Chłoniak to szósty co do częstości występowania nowotwór
unsplash.com/ National Cancer Institute
Autor - 29 Maja 2020

Chłoniak jest podstępnym nowotworem. Jakie są jego objawy i rokowania w przypadku wykrycia?

Nowotwór układu limfatycznego to choroba atakująca układ limfoidalny. Niestety przyczyny jej powstawania i rozwoju nie są końca poznane, mimo, że jest to szósty co do częstości występowania nowotwór. Warto poznać objawy, które towarzyszą chłoniakowi oraz dowiedzieć się, jak wygląda jego leczenie.

Nowotwór złośliwy układu limfatycznego stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Wczesne wykrycie choroby daje najlepsze rokowania i zwiększa szanse na pełne wyzdrowienie.

Przyczyną rozwoju chłoniaka jest transformacja limfocytów w komórki nowotworowe. Dzieje się tak wskutek mutacji, która prowadzi do ich niekontrolowanego namnażania, najczęściej w obrębie węzłów chłonnych.

Dali się pokąsać jadowitemu pająkowi, bo chcieli zyskać moce Spidermana. 3 chłopców w ciężkim stanie trafiło do szpitalaDali się pokąsać jadowitemu pająkowi, bo chcieli zyskać moce Spidermana. 3 chłopców w ciężkim stanie trafiło do szpitalaCzytaj dalej

Chłoniak to szósty co do częstości występowania nowotwór

Nowotwór układu limfatycznego budzi ogromny lęk wśród pacjentów. Choroba ta może rozwijać się latami niemal bezobjawowo lub podwajać swoją masę w ciągu mniej niż 24 godzin.

Istnieje kilkadziesiąt podtypów chłoniaków. Część z nich zajmuje węzły chłonne, inne mają postać nacieków narządowych, rozwijając się w śledzionie, ścianie przewodu pokarmowego, tkance płuc, skórze czy centralnym układzie nerwowym, jeszcze inne powstają w szpiku.

Choć medycyna coraz lepiej radzi sobie z chłoniakami, pacjenci, u których rozpoznano tę chorobę, często się załamują. Tymczasem większość z chłoniaków, także w zaawansowanym stadium klinicznym, ma lepsze rokowania niż cukrzyca. Paradoksalnie, w przypadku chłoniaków agresywnych, szybko postępujących, większość z chorych może być całkowicie wyleczona.

Jak podaje portal medonet.pl, objawy sygnalizujące obecność chłoniaka są niespecyficzne. Niezmiernie ważne jest zatem, aby wszystkie niepokojące zmiany, które utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie, konsultować z lekarzem.

Najczęściej występującym symptomem nowotworu układu limfatycznego jest znaczne powiększenie się jednego lub kilku węzłów chłonnych na szyi, w okolicach obojczyka, pod pachami lub w pachwinach. Objawom tym nie towarzyszą charakterystyczne symptomy dla stanu zapalnego, takie jak ich ból, tkliwość czy zaczerwienienie.

Jeśli po 2-3 tygodniach leczenia przeciwzapalnego węzły chłonne nadal są powiększone, lekarz powinien zlecić morfologię i biochemię krwi, oraz badania obrazowe, takie jak tomografia klatki piersiowej czy USG brzucha.

U części pacjentów węzły chłonne powiększają się wyłącznie wewnątrz organizmu, dlatego w tych przypadkach wykrycie nowotworu jest możliwe jedynie przypadkowo podczas badań wykonywanych w związku z innymi schorzeniami. Wówczas choroba najczęściej jest już bardzo zaawansowana.

Pozostałymi niepokojącymi objawami mogą być uczucie zmęczenia, nocne poty, gorączka, częste infekcje, spadek wagi o 10% lub uporczywy świąd skóry, często leczony przez wiele lat.

W przypadku chłoniaków o dużej złośliwości wczesne postawienie diagnozy ma wpływ na sukces leczenia. Całkowite wyleczenie udaje się osiągnąć u 95% chorych, właściwie niezależnie od momentu rozpoznania choroby. Niemniej jednak im później rozpozna się nowotwór, tym intensywniejsze musi być leczenie.

Dzisiaj grzeje: 1. Profesor Krzysztof Simon ostrzega. "Absurdem jest mówienie, że mamy już wszystko za sobą"

2. Pozornie zwykła złotówka z czasów PRL jest warta fortunę. Można zarobić na niej nawet 1500 złotych

W przypadku chłoniaków o pośrednim stopniu złośliwości można wyleczyć 40-70% chorych. Jeśli zaś chodzi o chłoniaki o niskim stopniu złośliwości, medycyna radzi sobie z nimi nieco gorzej. W ich przypadku kolejne wznowy procesu są niejako wpisane w naturalny rozwój choroby.

Chłoniaki agresywne bez podjętej terapii pozwalają choremu na przeżycie kilku do kilkunastu miesięcy. Niezwykle ważna jest zatem wczesna diagnostyka chłoniaków i szybkie rozpoczęcie leczenia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gotujesz rosół na kurczaku? Nie zapominaj o triku naszych babć, dzięki niemu zmysł smaku orbituje
  2. Małgorzata Ostrowska-Królikowska znów przeżywa ciężkie chwile. Chodzi o jej córkę
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Polacy boją się o swoje oszczędności. Coraz więcej osób decyduje się na jeden ruch, aby je ochronić

Następny artykuł