Nowotwór: normy rakotwórczej substancji obecnej w powietrzu przekroczone
fot. flickr.pl/Greenpeace Polska
Autor Karol Zaborowski - 26 Listopada 2019

Normy przekroczone o 1800 procent. Rakotwórczy składnik obecny w smogu

Nowotwór to prawdziwa plaga ostatnich lat, która z roku na rok zbiera coraz to większe żniwo. Niestety na powstawanie guzów ma wpływ wiele czynników i wyeliminowanie wszystkich jednocześnie jest niemożliwe. Problem w tym, że niektóre z nich dostają się do naszego ciała prawie z każdym oddechem.

Nowotwór jest jedną z najpoważniejszych chorób, jakie zna człowiek. Guz przez lata może spokojnie rosnąć w naszym ciele, nie powodując nawet najmniejszych objawów. Problem pojawia się w momencie, gdy łagodny nowotwór przeradza się w raka, który zaczyna zajmować kolejne tkanki, a nawet całe narządy.

Wiele osób obawia się nowotworów, dlatego starają się ze swojego życia eliminować jak najwięcej czynników zwiększających prawdopodobieństwo pojawienia się u nich guza. Niestety jedną z najbardziej rakotwórczych substancji znajdziemy w naszym powietrzu.

Sepsa wciąż zbiera żniwo. W piątek 15 listopada odszedł Tadeusz K.Sepsa wciąż zbiera żniwo. W piątek 15 listopada odszedł Tadeusz K.Czytaj dalej

Nowotwór wywołany przez zanieczyszczenia powietrza?

Smog staje się coraz poważniejszym problemem w całej Polsce i jak wykazały badania, jego stężenie jest największe w małych i średnich miejscowościach. To właśnie tam specjaliści obserwują najwięcej smogowych dni oraz najwyższe wskaźniki poszczególnych szkodliwych substancji obecnych w smogu.

Jedną z nich jest rakotwórczy benzo(a)piren. Niestety nasz kraj przoduje na tle innych europejskich państw, jeżeli chodzi o stężenie tego składnika smogu w powietrzu. Rekordzistą w naszym kraju pod względem ilości benzo(a)pirenu w powietrzu jest Nowy Targ, gdzie stwierdzono przekroczenie dopuszczalnych norm dla tej substancji o 1800 procent.

Są to gigantyczne wartości, które nie pozostają obojętne dla zdrowia mieszkańców. Niestety w innych miastach nie jest wcale jakoś lepiej, ponieważ jak podaje TVP Info w Żywcu, który w tym rankingu zajmuje 14 miejsce, normy są wciąż przekroczone o 800 procent. Pokazuje to niestety, jak złym powietrzem oddychamy. Warto też pamiętać, że smog nie tworzy się jedynie podczas zimy i w niektórych miastach można go obserwować nawet przez ponad 100 dni w ciągu roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rak trzustki dotknął Annę Przybylską i Janusza Kondratiuka. Reżyser przed śmiercią opowiedział o swojej walce z chorobą
  2. 5 najczęściej przeoczanych chorób. Na diagnozę można czekać nawet latami
  3. Popularne słodyczne wycofane ze sklepów. Producent nie informował o silnym alergenie
  4. Na diagnozę czekał 11 lat. "Takich historii jak moja jest wiele – powolna eutanazja, bez prawa do resztek godności"

Następny artykuł