nowotwór Janiny Ochojskiej
Fot. Jakub Kaminski/East News, Krakow, 02.10.2019. Wspolna konferencja prasowa Malgorzaty Kidawy Blonskiej i Janiny Ochojskiej. N/z: Janina Ochojska
Autor Natalia Niewczas - 23 Sierpnia 2020

Janina Ochojska o swojej walce z rakiem. Epidemia wywróciła wszystko do góry nogami

Nowotwór piersi - taką diagnozę w 2019 roku usłyszała zasłużona polska działaczka humanitarna Janina Ochojska. Choroba zbiegła się w czasie z wyborami do Parlamentu Europejskiego, z których kobieta postanowiła nie rezygnować. Obecnie działaczka powraca do zdrowia, a choć zdrowotny kryzys minął, leczenie trwa dalej.

Nowotwór złośliwy w większości przypadków wymaga pilnego leczenia. Wie o tym dobrze Janina Ochojska, która zaledwie rok temu stanęła z rakiem oko w oko. Działaczka przeszła chemioterapię i serię naświetlań. Choć wdrożone leczenie przyniosło spodziewane efekty, stanowiło początek długotrwałego procesu odzyskiwania zdrowia. Janinę Ochojską czeka utrudniana przez pandemię rehabilitacja.

Rozpoczęcie roku szkolnego może być opóźnione. Podali możliwe terminy, ważny apel nauczycieliRozpoczęcie roku szkolnego może być opóźnione. Podali możliwe terminy, ważny apel nauczycieliCzytaj dalej

Nowotwór to dopiero początek

Z powodu nowotworu złośliwego piersi lekarze skierowali Janinę Ochojską na chemioterapię i naświetlanie. Założycielka Polskiej akcji Humanitarnej dopiero teraz, jak sama wspomina, doświadcza prawdziwych skutków ubocznych leczenia. A to nie koniec listy problemów.

Jak podaje portal tvn24.pl, obecna sytuacja epidemiologiczna znacznie utrudniła Janinie Ochojskiej podjęcie niezbędnej rehabilitacji. Przede wszystkim osłabiony organizm działaczki jest znacznie bardziej narażony na niebezpieczeństwo podczas przebywania w większej grupie ludzi. Potencjalne zagrożenie zarażenia COVID-19 stwarzają jednak nie tylko same tłumy, a nawet kontakty z pojedynczymi osobami.

Z powodu konieczności zachowania społecznego dystansu Janina Ochojska nie mogła podjąć rehabilitacji w przystosowanym do tego gabinecie. Zaproszenie specjalisty do domu w jej przypadku także nie było wolnym od ryzyka rozwiązaniem.

- Szukam teraz takiego rehabilitanta, który miałby i odpowiednie doświadczenie, i ma tę pracę jakoś ograniczoną, nie kontaktuje się z wieloma ludźmi. Staram się to ryzyko zachorowania ograniczać do niezbędnego minimum. Oczywiście nie wiem, czy lekarz, do którego jeżdżę właściwie co tydzień, czy jest na pewno przebadany - tłumaczy Ochojska.

Dzisiaj grzeje: 1. Lech Wałęsa wieszczy katastrofę i apeluje. "Jeśli nie posłuchacie starego Wałęsy, to poginiecie wszyscy"
2. Polacy czekają na niedzielę handlową w sierpniu. Gdzie dzisiaj zrobimy zakupy?


Możliwość zachorowania na koronawirusa, co dla Janiny Ochojskiej byłoby szczególnie niebezpieczne, związuje działaczce ręce. Kobieta świadomie rezygnuje z niektórych lekarskich wizyt, na przykład u stomatologa czy okulisty i często woli, jak sama mówi, dla własnego bezpieczeństwa odłożyć je w czasie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Prawdziwa plaga zbliża się do Polski. Są ich biliony, niosą śmiertelne niebezpieczeństwo
  2. Ostra awantura na antenie Studio Polska w TVP. Poseł PiS zaczął grozić pozwem, jeśli posłanka nie przeprosi
  3. 10-letnia dziewczynka zaszła w ciążę. Porażające, kto okazał się ojcem
  4. Wzruszające wyznanie Magdy Gessler. Zmaga się z ciężką chorobą, prześmiewcy powinni teraz dwa razy się zastanowić
  5. Możesz zapłacić nawet 10 tys. zł grzywny, ministerstwo ostrzega. Przepis wchodzi w życie od 1 września
  6. Ania z "Rolnik szuka żony" po rozstaniu z Jakubem Napierałą ma nową miłość. Chwali się nią na Instagramie

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł