Bez niego nasz organizm nie może sobie poradzić. Objawy i przyczyny niedoboru żelaza

Warto znać objawy i przyczyny niedoboru żelaza. Konsekwencje tego stanu mogą być opłakane w skutkach. W przypadku zaobserwowania u siebie tych objawów powinieneś skontaktować się z lekarzem.
Warto umieć rozpoznać objawy niedoboru żelaza, ponieważ jego konsekwencje mogą być bardzo poważne. Istnieje szereg przyczyn, które mogą stać za tym stanem. Postaram się omówić najczęstsze z nich.
Warto znać objawy i przyczyny niedoboru żelaza
Wśród przyczyn niedoboru żelaza pierwsze miejsce zajmuje niewłaściwie skomponowana dieta. Jak podaje portal Medonet.pl, nierzadko z tego powodu cierpią np. wegetarianie.
Kolejną możliwą przyczyną jest nieprawidłowe bądź nieodpowiednie wchłanianie się żelaza z przewodu pokarmowego. Mowa tu przede wszystkim o pacjentach z celiakią lub nieswoistym zapaleniem jelit.
Także z powodu utraty krwi może nam brakować żelaza. Zdarza się to między innymi w wyniku utajonych krwawień, lecz także np. w czasie obfitych miesiączek.
Ostatnią przyczyną jest zwiększone zapotrzebowanie na żelazo. Zdarza się to przede wszystkim w czasie ciąży i karmienia piersią, lecz także podczas dojrzewania.
Wraz ze wzrastającym deficytem żelaza w organizmie jest coraz mniej prawidłowo funkcjonujących erytrocytów. Taki stan rzeczy skutkuje bardzo niepokojącymi objawami.
Symptomy niedoboru żelaza zależą od stopnia zaawansowania deficytu. Początkowo łatwo możemy je przeoczyć. To, co najłatwiej zauważalne, to, to, że pacjentowi, któremu brakuje tego pierwiastka, najczęściej brakuje energii i sił witalnych.
Taka osoba jest przewlekle zmęczona, a jej skóra i błony śluzowe są bledsze, niż u zdrowego człowieka. Dodatkowo włosy i paznokcie pacjenta łatwiej się łamią, a jego skóra jest niedostatecznie nawilżona.
Dodatkowo zaobserwować możemy: wzmożoną męczliwość, ogólne uczucie osłabienia, zawroty i bóle głowy, osłabienie koncentracji, słabsza odporność, kołatanie serca oraz duszności.
Obciążony tym stanem, jest również nasz układ immunologiczny. Przez co oprócz typowych symptomów niedoboru żelaza, pacjent zauważ u siebie dodatkowo częstsze infekcje i choroby.
Długotrwały niedobór skutkuje anemią. Ta choroba może się ujawnić w każdym wieku oraz częściej dotyczy kobiet. W jej przypadku lekarz zwykle decyduje się na zastosowanie suplementacji pierwiastka. Przy małych niedoborach zwykle rozwiązanie stanowi uzupełnienie diety w bogate źródła.
Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:
- Pierwsze objawy raka jelita grubego. Pod żadnym pozorem ich nie lekceważcie
- Będą ograniczenia dla osób niezaszczepionych przeciw COVID-19? Jest komentarz ministra zdrowia
- Nietypowy objaw koronawirusa. Specjaliści ostrzegają, dotyka szczególnie osoby młodsze