objawy raka płuca
unsplash_Fares Hamouche
Autor - 14 Lutego 2020

Objaw raka płuc widoczny na twarzy. Nigdy go nie lekceważ

Objawy raka płuc we wczesnym stadium mogą zostać niezauważone. Choroba ta jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów złośliwych. Wywołuje go m.in. dym tytoniowy, zanieczyszczone powietrze, a także bierne palenie. Pierwsze objawy to zazwyczaj duszności, kaszel, plucie krwią, ale nie tylko. Istnieje bowiem objaw, na który nie zwracamy uwagi, a który może zwiastować rozwój choroby. Mowa o opuchliźnie na twarzy.

Objawy raka płuc we wczesnej fazie rozwoju są zazwyczaj zauważalne. Choroba jest najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn, jednak wraz z rosnącą liczbą uzależnionych od nikotyny kobiet, zwłaszcza młodych, zachorowalność na ten typ nowotworu wzrasta też wśród nich.

Objawy często są bagatelizowane lub przypisywane innym występującym u palaczy schorzeniom jak np. przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. Niemniej jednak pewne objawy możemy zauważyć już we wczesnej fazie rozwoju raka. Jednym z nich jest opuchlizna na twarzy.

Smutne informacje. Katarzyna Dowbor nieuleczalnie choraSmutne informacje. Katarzyna Dowbor nieuleczalnie choraCzytaj dalej

Objawy raka płuc pojawiają się w wyraźnej formie, dopiero kiedy nowotwór przybierze formę zaawansowaną

Jak podaje portal.abczdrowie.pl, w Polsce każdego roku ok. 21 tys. Polaków zapada na raka płuc. Wyraźne objawy pojawiają się, dopiero kiedy nowotwór przybierze formę zaawansowaną. Zdaniem ekspertów, jedną z pierwszych oznak choroby można wyczytać z twarzy. Wiele osób myśli, że opuchnięta twarz świadczy o reakcji alergicznej. Tymczasem może ona sugerować, że nasz organizm zaatakował groźny nowotwór. Obrzęk twarzy może być bowiem spowodowany niedrożnością żyły głównej górnej, która znajduje się na wysokości klatki piersiowej.

Jednym z najczęstszych powodów nieprawidłowego przepływu krwi jest blokujący mu drogę rak płuc. Może on uciskać żyłę lub rozprzestrzenić się na pobliskie węzły chłonne. Opuchnięta twarz jest zatem widocznym, jednak często bagatelizowanym objawem tego stanu. Według specjalistów opuchlizna może pojawić się nie tylko na twarzy, ale również na szyi.

Pomimo rozwoju onkologii i wprowadzania nowych metod leczenia, rak płuca to choroba, w której rokowania pozostają najczęściej niepomyślne. Wykrycie guza na wczesnym etapie zaawansowania daje nadzieję na wykonanie możliwie doszczętnego zabiegu chirurgicznego i usunięcie raka płuca, zanim choroba rozprzestrzeni się na inne narządy. Warto zatem zwracać uwagę na wszelkie, nawet te najbardziej niepozorne objawy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ślub 17-latka i 51-latki odbył się równo 18 lat temu. Tak dziś wyglądają, niesłychane
  2. Fiskus zrobił podatnikom "prezent". Nie wiemy czy się śmiać czy płakać
  3. Zdrowe produkty, które mogą być dla nas trujące. Lepiej na nie uważać
  4. Piliśmy go po katastrofie w Czarnobylu. Działanie i skutki uboczne płynu Lugola
  5. Bóle szyi mogą być objawem groźnego nowotworu. Nie wolno ich lekceważyć
  6. W nosie swojego syna zauważyła dziwne, czarne plamki. Kiedy poznała prawdę, była przerażona

Następny artykuł