzroku, równowagi, mowy oraz słuchu. Może się zdarzyć, że pojawi się u nas kilka z nich, lub zaledwie jeden. Dlatego też każda niepokojąca zmiana, która może wynikać z pracy ośrodkowego układu nerwowego, powinna nas niepokoić.

Innymi objawami, które najczęściej się pojawiają to zmęczenie, nudności oraz wymioty. Niestety wszystkie te dolegliwości mogą pojawiać się również w przypadku innych chorób. Powinniśmy zachować szczególną czujność, jeżeli zaczynamy odczuwać więcej niż jeden z wyżej wymienionych objawów. Nawet jeżeli nie będą one wywołane nowotworem, to mogą oznaczać inne niebezpieczne choroby, które również nie powinny być bagatelizowane.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Sanepid alarmuje. Blisko 30 procent przedszkolaków jest zainfekowanych
  2. Farmaceutka ostrzega. Wielu Polaków popełnia poważny błąd podczas przeziębienia
  3. Ciąża była dla niej prawdziwym koszmarem. "Wyskoczę przez okno, jeśli nie zrobią mi cesarki"

Następny artykuł