Czesto nie daje żadnych objawów, zabija połowę chorych. Nowotwór, który wykryć można jedynie poprzez badanie

nowotwór prostaty: badania
fot. pixabay.com/DarkoStojanovic
Autor Klaudia Gaicka26.11.2020

Pomóc w diagnozowaniu nowotworu prostaty może jedno proste badanie. Warto wiedzieć, jak ogromne zagrożenie stanowi ten rodzaj nowotworu oraz, w jaki sposób możemy się zbadać. Ta wiedza może uratować życie.

Niestety zachorowalność na nowotwór prostaty w ciągu ostatnich 10 lat bardzo wzrosła w naszym kraju. Trudno się temu dziwić, wiedząc, że rak prostaty u wielu pacjentów wykrywany jest jedynie przez przypadek. W związku ze znaczącym wzrostem liczby chorych eksperci mówią nawet o epidemii raka prostaty.

Z ostatniej chwili: Premier Morawiecki ogłosił nowy plan rządu. Bardzo ważne informacje dla wszystkich PolakówZ ostatniej chwili: Premier Morawiecki ogłosił nowy plan rządu. Bardzo ważne informacje dla wszystkich PolakówCzytaj dalej

Pomóc w diagnozowaniu nowotworu prostaty może jedno proste badanie

Nowotwór prostaty to druga najczęstsza przyczyna śmierci z powodu nowotworów złośliwych u mężczyzn. Liczba zdiagnozowanych chorych z rakiem prostaty rośnie w większości rozwiniętych krajów świata, głównie dzięki większej świadomości zdrowotnej oraz wydłużaniu się długości życia mężczyzn.

– O ile zapadalność na raka nerki, na raka pęcherza moczowego utrzymuje się mniej więcej na poziomie stabilnym, tak jak w poprzednich latach, to mamy „eksplozję” zapadalności czy rozpoznań w przypadku raka gruczołu krokowego – wyjaśnił Prezes Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej prof. Jacek Fijuth

Pierwszym badaniem diagnostycznym, które każdy mężczyzna może wykonać, jest oznaczenie antygenu prostaty (PSA) we krwi. W przypadku, kiedy wynik przekracza 4 ng/ml, warto udać się do specjalisty, który zleci dodatkowe badania.

Drugim elementem diagnostycznym, z którego może skorzystać urolog, jest badanie per rectum. Polega ono na zbadaniu narządu przez odbyt pacjenta. Nie należy ono do najprzyjemniejszych, jednak może uratować życie.

Pomimo tego, że medycyna dysponuje coraz lepszym sprzętem i większą ilością informacji, umieralność na nowotwór gruczołu krokowego w naszym kraju wciąż jest wysoka. Każdego roku z tego powodu około 5 tys. pacjentów.

Wynika to przede wszystkim z faktu, że nowotwór jest zbyt późno diagnozowany. Mężczyźni nierzadko wstydzą się badać, a na dodatek nowoczesne leczenie nie należy do najtańszych.

Dzisiaj grzeje:
1.Pojawiają się, gdy przeszliśmy COVID-19 bezobjawowo. Sygnały wysyłane przez organizm po walce z koronawirusem
2.Na 6 grudnia zapowiedzieli strajk generalny. Postawili ultimatum, Warszawie i nie tylko grozi paraliż
3.Naukowcy dokonali niesamowitego odkrycia. Chodzi o pochodzenie koronawirusa

Wszystko jest już jasne. Naukowcy podali, gdzie najczęściej dochodzi do zakażeń koronawirusemWszystko jest już jasne. Naukowcy podali, gdzie najczęściej dochodzi do zakażeń koronawirusemCzytaj dalej

Światełkiem w tunelu są coraz częściej organizowane akcje uświadamiające, jak ważna jest profilaktyka przy tym konkretnym typie nowotworu, jednak mimo to nadal ilość zgonów, jak i postawionych diagnoz rośnie diametralnie.

Naukowców niepokoi fakt, że już wkrótce nowotwór prostaty może prześcignąć najczęściej występujący do tej pory rak płuca. Niestety obie te przypadłości dają bardzo słabe rokowania. Kluczowy jest oczywiście czas, w którym pacjent uzyska diagnozę.

Minister Zdrowia wprost o trzeciej fali epidemii. Podał konkretny termin oraz plany dotyczące szczepieńMinister Zdrowia wprost o trzeciej fali epidemii. Podał konkretny termin oraz plany dotyczące szczepieńCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Śnieg na wyspie wiecznej wiosny. Niebywały widok w europejskim, turystycznym raju
  2. Dzwoni nieznany numer? Nie odrzucaj go, jest bardzo ważny
  3. Wczesne objawy nadciśnienia. Nie można ich bagatelizować
  4. Całą noc musiał spędzić w karetce. Wstrząsająca relacja pacjenta
  5. Wspiera układ odpornościowy i poprawia pracę żołądka. Prosty, domowy przepis na zakwas z imbiru
  6. Norki z fermy na Pomorzu zakażone koronawirusem? Rząd przerywa milczenie, znamy oficjalne wyniki badań
  7. Rząd przyjął rozporządzenie, w sprawie wigilii wszystko jest już jasne. Podano maksymalną liczbę osób, jaką możemy zaprosić

Następny artykuł