Nowotwór: czynniki rakotwórcze
pixabay_Parentingupstream
Autor Damian Witoń - 25 Marca 2020

Powszechne czynniki rakotwórcze. Lepiej ich unikać

Nowotwór jest niezwykle niebezpieczną chorobą, która może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Może być wywoływany przez wiele czynników. Zdecydowanie lepiej ich unikać.

Nowotwór jest chorobą, której zdecydowana większość z nas wolałaby uniknąć. Chociaż nie zawsze możemy mieć wpływ na to, czy w naszym organizmie rozwinie się rak, to jednak znajomość czynników kancerogennych może pozwolić nam zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Z ostatniej chwili: książę Karol zakażony koronawirusemZ ostatniej chwili: książę Karol zakażony koronawirusemCzytaj dalej

Nowotwór może być ogromnym zagrożeniem dla zdrowia i życia człowieka. Warto wiedzieć, jak zmniejszyć ryzyko jego powstania

Chociaż nie wszystkie nowotwory powstają na skutek oddziaływania na nasze organizmy czynników zewnętrznych, z pewnością nie należy lekceważyć ich wpływu. Istnieje bowiem wiele substancji rakotwórczych, nazywanych również onkogenami i kancerogenami, które w znacznym stopniu zwiększają ryzyko zachorowania.

Ostatni wiek przyniósł nam znaczny rozwój wiedzy w dziedzinie biologii. Posiadamy dziś mnóstwo informacji na temat procesu tworzenia się raka, mimo tego nowotwory nadal zabijają każdego roku mnóstwo ludzi na całym świecie. Fakt, że nie mamy obecnie metody, która pozwalałaby leczyć je ze 100-procentową skutecznością, sprawia, że niezwykle istotna jest profilaktyka. W jej skład wchodzą między innymi regularnie wykonywane badania kontrolne oraz unikanie czynników kancerogennych, których lista jest bardzo długa. Jak podaje portal poradnikzdrowie.pl, czynniki rakotwórcze dzieli się na trzy podstawowe kategorie. Wyróżniamy kancerogeny chemiczne, fizyczne oraz biologiczne.

Czynniki chemiczne to substancje, które wchodzą w reakcję z DNA, co doprowadza do trwałych zmian w jego strukturze, nazywanych mutacjami. Oczywiście nie wszystkie z nich przyczyniają się do powstania raka. Proces nowotworowy zaczyna się, gdy mutacja dotyczy zapisu o cyklu życiowym komórki. Do czynników chemicznych zaliczyć możemy, chociażby, azbest, organiczne substancje chemiczne wykorzystywane w przemyśle, do których należą między innymi aminy aromatyczne, benzen, chlorek winylu i dioksyny, alkohol, leki alkilujące, thorotrast, czyli substancję używaną jako kontrast przy badaniu RTG, wolne rodniki, substancje smoliste zawarte w dymie papierosowym, a więc antraceny, benzopiren, aminy aromatyczne i nitrozaminy, a także aflotoksynę i metale ciężkie.

Nie tylko substancje są w stanie przyczynić się do powstania nowotworu. Rak grozi również osobom, które poddają się nadmiernemu oddziaływaniu promieniowania, które należy do czynników fizycznych. Niebezpieczne mogą okazać się dla nas promienie UV oraz jonizujące. Należy zatem unikać intensywnej ekspozycji na ich działanie. W trosce o swoje zdrowie lepiej zrezygnować z uczęszczania do solarium oraz długotrwałego opalania bez użycia filtrów ochronnych.

Dzisiaj grzeje: 1. Nowe objawy koronawirusa. Lepiej ich nie lekceważyć

2. Ministerstwo Zdrowia się pomyliło? Właśnie przekazali poprawioną liczbę chorych w jednym województwie

Grupa biologicznych czynników kancerogennych obejmuje drobnoustroje, które mają zdolność do wywołania mutacji genetycznej. Zaliczyć możemy do nich między innymi herpeswirus 8-HHV-8, ludzki wirus brodawczaka HPV, wirus zapalenia wątroby typu B-HBV, wirus zapalenia wątroby typu C-HCV oraz wirus Epsteina Barr-EBV. W celu ochrony przed czynnikami biologicznymi zaleca się wykonywanie szczepień.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jakiego koloru banana wybierzesz? Wybór zdradzi o tobie wiele
  2. Córka i ciężarna żona ministra środowiska mają koronawirusa. Wiadomo, w jakim są stanie
  3. Przełom w walce z koronawirusem. Węgierscy naukowcy odkryli dokładny kod genetyczny wirusa
  4. Już niedługo może być najczęściej diagnozowanym nowotworem. Ponad połowa przypadków wykrywana jest zbyt późno
  5. Można ponownie zarazić się koronawirusem? Lekarze nie mają wątpliwości
  6. W kwarantannie nie masz co liczyć na przesyłkę. Poczta Polska wstrzymuje listonoszy

Następny artykuł