Najbardziej nietypowe objawy nowotworów. Łatwo je przeoczyć, niestety błąd może mieć najwyższą cenę

Objawy nowotworów
pixabay.com/Parentingupstream
Autor Barbara Bujar01.11.2020

Nowotwory w początkowym stadium bardzo często nie dają żadnych objawów. Wiele z nich wysyła natomiast niewielkie sygnały, które nie powodują niepokoju u pacjenta. Każdy z nich powinien jednak być powodem wizyty u lekarza. Zobacz, jakie symptomy mogą w szczególności świadczyć o rozwoju podstępnej choroby w organizmie.

Nowotwór to podstępna choroba, która przez wiele lat może po cichu rozwijać się w organizmie człowieka, nie dając przy tym żadnych objawów. Kiedy w końcu pojawiają się pierwsze sygnały, bardzo często jest już za późno na podjęcie skutecznego leczenia. W związku z tym lekarze apelują, by dbać o regularne badania profilaktyczne, dzięki którym choroba może zostać wykryta we wczesnym stadium. Zalecają także, by obserwować swój organizm i z każdym niepokojącym sygnałem zgłaszać się na konsultację.

Nie wszystkie objawy nowotworów są jednak typowe, a wiele z nich w ogóle nie martwi pacjentów. Tak niejasnymi symptomami charakteryzuje się między innymi rak jelita grubego, wątroby, płuc oraz trzustki. Wobec każdego z tych typów choroby należy być bardzo czujnym.

Minister Zdrowia wydał właśnie pilne polecenie. Decyzja zapadłaMinister Zdrowia wydał właśnie pilne polecenie. Decyzja zapadłaCzytaj dalej

Nieoczywiste objawy nowotworów. Warto je znać

Do grupy chorób, których objawy pojawiają się stosunkowo późno i nie zawsze są oczywiste, należy między innymi rak jelita grubego. Jak podaje styl.pl, w Polsce umiera z jego powodu ponad połowa zdiagnozowanych pacjentów. Ważne są więc badania profilaktyczne oraz obserwacja symptomów. Należą do nich: ból brzucha, krew w stolcu oraz anemia. W przypadku raka jelita grubego u chorego może pojawić się także biegunka, utrata wagi, brak apetytu osłabienie oraz wyczuwalny guz w okolicach jamy brzusznej.

Duże zagrożenie stanowi także rak trzustki. Choć chorują na niego w szczególności osoby po 60. roku życia, lekarze coraz częściej diagnozują go u młodszych osób. Nowotwór przez długi czas rozwija się w organizmie człowieka po cichu, a objawy występują dopiero później. W związku z tym każda zmiana powinna zostać zgłoszona specjaliście.

Do symptomów, które powinny zostać skojarzone z rakiem trzustki, należą: wzdęcia, ból pleców, żółknięcie białek oczu i skóry oraz swędzenie. Za wiele tych dolegliwości odpowiadają rosnące guzki. Aby się ich pozbyć, należy bezzwłocznie zwrócić się do lekarza.

Do często występujących chorób nowotworowych należy także rak wątroby. To niezwykle podstępny typ schorzenia, który mimo uszkodzeń narządu, długo nie daje o sobie znać. Dzieje się tak z powodu dużej rezerwy funkcjonalnej, którą posiada wątroba. Kiedy u pacjenta pojawiają się takie objawy jak ból w okolicach podbrzusza, uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, obrzęk nóg lub biegunka, trzeba działać od razu.

W przypadku raka wątroby objawy mogą wystąpić także na skórze. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, dlatego bagatelizuje powstałe zmiany. O schorzeniu świadczyć mogą jednak: łupież okrągły, zapalenie skórno-mięśniowe lub pęcherzyca liściasta.

Szczególną uwagę warto zwrócić także na sygnały ostrzegawcze wysyłane przez raka płuc. Ten typ nowotworu, podobnie jak poprzednie, może przez bardzo długo przebiegać w sposób bezobjawowy. Z biegiem czasu zaczyna jednak dawać o sobie znać. Jego rozpoznanie jest niezwykle ważny. Jak informuje styl.pl, rak płuc co roku jest diagnozowany u blisko 16 tysięcy mężczyzn i 5 tysięcy kobiet.

O rozwoju raka płuc świadczą między innymi: opuchlizna szyi, twarzy, ramion oraz górnej części klatki piersiowej. Powodem takich zmian jest guz powstały nieopodal żyły głównej.

Dzisiaj grzeje: 1.Ogromne kary za wejście na cmentarz. Jest jednak pewien wyjątek, w którym jest to dozwolone
2.Obeszli obostrzenia na Wszystkich Świętych, cmentarze są otwarte. Wyjątkowa sytuacja w jednym miejscu w Polsce
3. Wczesne objawy cukrzycy. Wiele osób je lekceważy

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje legendarny aktor, prawdziwa ikona kinaMedia obiegła smutna wiadomość. Nie żyje legendarny aktor, prawdziwa ikona kinaCzytaj dalej

Wymienione objawy to tylko część powodów, dla których warto udać się do lekarza. Każdy z nich staje się zauważalny dopiero po czasie, dlatego warto regularnie odwiedzać gabinet specjalisty i korzystać z badań profilaktycznych. Dzięki temu choroba, która może zaatakować organizm, zostanie wykryta wcześniej.

Profesor Gut o najnowszym raporcie MZ. Profesor Gut o najnowszym raporcie MZ. "Wstrzymajmy się z lockdownem"Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jeżeli masz na telefonie aplikacje z tej listy, od razu je usuń. Twoje poufne dane mogą być zagrożone
  2. Naukowcy przecierają oczy ze zdumienia. Odkryli niezwykłą asteroidę, bardzo rzadkie znalezisko
  3. Druzgoczące słowa Krzysztofa Krawczyka o jego zdrowiu, tylko najbliżsi wiedzieli. "Wszystko w rękach Boga"
  4. Z samego rana ministerstwo zdrowia wydało nagły komunikat. Uwaga, dotyczy każdego Polaka
  5. Minister Zdrowia zabiera głos w sprawie Bożego Narodzenia. Nie na takie słowa liczyli Polacy
  6. Niestety, przekazano najgorszą wiadomość. Nie żyje, Zakopane i Tatry w żałobie
  7. Byliśmy dzisiaj przed domem Jarosława Kaczyńskiego. Nie takiego widoku się spodziewaliśmy

<

Następny artykuł