Pacjenci, dla których czas jest na wagę złota. Teleporada to dla nich za mało

nowotwór pacjenci
pixabay.com/12019
Autor Natalia Niewczas24.12.2020

Lekarze nie mają wątpliwości co do tego, że wśród pacjentów z nowotworami, podobnie jak osób cierpiących na inne choroby, kluczowe znaczenie ma szukanie pomocy samo w sobie. Niestety w przypadku niektórych chorób onkologicznych nic nie zastąpi wizyty w gabinecie specjalisty. W szczególnie trudnym położeniu znajdują się obecnie pacjenci z objawami, jakie wymagają badania fizykalnego.

Pandemia COVID-19 znacznie utrudnia dostęp do opieki medycznej, co dotyczy również pacjentów z nowotworami. Powszechnie stosowane obecnie teleporady mają być odpowiedzią na obecny w społeczeństwie strach przez odbywaniem stacjonarnych wizyt lekarskich; ich zadaniem jest również odciążenie systemu opieki zdrowotnej. W związku z powyższym wielu pacjentów, którzy zaobserwują u siebie niepokojące objawy, postanawia poczekać na ich samodzielne ustąpienie. W przypadku nowotworów czas odgrywa jednak kluczową rolę, a zwłoka działa na niekorzyść chorego.

Trudna sytuacja osób dotkniętych nowotworami

Onkolodzy nie odpuszczają - w ramach ogólnopolskiej kampanii skierowanych do osób z nowotworami bądź pacjentów, którzy doświadczają niepokojących objawów, zachęcają do szukania medycznej pomocy mimo trudności wynikających z epidemii COVID-19. Jednym z lekarzy wspierających kampanię “Choroby nie czekają na koniec pandemii. Walcz o zdrowie” jest onkolog Jacek Jassem.

- Choroby nie zniknęły. Choruje dokładnie tyle samo osób, co przed pandemią i trzeba ich leczyć - przekonuje profesor.

Jak podaje portal medonet.pl, opóźnienie leczenia przy chorobach nowotorowych wpływa na znaczne pogorszenie rokowań pacjenta. Wynika to ze skłonności guzów do stałego rozwoju i rozrastania się.

Premier Morawiecki właśnie przekazał ważną wiadomość. Wiele osób czekało na nią z niecierpliwościąPremier Morawiecki właśnie przekazał ważną wiadomość. Wiele osób czekało na nią z niecierpliwościąCzytaj dalej

- Choroby nowotworowe mają szczególny charakter. One nie zatrzymują się w rozwoju. Opóźnienie rozpoznania i leczenia może przynieść ogromne niekorzystne skutki. Czasem oznacza to utratę szansy na wyleczenie. Ci chorzy nie mogą czekać, aż pandemia minie. Ochrona zdrowia musi być przygotowana na to, aby mimo pandemii, tych chorych skutecznie leczyć - zaznacza onkolog.

U pacjentów onkologicznych teleporada może sprawdzić się w przypadku dokonania wstępnej oceny ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Telewizyta nie sprawdza się natomiast, gdy pojawia się konieczność wykonania badania fizykalnego - lekarz nie jest bowiem w stanie ocenić twardości guza czy jego zdolności co przemieszczania się pod skórą, co niekiedy stanowi ważny element oceny jego potencjalnej złośliwości.

Onkolog Jacek Jassem apeluje, by w razie zaobserwowania niepokojących objawów szukać pomocy medycznej i nie czekać na to, aż potencjalna choroba nowotworowa rozwinie się do zaawansowanego stadium. Jak podkreśla, diagnozowanie nie jest rolą pacjentów, a lekarzy.

- To nie pacjenci mają diagnozować swoje objawy, ale nie mogą też czekać na koniec pandemii. Powinni zwrócić się do lekarza. Tylko on może zdecydować, czy chory wymaga dalszej diagnostyki i podjęcia leczenia. Jeśli chory się nie zgłosi, lekarz nie będzie miał takiej szansy - zaznacza lekarz.

Istnieją pewne objawy wspólne, które dają się zaobserwować w przypadku wielu rozmaitych nowotworów. Gdy pacjent szybko traci energię i/lub masę ciała bez wzmożonej aktywności fizycznej czy ingerencji diety, warto skonsultować się ze specjalistą. Wymienione symptomy mogą, ale nie muszą świadczyć o rozwoju choroby onkologicznej.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł