Nowotwór może zaatakować przez nadmierne spożywanie mleka
pixabay_Couleur
Autor - 27 Lutego 2020

Przez lata mówiono nam, że wzmacnia kości. Teraz naukowcy powiązali je z nowotworem

Nowotwór to nieprawidłowa tkanka, której udało się wymknąć spod kontroli mechanizmów regulujących jej funkcje i rozwój. W wielu badaniach populacyjnych wykazywany jest Istotny związek między żywieniem a występowaniem nowotworów. Kanadyjscy naukowcy ostrzegają, że jedna szklanka mleka dziennie może nawet o 50 proc. zwiększyć ryzyko raka piersi.

Nowotwór może dotyczyć wszystkich komórek, tkanek i narządów w organizmie. Zachorowalność na nowotwory systematycznie wzrasta, dlatego tak istotna jest wczesna prewencja w postaci prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej.

Według badań przeprowadzonych przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie liczba zachorowań na różne nowotwory w Polsce wzrasta przede wszystkim w wyniku niewłaściwego żywienia i braku aktywności fizycznej. Badania kanadyjskich naukowców rzucają nowe światło w kwestii wpływu mleka na powstawanie nowotworu piersi.

Media donoszą. Nie żyje Paweł KrólikowskiMedia donoszą. Nie żyje Paweł KrólikowskiCzytaj dalej

Nowotwór może zaatakować m.in. w wyniku nadmiernego spożywania mleka

Badania kanadyjskich naukowców udowadniają, że rozwój raka piersi może mieć związek ze spożywaniem dużej ilości produktów mlecznych. Naukowcy przeanalizowali konsumpcję nabiału u prawie 53 tys. kobiet w ciągu 8 lat. Badacze wzięli pod uwagę uwarunkowania genetyczne uczestniczek badania, ich aktywność fizyczną oraz to, czy piją alkohol i czy mają dzieci.

Jak podaje portal.abczdrowie.pl, w trakcie trwania badania zdiagnozowano 1057 przypadków raka piersi. Zdaniem autorów badań wnioski są jednoznaczne. Osoby spożywające duże ilości krowiego mleka są bardziej narażone na rozwój raka piersi w porównaniu z tymi, które piją go niewiele albo zastępują innym produktami. Jak powiedział dr Gary Fraser osoby, które zastępują tradycyjne mleko sojowym, są zdecydowanie mniej narażone na rozwój nowotworu.

- Z naszych obserwacji wynika, że spożywanie zaledwie jednej czwartej do jednej trzeciej szklanki mleka dziennie wiązało się ze zwiększonym ryzykiem raka piersi, nawet o 30 procent - wyjaśnia dr Gary Fraser, autor badania.

Z kolei spożywanie jeszcze większej ilości mleka oznacza już wzrost ryzyka o 50 proc., a u osób pijących 2-3 filiżanki dziennie zagrożenie wzrasta do nawet 70-80 procent. Naukowcy nie zauważyli jednak żadnego związku między zachorowalnością na raka a poziomem tłuszczu w spożywanym mleku. Zdaniem autorów badań związek między rakiem piersi a mlekiem może wynikać z dużej zawartości hormonów płciowych w mleku krowim. Jest to związane z faktem, że nawet 75 proc. stada mlecznego w hodowli jest w ciąży.

Dzisiaj grzeje: 1. Krwawienie z nosa jest powszechną dolegliwością, która często jest bagatelizowana. Może być jednak objawem poważnych chorób

2. Nie ma już żadnych wątpliwości, potwierdziły się obawy. 9-letnią Polkę zabił wirus

Dane te są mocno niepokojące, biorąc pod uwagę dotychczasowe zalecenia lekarzy i dietetyków odnośnie regularnego picia mleka i spożywania produktów mlecznych. W tradycyjnej diecie osób dorosłych są one bowiem głównym źródłem wapnia. Kanadyjscy naukowcy zwracają się do lekarzy i dietetyków, by przeanalizowali odkrytą przez nich zależność. Przypomnijmy, że rak piersi jest jednym z najczęstszych nowotworów występujących u kobiet.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 99% Polaków popełnia wielki błąd przy obieraniu cebuli i cytryny. Tracą wiele
  2. Córka Ewy Błaszczyk zapadła w śpiączkę 20 lat temu. Po 18 latach nastąpiła poprawa, stało się niezwykłe
  3. Ciężka choroba bakteryjna, która nieleczona może prowadzić do niebezpiecznych powikłań. Lepiej jej nie lekceważyć
  4. Mięso skażone niebezpieczną bakterią. Lepiej natychmiast się go pozbądź
  5. Babciny sposób na przeziębienie. Pomaga też oczyścić naczynia krwionośne
  6. Emerycie, sprawdź swój przelew z ZUS. Na twoje konto trafi większe świadczenie

Następny artykuł