Objawy świadczące, że nasza wątroba ma dosyć. Organ, który ma wpływ na cały organizm

Objawy niewydolności wątroby
fot. pixabay.com
Autor Karol Zaborowski01.01.2020

Objawy uszkodzenia wątroby dla wielu osób mogą być bardzo mylące, ponieważ na ich liście na próżno jest szukać tak oczywistej dolegliwości, jak ból. Wszystko dlatego, że nasza wątroba nie posiada zakończeń nerwowych odpowiedzialnych za odczuwanie bólu, które nazywane są nocyceptorami.

Objawy świadczące o uszkodzeniu, a nawet marskości wątroby są dostrzegalne dosłownie na całym naszym organizmie, a niektóre z nich w pierwszej chwili mogą się wydawać zupełnie niepowiązane z pracą tego narządu. Dodatkowo fakt, że w przypadku uszkodzenia wątroby nie odczuwamy bólu, jeszcze bardziej utrudnia osobie niezapoznanej z tematem połączenie objawów z ich przyczyną.

Innym objawem, o którym na pewno wiele osób słyszało, jest żółtaczka, jednak często błędnie jest brana za chorobę. Najpierw zażółceniu ulegają białka naszych oczu, a dopiero później skóra. Jest to spowodowane osadzaniem się barwnika o nazwie bilirubina. Żółtaczka jest niezwykle niebezpiecznym objawem, ponieważ wskazuje, że nasza wątroba już przestała funkcjonować.

Objawy niedoboru witaminy D. Wiele osób ich nie dostrzegaObjawy niedoboru witaminy D. Wiele osób ich nie dostrzegaCzytaj dalej

Objawy niewydolności wątroby

W przypadku nieprawidłowej pracy wątroby jest tylko kwestią czasu, gdy nasz układ trawienny również przestanie funkcjonować, tak jak powinien. W przypadku marskości wątroby dochodzi do zmniejszenia ilości ruchów jelit, przez co substancje odżywcze z pokarmu są o wiele gorzej wchłaniane. Co więcej, jak podaje portal medonet.pl, może to też doprowadzić do schorzenia nazywanego nieszczelnością jelit. Innymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego są wzdęcia, bóle brzucha, zaparcia oraz biegunki.

Częstym objawem nieprawidłowej pracy wątroby są również obrzęki nóg, rąk oraz twarzy. Dodatkowo w naszej jamie brzusznej zaczyna się zbierać woda, co nazywane jest wodobrzuszem. W skrajnych przypadkach może się tam znaleźć nawet kilka litrów płynu. Chorzy mogą też zauważyć zmiany zabarwienia swojego moczu oraz kału, oraz silny świąd.

Innym objawem jest tak zwana encefalopatia wątrobowa, która jest zbiorem objawów neurologicznych oraz psychiatrycznych wywołanych nadmiarem toksyn w naszym organizmie, które z czasem zaczynają wpływać na pracę mózgu.

Warto też wspomnieć o następstwach niewydolności wątroby, którymi są niezwykle niebezpieczne żylaki przełyku. W przypadku pęknięcia takiego żylaka bardzo szybko może dojść do wstrząsu hipowolemicznego, który jest realnym stanem zagrożenia życia. W przypadku tej choroby, bez szybkiej pomocy lekarskiej, pacjent praktycznie nie ma szans na przeżycie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Iberion - grupa mediowa przyszłości
  2. Antyfake - nowy portal fact-checkingowy grupy mediowej Iberion
  3. Antyfake - walczymy z fake newsami i dezinformacją
  4. Biznes Info - portal biznesowy grupy mediowej Iberion
  5. Biznes Info - portal biznesowo-ekonomiczny grupy mediowej Iberion
  6. Pikio - flagowy portal grupy mediowej Iberion
  7. Lelum - portal dla nowoczesnych kobiet

Następny artykuł