Przez specjalistów nazywany jest "cichym zabójcą". Ryzyko zachorowania znacznie wzrasta po 40. roku życia

nowotwór prostaty
unsplash Nik Shuliahin
Autor Klaudia Gaicka29.11.2020

Ten rodzaj nowotworu nie daje najczęściej żadnych objawów, z tego powodu eksperci nazywają go cichym zabójcą. Zdecydowanie warto więc badać się regularnie. Wystarczy raz w roku wybrać się do urologa.

Wielu ekspertów określa nowotwór prostaty cichym zabójcom. Wszystko dlatego, że często nie niesie on za sobą żadnych objawów. Zachorowalność na ten rodzaj zmiany nowotworowej wciąż wzrasta.

Dzieje się tak bowiem rak prostaty u wielu pacjentów wykrywany jest jedynie przez przypadek. W związku ze znaczącym wzrostem liczby chorych eksperci mówią nawet o epidemii raka prostaty.

5-latek zmarł po zjedzeniu liścia popularnej rośliny. Wiele osób ma ją w swoim domu5-latek zmarł po zjedzeniu liścia popularnej rośliny. Wiele osób ma ją w swoim domuCzytaj dalej

Ten rodzaj nowotworu nie daje najczęściej żadnych objawów. Warto badać się regularnie

Pomimo tego, że medycyna dysponuje coraz lepszym sprzętem i większą ilością informacji, umieralność na nowotwór gruczołu krokowego w naszym kraju wciąż jest wysoka. Każdego roku z tego powodu około 5 tys. pacjentów. Jak podaje portal Abczdrowie.pl, także statystyki dotyczące Unii Europejskiej nie pozostawiają złudzeń.

- Według obecnych danych, na nowotwór prostaty choruje w Unii Europejskiej 0,5 mln mężczyzn. W tej liczbie coraz więcej jest pacjentów młodych, u których wykryto złośliwą postać raka. Co więcej, według prognoz może nam grozić „epidemia" tego typu nowotworu. Szacuje się, że zachorowalność na raka prostaty wzrośnie nawet o 40-70 proc. - wyjaśnia prof. Piotr Chłosta, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego.

Każdy mężczyzna powinien zdawać sobie sprawę z tego, że jest narażony. Gruczoł krokowy jest wrażliwy na działanie hormonów androgenowych. Z tego powodu warto regularnie wykonywać badania. Szczególnie jeśli znajdujemy się w grupie podwyższonego ryzyka.

- Jak długo będzie pod ich wpływem (hormonów - przyp. red.), jak długo w organizmie będą one aktywnie wydzielane, tak długo będą one stymulowały podziały komórek cewkowych prostaty. Im dłużej prostata będzie pod wpływem tego „napięcia" hormonalnego, tym większe prawdopodobieństwo, że coś pójdzie nie tak i zaczną się podziały komórkowe nieprawidłowe, niekontrolowane, nowotworowe – wyjaśnia lek. Paweł Ziora.

Jednym z warunkujących ryzyko czynników jest wiek pacjenta. Po 40 roku życia powinniśmy się badań ze szczególną regularnością. Warto także wiedzieć, że w przypadku, kiedy w naszej rodzinie (w prostej linii) wystąpił ten rodzaj nowotworu, ryzyko wzrasta 11-krotnie.

Dzisiaj grzeje:
1.Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
2.Grupa krwi może wpływać na niektóre choroby. Warto je poznać
3.Właśnie potwierdzono tragiczne informacje. Nie żyje prawdziwa legenda, wielu Polaków dużo mu zawdzięcza
4.Decyzja zapadła. Dodatek covidowy nie dla wszystkich medyków

Prof. Flisiak o dalszym przebiegu pandemii. Zaskakujące słowa ekspertaProf. Flisiak o dalszym przebiegu pandemii. Zaskakujące słowa ekspertaCzytaj dalej

Badanie, które zleca nam urolog, w celu sprawdzenia prostaty, to PSA (Prostate Specific Antigen). Warto wiedzieć, że antygen nie jest markerem nowotworowym, więc może wskazywać także na inne, nienowotworowe zmiany w obrębie narządu.

- To badanie antygenu charakterystycznego dla prostaty. Podwyższony poziom PSA może wskazywać na różne zmiany w obrębie prostaty, nie tylko nowotworowe. Ponadto antygen ten nie ma normy laboratoryjnej, dlatego wyników nigdy nie należy interpretować samodzielnie, ale zawsze skonsultować się z lekarzem – zauważa Paweł Ziora.

Włoscy medycy wyzywani od terrorystów. Ich walka z koronawirusem wciąż trwaWłoscy medycy wyzywani od terrorystów. Ich walka z koronawirusem wciąż trwaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Uwaga, od dziś od 19:00 żółty alert dla 14 województw. Może być niebezpiecznie, lepiej przełożyć wszelkie wyjazdy
  2. Gracze zamówili PlayStation 5 na eBayu. Osłupieli gdy sprawdzili zawartość paczek
  3. Typowe objawy raka kości. Nigdy nie wolno ich bagatelizować
  4. 7-latek odczuwał silny ból. W jego przełyku lekarze znaleźli dziwny przedmiot
  5. Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje polski piosenkarz, fani pogrążyli się w żałobie
  6. Tragiczny wypadek w łódzkim. Łoś wyskoczył mu przed maskę, kierowca nie zdążył zahamować. Nie żyje pasażer
  7. Natalia Siwiec nagle wparowała do pokoju, w łóżku czekała na nią przykra niespodzianka. Od razu złapała za telefon

Następny artykuł