nowotwór na języku
unsplash.com/Marcelo Leal
Autor Natalia Niewczas - 25 Września 2020

Lekarz wyczuł coś twardego na języku pacjentki. Diagnoza spadła na nią jak grom z jasnego nieba

Nowotwór znalazł w ciele pacjentki doskonałą kryjówkę, przez wiele tygodni nie dawał znać o swojej obecności. Dla pani Anny i jej rodziny diagnoza była prawdziwym szokiem. Długa walka o życie zaczęła się, gdy pacjentka udała się na kontrolę do gabinetu laryngologa.

Nowotwór - zanim pani Anna Wałowska-Brusiło usłyszała tę okrutną diagnozę, wybrała się na wizytę do laryngologa. Czujny lekarz zwrócił wówczas uwagę na twardą zmianę zlokalizowaną na języku pacjentki. Zlecono biopsję i operację. Wynik nie potwierdził wstępnych przewidywań lekarzy; w ciele pani Anny rozwijał się niezwykle rzadki, złośliwy guz.

Zapadła ważna decyzja Ministerstwa Zdrowia. Nowe obostrzenia już od przyszłego tygodniaZapadła ważna decyzja Ministerstwa Zdrowia. Nowe obostrzenia już od przyszłego tygodniaCzytaj dalej

Rzadki nowotwór zmienił jej dotychczasowe życie

Podejrzewano, że na języku pacjentki urósł włókniak; w rzeczywistości guz okazał się niezwykle rzadkim nowotworem złośliwym. Badania potwierdziły, że pani Anna cierpi z powodu raka gruczołowato-torbielowatego (ACC) podstawy języka. Zmianę charakteryzuje odporność na chemioterapię i duża nieprzewidywalność.

Pani Anna jest żoną Rafała i dumną mamą dwóch córek: Oli i Asi. Choć postawiona w 2016 roku diagnoza wpłynęła na życie całej czwórki, w życiu pani Anny oznaczała prawdziwą rewolucję na wielu płaszczyznach.

- Pracowałam w Centrum Badań Jakości kiedy zdiagnozowano u mnie chorobę. Potem tak się wszystko potoczyło, że zdecydowałam się zwolnić z pracy. Chciałam robić coś innego i może właśnie choroba przyczyniła się do tego. Stwierdziłam, że nie będę odkładała rzeczy na potem. Miałam okazję spróbować pracy w szkole, ale potem znowu przyszła choroba, przerzut... No i na razie się skupiam na tym - relacjonuje kobieta.


Jak podaje portal fakt.pl, w naszym kraju pani Anna ma tylko dwie możliwości leczenia - nieefektywną w przypadku jej choroby radioterapię bądź okaleczającą operację języka. Nadzieję na wyleczenie pozostawia protonoterapia, o której istnieniu pacjentka dowiadywała się na własną rękę. Niestety możliwości polskiej służby zdrowia i tutaj pozostają ograniczone.

- Pani z NFZ powiedziała, że ona tylko informuje mnie, że takie leczenie jest refundowane. Jednak czy ja się na nie dostanę, nie wiadomo. A przecież liczy się czas! W ciągu 8 miesięcy guz urósł do 2 cm. Teraz minęły kolejne 4 miesiące - opowiada pani Anna.

Dzisiaj grzeje: 1. Poważny wypadek aktora z "Na Wspólnej". Jest w szpitalu, konieczna będzie skomplikowana operacja
2.Ile zarabia Dorota Wellman? Okazuje się, że gwiazda dzieli się swoim majątkiem
3.Nawet 90% przyczyn raka żołądka dotyczy stylu życia. Czego unikać, aby uchronić się przed tą straszną chorobą?

Kliniki stosujące wyżej wspomnianą terapię w leczeniu nowotworów znajdują się między innymi w Austrii i Niemczech. Podjęcie specjalistycznego leczenia za granicą stanowi dla pani Anny realną szansę na powrót do zdrowia. Choć pani Anna to skryta osoba i ciężko opowiadać jej o swoich trudnych doświadczeniach, wraz z rodziną postanowiła zorganizować internetową zbiórkę pieniędzy, dostępną między innymi na stronie pomagam.pl. W trudnych chwilach może nieustannie liczyć na wsparcie bliskich - to właśnie dla nich każdego dnia na nowo podejmuje walkę z guzem, który w ostatnich miesiącach niestety znów zaczął się rozrastać.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Podjęli decyzję. Wszystko wraca do normy. Już za kilka dni obywatele UE będą mieli więcej swobody
  2. Gigantyczne wiry na Jowiszu. NASA pokazała przerażające zdjęcia, nie uwierzysz jak potężne jest to zjawisko
  3. Ministerstwo Zdrowia przekazało zatrważającą wiadomość. Padł nowy rekord zakażeń, jest komentarz rzecznika resortu
  4. Zniesienie celibatu dla księży. Jesteście za?
  5. Jak w Polsce leczy się COVID-19? Lekarz klinicysta wyznał całą prawdę
  6. Ubóstwiana surówka z czerwonej kapusty, jej sekretem jest jeden składnik. Zawsze wychodzi wyśmienita

<>

Następny artykuł