Jeśli w Twojej rodzinie był jeden z nich, lepiej uważaj. Które nowotwory dziedziczymy najczęściej?

nowotwór dziedziczony
pixabay
Autor Klaudia Gaicka30.12.2020

W pewien sposób wszystkie nowotwory są dziedziczne. Eksperci tłumaczą, dlaczego tak jest oraz, w jaki sposób rozpoznać nowotwór odziedziczony. Warto wiedzieć, które z nich nam zagrażają.

Dla wielu z nas nowotwór brzmi jak wyrok. Nic bardziej mylnego, pomimo dużej śmiertelności wśród ludzi na całym świecie, ogromną ilość zmian udaje się w porę całkowicie wyleczyć.

Jedną z najbardziej istotnych kwestii jest nie tylko rodzaj zmiany nowotworowej, lecz także poziom zaawansowania choroby. Wpływ ma na niego przede wszystkim czas, w którym uda się prawidłowo zdiagnozować schorzenie.

W pewien sposób wszystkie nowotwory są dziedziczne

Z tego powodu warto wiedzieć, których chorób ryzykiem jesteśmy w szczególności obarczeni. Okazuje się bowiem, że wiele spośród nowotworów jest dziedzicznych. W przypadku, kiedy występowały one w naszej rodzinie, lepiej mieć się na baczności.

Jak podaje portal Zwrotnikraka.pl, każdy z nowotworów jest chorobą dziedziczną, jednak wpływają na jego wystąpienie także liczne czynniki środowiskowe oraz wrodzone predyspozycje rodzinne.

Ministerstwo Zdrowia przekazało najnowsze dane. Niestety liczby znów są bardzo niepokojąceMinisterstwo Zdrowia przekazało najnowsze dane. Niestety liczby znów są bardzo niepokojąceCzytaj dalej

Oprócz tych dwóch cech konieczne jest także nosicielstwo genów zaangażowanych w powstanie nowotworu. Bez ich obecności zaistnienie nowotworu jest niemożliwe.

Aby w ciele pacjenta rozwinął się nowotwór, musi nastąpić szereg specyficznych mutacji w obrębie materiału genetycznego komórki. Prowadzą one do utraty przez nią zdolności prawidłowego funkcjonowania.

Naukowcy szacują, że czynniki dziedziczne, powiązane z genetycznie uwarunkowaną predyspozycją stanowią przyczynę rozwinięcia się około 10-30 proc. wszystkich zmian nowotworowych. Dane te zależne są od źródła.

Sposób dziedziczenia oraz charakterystyka rodowodowo-kliniczna różnią się w zależności od lokalizacji uszkodzenia materiału genetycznego oraz od rodzaju zmiany.

Dziedziczenie występujące pod postacią kliniczną i histopatologiczną nierzadko nie daje nam możliwości odróżnienia go od względów sporadycznych. To, co w szczególności odróżnia te dwa typy, to występowanie w znacznie młodszym wieku.

Co więcej, wzrost takiej zmiany nowotworowej może posiadać dużo szybszy przebieg. W przypadku narządów parzystych, takich jak np. piersi, jajniki czy nerki nowotwory dziedziczne posiadają tendencję do występowania obustronnego, czyli obejmują obydwa narządy.

Rozwój nauki umożliwił nad identyfikację genów, które odpowiadają za poszczególne rodzaje lub grupy nowotworów. U nosicieli mutacji ryzyko wystąpienia określonego nowotworu może sięgać nawet 90%.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł