objawy takie jak katar mogą znaczyć wiele
Fot. pixabay.com/ nastya_gepp
Autor Klaudia Gaicka - 1 Czerwca 2020

Często męczy Cię katar? Przyczyn może być wiele, to nie tylko alergia

Objawy katary mogą wskazywać na chorobę przewlekłą. Oczywiście zwykle jest to symptom przeziębienia, jednak zdarzają się przypadki, kiedy katar powinien wzbudzić nasz niepokój. Warto wiedzieć, na jaki rodzaj kataru powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, zarówno u nas, jak i u naszych dzieci.

Objawy tak pospolite, jak katar mogą być przez nas źle interpretowane. Choć katar zwykle jest tylko jedny z podstawowych symptomów przeziębienia, bywa również oznaką czegoś dużo groźniejszego. Naszą uwagę powinien zwrócić, szczególnie kiedy jest przewlekły, to znaczy taki, który trwa nieprzerwanie lub powraca do nas w formie napadów. Często na katar przewlekły chorują osoby w starszym wieku, jednak nie jest to reguła. Niezależnie od tego, czy męczy nas uciążliwy katar, czy inny powracający objaw, nie powinniśmy go bagatelizować.

W Polsce nadal stosuje się lek, który jest zabroniony w innych krajach. Lekarze twierdzą, że nie ma się czego baćW Polsce nadal stosuje się lek, który jest zabroniony w innych krajach. Lekarze twierdzą, że nie ma się czego baćCzytaj dalej

Objawy kataru mogą wskazywać na chorobę przewlekłą

Jak podaje portal Poradnikzdrowie.pl, charakterystyczne dla przewlekłego kataru są następujące objawy: zalegająca wydzielina (może być śluzowa, wodnista lub nawet śluzowo ropna), obrzęk błon śluzowych, uczucie zmniejszonej drożności dziurek nosa i zatok, napady kichania, trudności w oddychaniu (zwłaszcza przez nos), brzydki zapach wydzieliny lub obecność strupów.

Przewlekły katar może wystąpić po powracających często infekcjach wirusowych i bakteryjnych. Taki stan rzeczy może wyniknąć, chociażby z obniżonej odporności.

Inną przyczynę ma katar przewlekły naczynioruchowy, jest on bowiem zwykle powiązany z nadreaktywnością błony śluzowej nosa. Katar i kichanie nasila się przy mocnych zapachach oraz zmianach temperatur. Co więcej, może na niego go wywołać również zbyt suche, gorące lub zimne powietrze. Dodatkowym czynnikiem drażniącym prowadzącym do pogłębienia tego typu dolegliwości są substancje chemiczne zawarte w powietrzu (np. elementy smogu lub dym papierosowy)

Długotrwały katar może mieć również podłoże alergiczne. W tym wypadku jest dość łatwy do zdiagnozowania (poprzez zastosowanie testów alergicznych), a jego leczenie ogranicza się przede wszystkim do unikania odpowiednich alergenów.

Dzisiaj grzeje: 1. Stan przedzawałowy. Jak go rozpoznać i co robić, gdy wystąpi?

2. Właśnie ogłoszono ogromne zmiany. Największe zaczną się już 15 czerwca

Taki stan rzeczy może również wynikać z zaburzeń błony śluzowej, niekorzystne jest zarówno powiększenie, jak i pomniejszenie się błony.

Jeżeli błona maleje, nie działa już tak, jak powinna. Dość charakterystycznym symptomem świadczącym o tej przypadłości jest zwiększona suchość nosa, a może dojść nawet do krwawień.

Inaczej sprawa wygląda w momencie, kiedy błona śluzowa ulega zgrubieniu. Jak podaje portal, powstają na niej charakterystyczne narośle i polipy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Cukier do herbaty wsypujesz przed czy po zalaniu wrzątkiem? Kolejność ma ogromne znaczenie, mnóstwo ludzi popełnia wielki błąd
  2. Od 1 lipca zmiana w programie „500 plus”. Dotyczy tysięcy rodziców z całej Polski
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Zmiany w 500 plus. Szczególny jest 1 lipca 2020

Następny artykuł