Miażdżyca to choroba, która rozwija się stopniowo
unsplash.com/Nick Cooper
Autor - 1 Czerwca 2020

Pierwsze objawy miażdżycy. Jak je rozpoznać i co robić, gdy się pojawią?

Objawy miażdżycy są uzależnione od jej lokalizacji. Może pojawić się w formie choroby wieńcowej, choroby naczyń mózgowych czy objawów zwężenia tętnic. Niezależnie od rodzaju choroba ta powoduje szereg utrudniających życie symptomów.

Objawy miażdżycy pojawiają się przede wszystkim u osób po 60. roku życia. Ryzyko zachorowania zwiększa nie tylko wiek, ale także dieta i tryb życia. Nałogowe palenie tytoniu i spożywanie alkoholu są jednymi z głównych czynników, zwiększających ryzyko wystąpienia miażdżycy.

Pierwsze objawy choroby mogą pojawić się już stosunkowo wcześnie, bo nawet około 40.roku życia. Warto zatem dowiedzieć się więcej na temat miażdżycy i objawów, które jej towarzyszą.

Media obiegła smutna wiadomość. Fatalny finał poszukiwań 4-latkaMedia obiegła smutna wiadomość. Fatalny finał poszukiwań 4-latkaCzytaj dalej


Miażdżyca to choroba, która rozwija się stopniowo. Na niektóre symptomy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę

Miażdżyca nie dotyczy wyłącznie osób starszych. Na rozwój choroby pracujemy bowiem przez wiele lat. Ze względu na złe nawyki żywieniowe, stosowanie używek oraz coraz bardziej siedzący tryb życia, dotyczy ona coraz większej grupy osób młodych.

Najczęstsze przyczyny choroby to m.in. mała aktywność fizyczna, nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów i otyłość. Ryzyko zachorowania zwiększa również cukrzyca i predyspozycje genetyczne. Choroba dotyka głównie mężczyzn. W ich przypadku winowajcami są tytoń i alkohol. W przypadku zaś kobiet choroba często pojawia się w związku z zaburzeniami o podłożu hormonalnym, m.in. na skutek niedoboru estrogenów.

W przypadku miażdżycy tętnic wieńcowych chory może odczuwać gniotący ból w okolicy mostka, promieniujący do lewego ramienia, żuchwy i nadbrzusza. Tak zlokalizowana miażdżyca jest przyczyną choroby niedokrwiennej serca i, w ostateczności, zawału mięśnia sercowego.

Z kolei miażdżyca mózgu prowadzi do niedotlenienia tego organu. Jak podaje portal lekarzebezkolejki.pl, chory może mieć epizody zaburzenia świadomości, mowy i widzenia. Brak odpowiedniego leczenia może doprowadzić do udaru niedokrwiennego.

Zdarza się, że blaszka miażdżycowa odkłada się w odcinku brzusznym i piersiowym tętnicy głównej. Wówczas miażdżyca wywołuje ból brzucha, nudności, biegunkę i wymioty, jednak objawy te rzadko wiąże się z procesem miażdżycowym.

Miażdżyca może rozwinąć się także w obrębie naczyń krwionośnych kończyn dolnych. W takiej sytuacji dochodzi do drętwienia i osłabienia nóg. Spada również ich temperatura, a skóra staje się sina. Ponadto chorzy często doświadczają bolesnych kurczów mięśni występujących po treningu.

Dzisiaj grzeje: 1. Stan przedzawałowy. Jak go rozpoznać i co robić, gdy wystąpi?

2. Porażające doniesienia prasy o Harrym i Meghan. Wybuchła kłótnia, konieczna była interwencja policji

Objawy, które mogą wskazywać na początki miażdżycy najlepiej skonsultować z lekarzem rodzinnym, który skieruje nas na odpowiednie badania diagnostyczne.

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania chorobie jest przestrzeganie zdrowej diety i aktywność fizyczna na co dzień. Warto zatem zrezygnować z niezdrowych posiłków i ograniczyć czas spędzany w pozycji siedzącej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Smutek właścicieli restauracji. Ich biznesy upadły po wizycie Magdy Gessler
  2. Nie żyje poszukiwany chłopiec. Znaleziono ciało 4-letniego Marka
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Nie G7, a nawet już nie G8. Jest pomysł rozszerzenia wpływowej grupy państw, wiemy o jakich członków

Następny artykuł