Choroba nowotworowa może powrócić po jakimś czasie od pozornego wyleczenia. Dowiedz się, jakie są tego przyczyny

Nowotwór może nawracać nawet po wielu latach od wyleczenia
unsplash_National Cancer Institute
Autor 29.03.2020

Nowotwór złośliwy cechuje szybki destrukcyjny rozrost oraz częste wznowy miejscowe. Niektóre z nich można całkowicie wyleczyć, jednak nie daje to gwarancji, że nowotwór nie powróci. Warto zatem wiedzieć, jakie są najczęstsze przyczyny wznowy nowotworu.

Nowotwór to choroba, która budzi ogromne emocje i wyzwala uczucie strachu. Choć obecnie medycyna coraz lepiej radzi sobie ze zwalczaniem nowotworów, pełne wyleczenie nadal stanowi wyzwanie dla współczesnej onkologii.

Podłożem rozwoju nowotworów, zarówno łagodnych, jak i złośliwych są zaburzenia genetyczne, które mogą pojawiać się w różnych okresach rozwoju człowieka. Na komórki przez całe nasze życie oddziałują różnorodne czynniki, które powodują mutacje informacji genetycznej zawartej w komórkowym DNA. Mutacje te mogą przyczyniać się do powstania i rozrostu nowotworu.

Nie żyje niemowlę zarażone koronawirusem. Okazuje się, że patogen może być groźny również dla najmłodszychNie żyje niemowlę zarażone koronawirusem. Okazuje się, że patogen może być groźny również dla najmłodszychCzytaj dalej

Nowotwór może nawracać nawet po wielu latach od wyleczenia

Nowotwory są grupą schorzeń, która stanowi w Polsce jedną z najpoważniejszych przyczyn zgonów, zaraz po chorobach układu krążenia. Niestety zakończenie leczenia onkologicznego nie zawsze oznacza koniec raka. Nawrót nowotworu pojawia się u niektórych osób nawet po wielu latach. Rak może zaatakować organizm w tym samym lub innym miejscu niż poprzednio.

Nawrót choroby nowotworowej stwierdza się wtedy, gdy u pacjenta, który był w remisji, ponownie pojawia się nowotwór. Z uwagi na tendencję do nawrotów, niektórzy specjaliści nowotwór nazywają chorobą przewlekłą. Jak podaje portal zdrowie.radiozet.pl, do nawrotu raka dochodzi wtedy, gdy nie wszystkie komórki nowotworowe zostały zniszczone lub usunięte podczas leczenia.

Bywa, że leczenie nie jest w stanie pokonać wszystkich komórek rakowych. Niestety wykrycie ich w małych ilościach w trakcie badań kontrolnych jest niemal niemożliwe. Dopiero gdy nowotwór robi się większy i powoduje obecność objawów klinicznych, wykrywa się jego wznowę.

Wznowę raka dzieli się na wznowę lokalną, gdy choroba nawraca w miejscu swojego pierwotnego wystąpienia, wznowę odległą, gdy choroba pojawia się w różnych miejscach całego organizmu, oraz na nawrót regionalny, gdy nowotwór pojawia się w pobliżu pierwotnego miejsca wystąpienia.

Dzisiaj grzeje: 1. Media ostrzegają przed nowym wirusem z Chin. Jest czego się obawiać?

2. Wszyscy mieli nadzieję, że to jeszcze nie koniec. Niestety, nie żyje 13-letni Łukasz

Niestety komórki nowotworowe mają zdolność do przemieszczania się do innych części organizmu. Mówimy wtedy o przerzutach odległych, w trakcie których komórki nowotworowe tworzące przerzuty mają podobne cechy i właściwości jak ognisko pierwotne nowotworu.

Objawy wznowy raka nie różnią się od objawów raka pierwotnego. Należą do nich wszelkie zmiany w organizmie, takie jak zmiany ciężaru ciała, krwawienia, zmęczenie, bolesność czy zmiany wyglądu skóry. Również leczenie przebiega podobnie jak w przypadku raka pierwotnego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie chciało jej się iść do fryzjera, więc wylała na pasemka kilka puszek Coli. Efekty ścinają z nóg
  2. Nie żyje prawdziwa legenda. Zmarł uwielbiany dziennikarz, informacje przekazała żona
  3. Objawy mogące świadczyć o nowotworze u dziecka. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Media dotarły do szczegółów wypadku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prawdopodobną przyczyną nieuleczalna choroba
  5. Choroby, które sieją największe spustoszenie. Odpowiadają za śmierć ponad połowy Polaków
  6. Skarbówka będzie mogła zablokować twoje konto. Wystarczy jedna rzecz, aby stracić dostęp do pieniędzy

Następny artykuł