nowotwór NET nie daje objawów
fot. https://pixabay.com/ fernandozhiminaicela
Autor Natalia Niewczas - 29 Sierpnia 2020

Diagnoza nowotworu trwa nawet kilka lat, lekarze często mylą schorzenia. Czym jest nowotwór NET?

Nowotwór NET to inaczej nowotwór neuroendokrynny. Choć statystycznie dotyka pacjentów częściej, niż powszechnie znane z nazwy rodzaje niektórych nowotworów (na przykład żołądka), społeczna świadomość nowotworów NET wciąż jest stosunkowo mała.

Nowotwór NET w większości rozwija się w obrębie układu pokarmowego, dotyczy w szczególności jelit, trzustki oraz żołądka. Ryzyko zachorowania na nowotwór neuroendokrynny wzrasta po 60. roku życia. Co szczególnie niebezpieczne dla pacjenta, guz charakteryzuje niemal całkowicie bezobjawowy przebieg. Jeżeli symptomy występują, określa się je jako nieswoiste, czyli często odpowiadające także innym, o wiele mniej zagrażającym życiu schorzeniom.

Porażające nagranie z polskiego SOR-u. Mężczyzna z bólu nie miał siły iść, nikt nie udzielił mu pomocyPorażające nagranie z polskiego SOR-u. Mężczyzna z bólu nie miał siły iść, nikt nie udzielił mu pomocyCzytaj dalej

Nowotwór NET długo pozostaje niezauważony

Brak charakterystycznych objawów czyni nowotwory NET problemem zdrowotnym wyjątkowo trudnym do zdiagnozowania. Cierpiący na niego pacjenci często nie zdają sobie sprawy z zagrożenia. Aż dwa na trzy nowotwory neuroendokrynne są nieaktywne hormonalnie, czyli niealarmujące chorego występowaniem żadnych niepokojących objawów.

Do jednej z najczęściej występujących postaci nowotworu NET zaliczamy tak zwany rakowiak, zmianę intensywnie produkującą serotoninę. Guz może sygnalizować swą niszczycielską obecność występowaniem biegunek, bólów brzucha, czy nagłymi zaczerwienieniami skóry. Choć najczęściej lokuje się w jelicie cienkim pacjenta, pojawia się również w płucach, powodując kaszel, problemy z oddychaniem i skurcze oskrzeli.

Jak podaje portal medexpress.pl, inny, atakujący najczęściej trzustkę guz neuroendokrynny stanowi insulinoma. Jak sama nazwa wskazuje, guz zaburza prawidłową pracę organizmu między innymi poprzez nadmierną produkcję insuliny. Do symptomów jego występowania należy drażliwość, zaburzenia koncentracji, mowy i wzroku oraz nawracające uczucie głodu. Wśród innych, występujących rzadziej niż dwa poprzednie, nowotworów neuroendokrynnych wyróżniamy zmiany o nazwach: gastrinoma, glukagonoma, vip-oma czy somatostatinoma.

Dzisiaj grzeje: 1. Polskę obiegły tragiczne wiadomości. Odszedł wybitny Polak
2. Czekaliśmy 2 miesiące, ale w końcu jest. Zakaz handlu teraz nie będzie obowiązywać

Kluczowe w diagnozie nowotworów NET jest wykonywanie badań przesiewowych, czyli kontrolnych testów medycznych ludzi zdrowych. W profilaktyce guzów neuroendokrynnych szczególnie ważne będzie regularne badanie ultrasonograficzne brzucha (raz na dwa lata), gastroskopia oraz kolonoskopia, którą w wielu przypadkach wystarczy wykonać tylko raz w życiu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Panika w tramwaju, pasażerowie uciekli. Zakażona kobieta szukała pomocy, chciała jechać do szpitala
  2. Czy 500 plus zostanie w końcu podwyższone? Jest nowy projekt budżetu
  3. U 50% chorych może spowodować utratę wzroku w jednym oku. Znamy pierwsze objawy zapalenia tętnic skroniowych
  4. Rząd właśnie podjął nagłą decyzję. Chodzi o obowiązkowe szczepienie na COVID
  5. Lekarz przerwał milczenie. Wyznał co się dzieje w Białoruskich szpitalach
  6. Odwołali wesele i przekazali jedzenie bezdomnym w schronisku. Dzień ślubu spędzili z potrzebującymi

Następny artykuł