Zimne stopy są objawem wielu chorób
pixabay.com/niekverlaan
Autor Barbara Bujar - 1 Czerwca 2020

Zimne stopy mogą wskazywać na poważne problemy zdrowotne. Lepiej ich nie lekceważyć

Objawy, które ostrzegają o chorobie naszego organizmu są często bagatelizowane. Do takich przypadków należy uczucie zimnych stóp, a często także dłoni. Dolegliwość ta ma różne powody. Może być skutkiem zakładania za ciasnych skarpetek, a może świadczyć o poważnej chorobie. Warto wiedzieć, co w takiej sytuacji może dolegać naszemu organizmowi.

Zimne stopy i dłonie nie należą do najprzyjemniejszego uczucia. Najczęściej doświadczamy tego problemu zimą, kiedy przychodzimy do domu z długiego spaceru i marzymy, by ogrzać się przy gorącej herbacie. Chłód wtedy powoli ustaje. Jeśli jednak stopy i dłonie są zmarznięte nadal i odczuwamy to nie tylko zimą, ale także latem, powinno skłonić nas to do wizyty u lekarza. Prawdopodobnie są to objawy choroby.

Od dzisiaj MEN wprowadza nowe zmiany. Co czeka uczniów szkołach?Od dzisiaj MEN wprowadza nowe zmiany. Co czeka uczniów szkołach?Czytaj dalej

Zimne stopy i dłonie to objawy wielu chorób

Jak podaje portal poradnikzdrowie.pl, uczucie zimna w stopach i dłoniach może mieć więcej przyczyn. Dolegliwość często jest skutkiem zakładania za ciasnych skarpetek, rękawiczek albo zbyt mocnego zapinania paska od zegarka. Takie czynności blokują przepływ krwi, co prowadzi do uczucia zimna. Do częstych przyczyn należy również długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, np. siedzenie albo stanie. Wtedy także przepływ krwi zostaje zaburzony. Wiecznie zmarznięte stopy i dłonie są czasem konsekwencją przyjmowania niektórych leków, np. tabletek antykoncepcyjnych, beta-blokerów i interferonu. Dolegliwość towarzyszy też często palaczom.

Problemy układu krążenia prowadzą do powstawania wielu chorób. Jedną z nich jest zakrzepica żył, o której świadczyć mogą właśnie zimne stopy i dłonie. Jest to poważna choroba, polegająca na tworzeniu się zakrzepów w żyłach nóg. Zakrzepy z czasem się powiększają, odrywają i razem z krwią płyną w stronę naczyń płucnych, gdzie w efekcie tworzą zator. Zakrzepica żył może być przyczyną śmierci.

Zimne stopy i dłonie mogą sygnalizować także inne choroby. Należą do nich: miażdżyca, choroba Buergera, choroba Takayasu, choroba Raynauda, schorzenia układu krwiotwórczego (np. chłoniaki i białaczka), hipotonia oraz niedokrwistość z powodu żelaza.

Dzisiaj grzeje: 1. Stan przedzawałowy. Jak go rozpoznać i co robić, gdy wystąpi?

2. Niemal 2 miliony Polaków zażywa jeden lek. Uwaga, może zwierać rakotwórczą substancję

Dolegliwość może być następstwem również takich chorób jak zespół cieśni nadgarstka, cukrzyca, obrzęk płuc, niedoczynność tarczycy, choroby tkanki łącznej (np. toczeń trzewny) albo choroby infekcyjne (np. wirusowe zapalenie wątroby).

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Cukier do herbaty wsypujesz przed czy po zalaniu wrzątkiem? Kolejność ma ogromne znaczenie, mnóstwo ludzi popełnia wielki błąd
  2. Krzysztof Jackowski nagrał nowe wideo. Wyjawił prawdę o koronawirusie?
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Gdzie znaleźć najtańsze truskawki? Ceny są o ponad połowę niższe, jednak jest jeden warunek

Następny artykuł