objawem może być kolor kału
Fot. pixabay.com/ chriskeller
Autor Klaudia Gaicka - 3 Października 2020

Kolor stolca może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu. Szczególnie jeden z nich powinien nas niepokoić

Objawy chorób mogą przybierać różne formy, a niektóre z nich bywają niezwykle wstydliwe dla wielu pacjentów. Trzeba jednak pamiętać, że każda niepokojąca zmiana w funkcjonowaniu naszego organizmu powinna być konsultowana z lekarzem.

Objawy w postaci zmiany koloru kału może być przyczyną niepokoju. Oczywiście zmiana taka nie zawsze oznacza stan chorobowy i zależna jest między innymi od naszej diety. Niestety dla wielu osób temat ten jest niezwykle wstydliwy, przez co nie decydują się na rozmowę z lekarzem, nawet kiedy problem utrzymuje się przez dłuższy czas. To natomiast może doprowadzić do tego, że choroba zdarzy się rozwinąć i trudniej będzie ją wyleczyć.

Znany wirusolog ostro o słowach rzecznika MZ. ”Będziemy tylko liczyć zgony”Znany wirusolog ostro o słowach rzecznika MZ. ”Będziemy tylko liczyć zgony”Czytaj dalej

Niepokojące objawy, które dostrzeżemy w toalecie

Kolor kału świadczy o stanie zdrowia. Jego zmiany, zwłaszcza te nietypowe mogą wskazywać na wiele różnych schorzeń. Jak podaje portal Medme.pl, prawidłowe odcienie kału to ta między jasno- a ciemnobrązową (włącznie). Dodatkowo właściwy kał powinien być dobrej konsystencji, czyli ani zbyt miękki, ani zbyt twardy.

Barwa powinna stanowić dla nas sygnał alarmowa w kilku szczególnych przypadkach. Po pierwsze, jeżeli zmieniony kolor utrzymuje się dłużej niż kilka dni, mimo tego, że jemy i pijemy w tym czasie różne rzeczy. Po drugie, kiedy stolce są źle uformowane, zwłaszcza przy biegunkach i zaparciach. Oraz po trzecie, kiedy zmianie koloru towarzyszą inne symptomy chorobowe, takie jak np. ból brzucha lub osłabienie. W przypadku wątpliwości należy udać się do lekarza. Przeprowadza on z pacjentem odpowiedni wywiad i ewentualnie kieruje na dalsze badania diagnostyczne.

Jedną z częściej występujących anomalii tego rodzaju jest zmiana koloru kału na zielony. Taki stan rzeczy może nas zastać między innymi w przypadku zespołu jelita drażliwego, niektórych zatruć pokarmowych, choroby Leśniowskiego-Crohna, zaburzenia wchłaniania, alergii (pokarmowych) oraz zakażeń pasożytniczych. Zaleca się, aby skonsultować się z lekarzem, jeżeli kolor nie minie w ciągu 2-3 dni (przy braku innych objawów), ponieważ za tę zmianę mogą odpowiadać niektóre pokarmy, które zawierają dużo chlorofilu.

Dzisiaj grzeje: 1.Groźna bakteria wykryta w popularnym pasztecie. GIS ostrzega, pod żadnym pozorem go nie spożywajcie
2.Mandat za brak maseczki w samochodzie? Brzmi absurdalnie, ale służby są wyczulone i kary się sypią
3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie dla 5 województw. Zagrożenie dla zdrowia i życia, lepiej zostać w domach

Szczególnie powinien nas natomiast zaniepokoić kał koloru czarnego. Uzasadnieniem dla tego stanu może być spożycie czarnych jagód, buraków lub wiśni, jednak może on też wskazywać na poważne choroby. Dzieje się tak, ponieważ często czarny stolec oznacza krwawienie z przewodu pokarmowego występujące np. przy żylakach i owrzodzeniu przełyku, chorobie wrzodowej żołądka oraz dwunastnicy lub pęknięciu błony śluzowej żołądka. Niestety taki kał może świadczyć również o rozwijającej się zmianie nowotworowej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Horror. Przeraźliwe odkrycie w hostelu w centrum Polski. Łzy same cisną się do oczu
  2. Naukowcy nie mogą uwierzyć w swoje odkrycie. Chodzi o gigantyczną czarną dziurę. Pochłania wszystko
  3. Nie żyje 17-latek. Spędził 10 godzin w karetce, żaden szpital go nie przyjął, tłumaczenie Rzecznika Pacjenta zaskakuje
  4. 8 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem. Każdy powinien je znać, nikt nie powinien ich lekceważyć
  5. Dziś wchodzą w życie nowe obostrzenia. Co się zmieni?
  6. Codziennie pije sok z imbiru. Zastępuje jej uwielbiany napój, 2 zalety doceni każdy

Następny artykuł