Widzisz u siebie podobne objawy? Natychmiast się przebadaj, mogą oznaczać nowotwór

objawy nowotworów
fot. https://unsplash.com/ MarceloLeal
Autor Natalia Niewczas28.07.2020

Nowotwór z pewnością należy do tych chorób, którym łatwiej jest zapobiegać, niż je leczyć. Chociaż o profilaktyce nowotworowej mówi się coraz więcej, a liczne kampanie społeczne przyczyniają się do rozpowszechnienia wiedzy na temat chorób onkologicznych, w Polsce na raka umiera około 100 tysięcy osób rocznie. Za przyczynę tego stanu rzeczy z pewnością w dużej mierze odpowiada ignorowanie przez pacjentów mogących sygnalizować rozwój choroby objawów.

Nowotwór złośliwy, nazywany potocznie rakiem, wykazuje tendencję do ciągłego, niepohamowanego wzrostu - to odróżnia go od nowotworów o charakterze łagodnym, w przypadku których nie występują przerzuty, a chirurgiczne wycięcie guza zwykle kończy leczenie. Rak niezwykle umiejętnie maskuje swą niszczycielską obecność w ludzkim ciele, przez wiele lat mogąc w ogóle nie dawać o sobie znać.

Nowotwór mogą zwiastować niepozorne objawy

Nowotwór najłatwiej wyleczyć we wczesnym stadium rozwoju. Gdy choroba zacznie rozprzestrzeniać się na inne narządy, na wdrożenie efektywnej terapii może być już za późno. To właśnie dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka chorób nowotworowych. Odpowiednia, bogata w witaminy i minerały, a uboga w niezdrowe tłuszcze dieta, aktywność fizyczna, wykonywanie okresowych badań lekarskich i pilne obserwowanie występujących w obrębie naszego ciała zmian może uchronić nas przed najgorszym.

Jak podaje portal zwrotnikraka.pl, wczesne objawy występujące w przypadku rozwoju chorób onkologicznych nie należą do charakterystycznych i są nieswoiste. Oznacza to, że występują także z błahych, często ignorowanych przez pacjentów powodów takich jak zmęczenie pełnym pracy dniem czy zwykłe przeziębienie. Żaden z tych symptomów nie powinien jednak obniżać naszej czujności.

Do objawów, które szczególnie powinny nas niepokoić, zaliczamy przede wszystkim te, które utrzymują się przez dłuższy czas, są nawracające lub wyjątkowo uporczywe. Każde występujące na skórze lub błonach śluzowych zmiany powinny niepokoić. Mogące świadczyć o zwykłym przeziębieniu uporczywe bóle głowy, gorączka, kaszel i chrypka także są powodem wystarczającym do zasięgnięcia porady lekarskiej.

Dzisiaj grzeje: 1. Fatalna wiadomość z samego rana, właśnie się dowiedzieliśmy. Nie żyje Łukasz Korzyniewski
2. Fatalne, nagłe doniesienia na antenie RMF. Badania przesiewowe potwierdziły najgorsze, od jutra do środy planują przebadać 1, 4 tys. osób
3. Zmiany dotyczące emerytur jeszcze nie są pewne. Jednak rząd zaciska pasa, seniorzy też będą musieli?

Krwawienie z nosa, krwiomocz oraz plucie krwią to kolejne symptomy związane z występowaniem chorób onkologicznych. Alarmować powinny także nieprawidłowości występujące w obrębie układu pokarmowego - zaparcia, biegunki, nudności. Potencjalny objaw raka może stanowić także powiększenie węzłów chłonnych i osłabienie organizmu oraz wyraźna utrata wagi. Niewiadomego pochodzenia bóle, podobnie jak na pojawiające się na ciele wyczuwalne guzki, także wymagają pilnej konsultacji ze specjalistą.

Prowadzenie zdrowego trybu życia, poddawanie się regularnym badaniom i reagowanie na wszystkie występujące w obrębie ciała objawy, razem stanowi skuteczną profilaktykę nowotworów. Im szybciej choroba zostanie zdiagnozowana, tym większe szanse na wyleczenie pacjenta.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ojciec przez lata liczył wszystkie wydatki na córkę. Na 18. urodziny wręczył jej rachunek, kwota powala
  2. Pilna wiadomość dla milionów rodziców. Chodzi o pójście dzieci do szkół
  3. Ministrant dopuszczał się w kościele okropnych rzeczy. Został przyłapany;
  4. Pilna akcja ratunkowa na wodzie. Nagle załamała się pogoda, dzieci nie mogły wrócić na brzeg
  5. Wszyscy czekali, Morawiecki w końcu przemówił w Polsacie nt. Szumowskiego. Rozwiał wątpliwości co do przyszłości ministra
  6. Podczas transmisji na żywo widz zauważył podejrzany szczegół na szyi dziennikarki. Interweniował, okazało się, że pilnie potrzebuje operacji
  7. 17-latek ożenił się z 51-latką. Jak wyglądają i jak im się wiedzie 18 lat później?

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł