objawy zawału
fot. https://pixabay.com/ Free-Photos
Autor Klaudia Gaicka - 19 Września 2020

Objawy występujące miesiąc przed zawałem serca. Gdy się pojawią, lepiej zacząć działać

Objawy zawału powinien znać każdy z nas. Co roku zawał wywołuje śmierć mnóstwa ludzi. Statystki są zatrważające. Zawał jest ostrym zespołem wieńcowy, wywołanym przez nagłe ograniczenie przepływu krwi przez tętnice. Każda minuta szybszego rozpoznania może uratować życie pacjenta.

Objawy wielu poważnych chorób mogą być na nas nieoczywiste. Zawał jest jedną z głównych przyczyn śmierci w naszym kraju. Chociaż najczęściej dotyka mężczyzn w wieku 60-75 lat, może zdarzyć się każdej dorosłej osobie.

Ministerstwo Zdrowia nagle zmieniło zdanie. Zapadła ważna decyzja, czekało na nią wiele osóbMinisterstwo Zdrowia nagle zmieniło zdanie. Zapadła ważna decyzja, czekało na nią wiele osóbCzytaj dalej

Objawy zawału są bardzo niebezpieczne, nawet jeżli nie są intensywne. Nie wahaj się przed wezwaniem pomocy

W Polsce umiera z jego powodu rekordowo dużo osób. Zdarza się, że przyczyną śmierci jest zbyt późne rozpoznanie objawów. Choć o zawale serca mówi się wiele, nie każdy zna jego podstawowe symptomy. Znajomość tych objawów może uratować życie nam lub komuś z naszego otoczenia.

Zawał serca wynika z postępującej choroby niedokrwiennej serca. Każdego roku zapada na nią około 100 tysięcy osób. Symptomy zawału serca nie zawsze są typowe, jednak najczęstszym z nich jest silny ból w okolicach mostka. Każda minuta ma ogromne znaczenie dla chorego. Im szybciej uda się udzielić profesjonalnej pomocy, tym większe szanse pacjent ma na przeżycie.

Jak podaje portal Abczdrowie.pl, zawał to przede wszystkim ból w klatce piersiowej. Wywołują go czynniki takie jak wysiłek fizyczny, stres, czy nawet zimne powietrze. Do innych objawów należą: duszność, uczucie zmęczenia, bladość, poty, kołatanie serca lub przyspieszenie bicia tego narządu.

Objawy te mogą być bardzo intensywne, jednak czasem wydają się niewinne. Może to być zwyczajna zadyszka, zmęczenie czy lekki ucisk w klatce piersiowej. Jeśli więc wejście na 2. piętro bez rozpaczliwego łapania chałstów powietrza wydaje nam się niemożliwe, należy niezwłocznie umówić się na wizytę kardiologiczną.

Dzisiaj grzeje: 1. Masowe groby odnalezione w Warszawie. Az 12 pochowanych osób, do kogo należą szczątki?
2.Podatek od spadku do zmiany. Chcą rozszerzyć listę zwolnionych, wiemy już o kogo
3.Pamiętacie Marusię z serialu "Czterej pancerni i pies"? Co dziś dzieje się z legendarną Polą Raksą?

Niestety zdarzają się również sytuacje, kiedy zawałowi nie towarzyszą typowe objawy. Czasem dopiero po długim czasie od ataku serca, na podstawie zmian w EKG czy badań obrazowych diagnozuje się jego wystąpienie.

Pamiętaj, że zawał, nawet jeżeli daje małe objawy może okazać się śmiertelnie groźny. Nie wahaj się wezwać pomocy, niezależnie od tego, czy symptomy dotyczą ciebie, czy kogoś w twoim otoczeniu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zrobili sobie zdjęcie na granicy Polski. Nie przewidzieli konsekwencji, będą żałować do końca życia
  2. Na Marsa polecą wyłącznie kobiety? Powód jest prozaiczny
  3. Kiedy w Polsce będzie dostępna szczepionka na koronawirusa? Minister Zdrowia zapowiada
  4. Rój szerszeni zaatakował rowerzystów z Wrocławia. Kobieta dostała nagłej reakcji alergicznej
  5. Rząd ogłosił nowe zasady w szkołach. Mają chronić uczniów, wielu rodziców jest jednak niezadowolonych
  6. Czemu wyjmujemy z zup liście laurowe? Jest ważny powód

Następny artykuł