Objaw, który może świadczyć o bardzo niebezpiecznej chorobie. Czym jest głowa meduzy?

objaw meduza
pixabay.com/sasint
Autor Natalia Niewczas13.01.2021

Głowa meduzy to objaw mogący świadczyć o poważnym problemie z funkcjonowaniem wątroby. Mianem tym określa się zmiany widoczne na brzuchu pacjenta; na skórze pojawia się widoczny zarys żył i podskórne wylewy. Objaw zawdzięcza swą nazwę wizualnemu podobieństwu do włosów mitologicznej Meduzy, które bogini Atena zamieniła w węże.

Pod zagadkową nazwą “głowa meduzy” kryje się objaw, którego pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować. Na skórze pacjenta można zaobserwować wówczas wyraźny zarys żył znajdujących się na powłoce brzusznej - u osób zdrowych pozostają one niewidoczne. Głowa meduzy niekiedy przybiera również formę podskórnego wylewu. Gdy się pojawi, nie ma czasu do stracenia; symptom najczęściej wskazuje bowiem na marskość wątroby.

Objaw, który oznacza poważny problem ze zdrowiem wątroby

Objaw określany mianem “głowy meduzy” powstaje w wyniku zaburzeń prawidłowego funkcjonowania wątroby. Dochodzi wówczas do ich poszerzenia wskutek nadciśnienia wrotnego.

Jak podaje portal poradnikzdrowie.pl, nadciśnienie wrotne to stan obejmujący nieprawidłowe zmiany w obrębie żyły wrotnej. Żyła ta odpowiada za doprowadzenie krwi do wątroby z innych organów układu trawiennego.

Przy nadciśnieniu wrotnym dochodzi do cofania się krwi, na przykład w stronę żył przełykowych. Nieprawidłowość wpływa na rozszerzenie żyły i skutkuje nieprawidłowym przepływem krwi w organizmie.

Lekarze zbadali zmarłych na COVID-19 pacjentów. Odkryli, że wirus niszczy nie tylko na płucaLekarze zbadali zmarłych na COVID-19 pacjentów. Odkryli, że wirus niszczy nie tylko na płucaCzytaj dalej

Opisany proces, a co za tym idzie - pojawienie się objawu określanego mianem “głowy meduzy”, często wiąże się z rozwojem marskości wątroby. W wielu przypadkach choroba ta postępuje przez lata, powodując nieodwracalne, niszczycielskie dla zdrowia zmiany.

Marskość wątroby (nazywana także “zwłóknieniem wątroby”) polega na pojawieniu się włóknistej tkanki łącznej, która znacznie utrudnia prawidłowy przepływ krwi w obrębie narządu. Dodatkowe obciążenie stanowi w tym przypadku tkanka tłuszczowa - jej obecność, podobnie jak powstawanie zwłóknień, prowadzi do upośledzenia pracy wątroby.

Za rozwój marskości wątroby odpowiada wiele rozmaitych czynników. Należy do nich nadmierne spożywanie alkoholu, zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu C, znacznie stłuszczenie wątroby czy niektóre choroby genetyczne oraz schorzenia układu krążenia.

Głowa meduzy to nie jedyny objaw sugerujący rozwój marskości wątroby. O zagrażającym zdrowiu problemie niekiedy świadczy również występowanie zmian skórnych, na przykład czerwonych plamek w obrębie tułowia pacjenta czy zaczerwienienie dłoni.

Wraz z postępem marskości wątroby u pacjenta dają się zauważyć objawy takie jak nudności, spadek masy ciała czy wodobrzusze. Pojawienie się jakiegokolwiek z nich powinno skłonić do zasięgnięcia fachowej opinii lekarskiej. Marskość wątroby to choroba, którą należy kontrolować pod czujnym okiem specjalisty.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł