nowotwór tarczycy
pixabay.com/ElenaBuzmakova_Borisova
Autor Natalia Niewczas - 29 Września 2020

Nowotwór, który można wyczuć palcami. Co roku w Polsce diagnozuje się ponad 2 tysiące przypadków

Nowotwór zwykle przez długi czas nie alarmuje pacjenta występowaniem żadnych niepokojących objawów. Ten guz można wyczuć jednak podczas samobadania. Na pojawiające się na szyi zmiany i zgrubienia warto zwrócić szczególną uwagę.

Nowotwór tarczycy statystycznie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Choć najczęściej pojawia się po 40 roku życia, dotyczy również ludzi młodszych. Część zmian pojawiających się na szyi pacjent może wykryć samodzielnie podczas regularnego samobadania palcami.

Niespodziewanie wróciła obowiązkowa kwarantanna dla Polaków. Może dotknąć tysiące osóbNiespodziewanie wróciła obowiązkowa kwarantanna dla Polaków. Może dotknąć tysiące osóbCzytaj dalej

Nowotwór tarczycy rozwija się po cichu

Nowotwór tarczycy rośnie w ciele pacjenta przez dłuższy czas; chorobie najczęściej nie towarzyszą charakterystyczne objawy. W przypadku raka tarczycy możliwe jest jednak samodzielne wyczucie zmiany pod palcami. Guz, który powinien skłonić do natychmiastowej wizyty u lekarza, ma twardą, nierówną strukturę i nie daje się przesuwać.

Jak podaje portal medonet.pl, do wczesnych objawów nowotworu tarczycy zaliczamy również zmiany zachodzące w węzłach chłonnych na szyi. U niektórych pacjentów są one bowiem powiększone.

Bardziej zaawansowanym zmianom nowotworowym towarzyszą niekiedy niezwykle niepozorne dolegliwości, które łatwo zbagatelizować. Należy do nich chrypka oraz świszczący oddech, będący wynikiem zwężenia tchawicy. Pacjenci doświadczają również innych problemów z oddychaniem, zwłaszcza duszności, oraz trudności z przełykaniem pokarmów.

Dzisiaj grzeje: 1. Pilna decyzja GIS. Popularny produkt wycofany, nie jeść pod żądnym pozorem
2.Lidl natychmiastowo wycofuje hitowy produkt. Może doprowadzić do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu
3. Pięć szpitali odmówiło przyjęcia pacjenta. Gehenna 77-latka trwała dwa dni

Oprócz samobadania, w profilaktyce nowotworów tarczycy niezwykle ważne jest wykonywanie kontrolnych badań ultrasonograficznych. Powinny o nich pamiętać zwłaszcza te osoby, które są obciążone genetycznie (w rodzinie pacjenta stwierdzono przypadek raka tarczycy).

Wcześnie wykryty rak tarczycy daje nawet 90% szans na wyleczenie. Właśnie dlatego niezwykle istotne jest obserwowanie zachodzących w ciele zmian i konsultowanie niepokojących objawów z lekarzem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polska trafiła na czerwoną listę w kolejnym kraju. Sytuacja jest niepokojąca
  2. Najdziwniejsze odpowiedzi w "Jeden z dziesięciu". Aż trudno uwierzyć, że padły na wizji
  3. Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje gwiazda kultowego horroru
  4. Specjaliści biją na alarm. Mówią o "czerwonej lampce" dla ministerstwa zdrowia
  5. Objawy bywają niezwykle mylące. Coraz więcej osób umiera na niewydolność serca
  6. Elżbieta od lat dolewa 3 łyżki jednego produktu do kotletów mielonych. Jej rodzina jest pewna - są najlepsze pod słońcem

<>

Następny artykuł