herbata może powodować nowotwór przełyku
fot. https://unsplash.com/ John-Mark Smith
Autor Natalia Niewczas - 21 Sierpnia 2020

Lekarze ostrzegają. Ulubiony napój milionów Polaków podwyższa ryzyko nowotworu

Nowotwór przełyku należy do tych guzów złośliwych, które statystycznie występują najrzadziej (taką diagnozę słyszy ok. 1300 osób każdego roku). Nie oznacza to jednak, że nie stanowi dla pacjentów zagrożenia - wręcz przeciwnie. Jak się okazuje, na rozwój nowotworu przełyku wpływa uwielbiany przez ludzi na całym świecie napój.

Nowotwór przełyku może iść w parze z piciem herbaty - informacja jest o tyle szokująca, że prozdrowotne właściwości spożywania naparu z zielonej herbaty potwierdziły liczne naukowe badania. Diabeł tkwi w szczegółach - podczas gdy herbata sama w sobie rzeczywiście stanowi cenne źródło neutralizujących wolne rodniki antyoksydantów (a więc substancji antynowotworowych), to niewłaściwe jej spożywanie podejrzewa się o działanie kancerogenne. Winowajcą jest temperatura wody.

Ekspert jest pewny, że nie będzie drugiego lockdownu, Polacy są bezpieczni. Zaskakujące wnioskiEkspert jest pewny, że nie będzie drugiego lockdownu, Polacy są bezpieczni. Zaskakujące wnioskiCzytaj dalej


Niewłaściwie parzona herbata może powodować nowotwór przełyku

Nowotwór przełyku to poważna choroba onkologiczna, którą na domiar złego cechuje niekorzystne dla pacjenta rokowanie. Nic dziwnego zatem, że osoby dbające o zdrowie będą dążyły do eliminacji kancerogenów z życia codziennego. W przypadku tego guza złośliwego kluczowe okazuje się właściwe sporządzanie powszechnie uwielbianego naparu.

Jak podaje portal żywienie.abczdrowie.pl, dla naukowców sprawa pozostaje jasna - gorąca herbata może przyczyniać się do rozwoju złośliwego nowotworu przełyku. Za podobny stan rzeczy uczeni obwiniają zapalenia, powstające w wyniku spożywania napojów w temperaturze od 60 stopni Celsjusza wzwyż. Oczywiście o ile jeden kubek parującej herbaty nie wyrządza człowiekowi krzywdy, tak regularne spożywanie gorącej herbaty wykazuje działanie wzmagające proces tworzenia się nowotworów.

Potwierdzające teorię badania przeprowadzono w Iranie. Mieszkańcy jednego z tamtejszych regionów spożywają herbatę podawaną w temperaturze nawet 80 stopni Celsjusza. To właśnie tam odnotowano najwyższy przyrost nowotworów złośliwych płuc. Na 100 tysięcy obywateli z tą poważną chorobą onkologiczną zmaga się 15 z nich.

Dzisiaj grzeje: 1. Jesteś osobą, która budzi się bardzo wcześnie rano? Naukowcy mają dla Ciebie bardzo ważną wiadomość
2. Możesz dostać nawet 106 tys. zł ze specjalnego programu. Setki Polaków już się załapało

Nie tylko z powodu zagrożenia nowotworem przełyku warto pić herbatę w jej przestudzonej odsłonie. Zaparzanie herbaty wodą w niższej temperaturze jest polecane szczególnie w przypadku herbaty zielonej - zalewana wrzątkiem cechuje się gorzkim smakiem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niewyobrażalny huk nad Warszawą. Co się dzieje?
  2. Uwaga, grożą kary do 10 000 złotych. Rodzice przed rozpoczęciem roku szkolnego muszą być tego świadomi
  3. 10-letnia dziewczynka zaszła w ciążę. Porażające, kto okazał się ojcem
  4. Wzruszające wyznanie Magdy Gessler. Zmaga się z ciężką chorobą, prześmiewcy powinni teraz dwa razy się zastanowić
  5. Możesz zapłacić nawet 10 tys. zł grzywny, ministerstwo ostrzega. Przepis wchodzi w życie od 1 września
  6. Ania z "Rolnik szuka żony" po rozstaniu z Jakubem Napierałą ma nową miłość. Chwali się nią na Instagramie

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł