objawy zawału
fot. https://pixabay.com/ Free-Photos
Autor Klaudia Gaicka - 1 Sierpnia 2020

Objawy występujące miesiąc przed zawałem serca. Gdy się pojawią, lepiej zacząć działać

Objawy zawału powinien znać każdy z nas. Co roku zawał wywołuje śmierć mnóstwa ludzi. Statystki są zatrważające. Zawał jest ostrym zespołem wieńcowy, wywołanym przez nagłe ograniczenie przepływu krwi przez tętnice. Każda minuta szybszego rozpoznania może uratować życie pacjenta.

Objawy wielu poważnych chorób mogą być na nas nieoczywiste. Zawał jest jedną z głównych przyczyn śmierci w naszym kraju. Chociaż najczęściej dotyka mężczyzn w wieku 60-75 lat, może zdarzyć się każdej dorosłej osobie.

Żal, że nie ma go już z nami. Witolda Pyrkosza zabiła choroba, którą miało lub będzie mieć większość PolakówŻal, że nie ma go już z nami. Witolda Pyrkosza zabiła choroba, którą miało lub będzie mieć większość PolakówCzytaj dalej

Objawy zawału są bardzo niebezpieczne, nawet jeżli nie są intensywne. Nie wahaj się przed wezwaniem pomocy

W Polsce umiera z jego powodu rekordowo dużo osób. Zdarza się, że przyczyną śmierci jest zbyt późne rozpoznanie objawów. Choć o zawale serca mówi się wiele, nie każdy zna jego podstawowe symptomy. Znajomość tych objawów może uratować życie nam lub komuś z naszego otoczenia.

Zawał serca wynika z postępującej choroby niedokrwiennej serca. Każdego roku zapada na nią około 100 tysięcy osób. Symptomy zawału serca nie zawsze są typowe, jednak najczęstszym z nich jest silny ból w okolicach mostka. Każda minuta ma ogromne znaczenie dla chorego. Im szybciej uda się udzielić profesjonalnej pomocy, tym większe szanse pacjent ma na przeżycie.

Jak podaje portal Abczdrowie.pl, zawał to przede wszystkim ból w klatce piersiowej. Wywołują go czynniki takie jak wysiłek fizyczny, stres, czy nawet zimne powietrze. Do innych objawów należą: duszność, uczucie zmęczenia, bladość, poty, kołatanie serca lub przyspieszenie bicia tego narządu.

Objawy te mogą być bardzo intensywne, jednak czasem wydają się niewinne. Może to być zwyczajna zadyszka, zmęczenie czy lekki ucisk w klatce piersiowej. Jeśli więc wejście na 2. piętro bez rozpaczliwego łapania chałstów powietrza wydaje nam się niemożliwe, należy niezwłocznie umówić się na wizytę kardiologiczną.

Dzisiaj grzeje: 1. Polacy pogrążają się w żałobie, niestety nie żyje. Smutną informację przekazał prezydent miasta
2.Zaskakujące zastosowanie soku z ziemniaka. Fenomenalne efekty, które można dzięki niemu zyskać, przechodzą ludzkie pojęcie
3. Nie musisz być demonem prędkości, żeby dostać mandat 200 zł. Powód kary mocno cię zdziwi

Niestety zdarzają się również sytuacje, kiedy zawałowi nie towarzyszą typowe objawy. Czasem dopiero po długim czasie od ataku serca, na podstawie zmian w EKG czy badań obrazowych diagnozuje się jego wystąpienie.

Pamiętaj, że zawał, nawet jeżeli daje małe objawy może okazać się śmiertelnie groźny. Nie wahaj się wezwać pomocy, niezależnie od tego, czy symptomy dotyczą ciebie, czy kogoś w twoim otoczeniu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Z ostatniej chwili: TVP przekazało dramatyczne informacje. Niestety nie przeżył, walczyli do końca
  2. Koronawirus w Westfield Arkadia. Potwierdzono zakażenie u pracownika sklepu
  3. TVP Info w zdumiewający sposób atakuje TVN. Odpowiedź na zarzuty jest mocna
  4. Pilna akcja ratunkowa na wodzie. Nagle załamała się pogoda, dzieci nie mogły wrócić na brzeg
  5. Wszyscy czekali, Morawiecki w końcu przemówił w Polsacie nt. Szumowskiego. Rozwiał wątpliwości co do przyszłości ministra
  6. Podczas transmisji na żywo widz zauważył podejrzany szczegół na szyi dziennikarki. Interweniował, okazało się, że pilnie potrzebuje operacji
  7. Wnuczka zrobiła babci makijaż i odmłodziła ją o kilkadziesiąt lat. Niewiarygodna metamorfoza seniorki. Nagranie zwala z nóg

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł