objawem może być kolor kału
Fot. pixabay.com/ chriskeller
Autor Klaudia Gaicka - 10 Lipca 2020

Kolor stolca mówi wiele o naszym zdrowiu. Szczególnie jeden z nich powinien nas niepokoić

Objaw tego typu powinien zdecydowanie zaniepokoić. Choć przy niektórych zmianach koloru winne jest to, co spożywamy, w tym przypadku należy być szczególnie czujnym.

Objaw w postaci zmiany koloru kału może być przyczyną niepokoju. Wszystko zależy od tego, co wcześniej spożywaliśmy i ile czasu utrzymuje się zmieniony kolor.

Pierwsze objawy zakrzepicy. Lepiej ich nie lekceważyćPierwsze objawy zakrzepicy. Lepiej ich nie lekceważyćCzytaj dalej

Objaw zmieniającego kolor kału

Kolor kału świadczy o stanie zdrowia. Jego zmiany, zwłaszcza te nietypowe mogą wskazywać na wiele różnych schorzeń. Jak podaje portal Medme.pl, prawidłowe odcienie kału to ta między jasno- a ciemnobrązową (włącznie). Dodatkowo właściwy kał powinien być dobrej konsystencji, czyli ani zbyt miękki, ani zbyt twardy.

Barwa powinna stanowić dla nas sygnał alarmowa w kilku szczególnych przypadkach. Po pierwsze, jeżeli zmieniony kolor utrzymuje się dłużej niż kilka dni, mimo tego, że jemy i pijemy w tym czasie różne rzeczy. Po drugie, kiedy stolce są źle uformowane, zwłaszcza przy biegunkach i zaparciach. Oraz po trzecie, kiedy zmianie koloru towarzyszą inne symptomy chorobowe, takie jak np. ból brzucha lub osłabienie. W przypadku wątpliwości należy udać się do lekarza. Przeprowadza on z pacjentem odpowiedni wywiad i ewentualnie kieruje na dalsze badania diagnostyczne.

Jedną z częściej występujących anomalii tego rodzaju jest zmiana koloru kału na zielony. Taki stan rzeczy może nas zastać między innymi w przypadku zespołu jelita drażliwego, niektórych zatruć pokarmowych, choroby Leśniowskiego-Crohna, zaburzenia wchłaniania, alergii (pokarmowych) oraz zakażeń pasożytniczych. Zaleca się, aby skonsultować się z lekarzem, jeżeli kolor nie minie w ciągu 2-3 dni (przy braku innych objawów), ponieważ za tę zmianę mogą odpowiadać niektóre pokarmy, które zawierają dużo chlorofilu.

Dzisiaj grzeje: 1. Wiemy co od września czeka polskich uczniów. Minister Edukacji zabrał głos

2. Dodatkowe prawie 13 tys. zł do emerytury już pewne. Jest podpis prezydenta, zyska ponad 70 tys. osób

Szczególnie powinien nas natomiast zaniepokoić kał koloru czarnego. Uzasadnieniem dla tego stanu może być spożycie czarnych jagód, buraków lub wiśni, jednak może on też wskazywać na poważne choroby. Dzieje się tak, ponieważ często czarny stolec oznacza krwawienie z przewodu pokarmowego występujące np. przy żylakach i owrzodzeniu przełyku, chorobie wrzodowej żołądka oraz dwunastnicy lub pęknięciu błony śluzowej żołądka. Niestety taki kał może świadczyć również o rozwijającej się zmianie nowotworowej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromny rój pszczół w restauracji. Czegoś takiego nigdy nie widzieliście
  2. Debata prezydencka w Końskich i Lesznie. Na antenie TVP nagle doszło do kuriozalnej sytuacji, której nikt się nie spodziewał;
  3. Wiedza, która może uratować życie. Jak odróżnić zwykły pieprzyk od śmiertelnie niebezpiecznego czerniaka?
  4. Pierwsze objawy raka krtani. Niezwykle łatwo pomylić je z innymi chorobami
  5. Ministerstwo Zdrowia komentuje słowa Dudy. Mocne słowa o szczepionkach
  6. Nie żyje słynny mistrz olimpijski. Zmarł przedwcześnie, osierocił dwójkę dzieci

Następny artykuł