objawem może być kolor kału
Fot. pixabay.com/ chriskeller
Autor Klaudia Gaicka - 20 Maja 2020

Kolor stolca mówi wiele o naszym zdrowiu. Szczególnie jeden z nich powinien nas niepokoić

Objaw tego typu powinien zdecydowanie zaniepokoić. Choć przy niektórych zmianach koloru winne jest to, co spożywamy, w tym przypadku należy być szczególnie czujnym.

Objaw w postaci zmiany koloru kału może być przyczyną niepokoju. Wszystko zależy od tego, co wcześniej spożywaliśmy i ile czasu utrzymuje się zmieniony kolor.

Cierpisz na przewlekłe przeziębienia? Uważaj, może to być objaw nowotworuCierpisz na przewlekłe przeziębienia? Uważaj, może to być objaw nowotworuCzytaj dalej

Objaw zmieniającego kolor kału

Kolor kału świadczy o stanie zdrowia. Jego zmiany, zwłaszcza te nietypowe mogą wskazywać na wiele różnych schorzeń. Jak podaje portal Medme.pl, prawidłowe odcienie kału to ta między jasno- a ciemnobrązową (włącznie). Dodatkowo właściwy kał powinien być dobrej konsystencji, czyli ani zbyt miękki, ani zbyt twardy.

Barwa powinna stanowić dla nas sygnał alarmowa w kilku szczególnych przypadkach. Po pierwsze, jeżeli zmieniony kolor utrzymuje się dłużej niż kilka dni, mimo tego, że jemy i pijemy w tym czasie różne rzeczy. Po drugie, kiedy stolce są źle uformowane, zwłaszcza przy biegunkach i zaparciach. Oraz po trzecie, kiedy zmianie koloru towarzyszą inne symptomy chorobowe, takie jak np. ból brzucha lub osłabienie. W przypadku wątpliwości należy udać się do lekarza. Przeprowadza on z pacjentem odpowiedni wywiad i ewentualnie kieruje na dalsze badania diagnostyczne.

Jedną z częściej występujących anomalii tego rodzaju jest zmiana koloru kału na zielony. Taki stan rzeczy może nas zastać między innymi w przypadku zespołu jelita drażliwego, niektórych zatruć pokarmowych, choroby Leśniowskiego-Crohna, zaburzenia wchłaniania, alergii (pokarmowych) oraz zakażeń pasożytniczych. Zaleca się, aby skonsultować się z lekarzem, jeżeli kolor nie minie w ciągu 2-3 dni (przy braku innych objawów), ponieważ za tę zmianę mogą odpowiadać niektóre pokarmy, które zawierają dużo chlorofilu.

Dzisiaj grzeje: 1. Jego ciało zostało znalezione w sortowni śmieci. Wczoraj odbył się pogrzeb noworodka

2. Wyjątkowo ponury bilans. Nagły przyrost zachorowań, tak źle nie było od wielu dni

Szczególnie powinien nas natomiast zaniepokoić kał koloru czarnego. Uzasadnieniem dla tego stanu może być spożycie czarnych jagód, buraków lub wiśni, jednak może on też wskazywać na poważne choroby. Dzieje się tak, ponieważ często czarny stolec oznacza krwawienie z przewodu pokarmowego występujące np. przy żylakach i owrzodzeniu przełyku, chorobie wrzodowej żołądka oraz dwunastnicy lub pęknięciu błony śluzowej żołądka. Niestety taki kał może świadczyć również o rozwijającej się zmianie nowotworowej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Uważaj, jeśli cierpisz na pewne schorzenia jedzenie rzodkiewki może ci poważnie zaszkodzić. Nie wszyscy mogą ją jeść
  2. Żona przyłapała znanego gwiazdora na zdradzie. Nie miała żadnych skrupułów, sięgnęła po pistolet
  3. GIF wycofuje z rynku lek używany przez miliony Polaków. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności
  4. Myśleli, że to zwykła grypa. Ich małżeństwo trwało zaledwie 72 godziny
  5. Kołatanie serca ma wiele przyczyn. Nie należy go lekceważyć, gdyż może być objawem niebezpiecznych chorób
  6. Już dziś wchodzi restrykcyjny zakaz. Oburzeni Polacy będą musieli szukać innych rozwiązań

Następny artykuł