Pierwsze objawy raka jelita grubego. Pod żadnym pozorem ich nie lekceważcie

objawy nowotworu jelita grubego
unsplash Hush Naidoo
Autor Klaudia Gaicka02.01.2021

Każdy powinien znać objawy nowotworu jelita grubego. Zachorowalność na ten rodzaj raka jest ogromna. Każdego roku z jego powodu umiera mnóstwo osób w Polsce i na świecie.

Niektóre z objawów raka jelita grubego mogą być przez nas błędnie interpretowane. Okazuje się bowiem, że ten rodzaj nowotworu może pozostawać w ukryciu przez wiele lat.

Kiedy już pojawiają się pierwsze objawy, mogą one wydawać się dla nas zupełnie niepowiązane z nowotworem. Warto jednak zająć się ich diagnostyk, ponieważ każdego roku w naszym kraju diagnozowanych jest około 18 000 przypadków raka jelita grubego.

Każdy powinien znać objawy nowotworu jelita grubego

Rak jelita grubego jest drugim co do częstości występowania nowotworem złośliwym, na który zapadają kobiety, i drugim, z powodu którego cierpią mężczyźni. Zarówno zachorowalność, jak i śmiertelność wzrasta z roku na rok.

Dzięki znajomości najczęstszych objawów raka jelita możliwe jest wykrycie guza we wczesnym etapie zaawansowania. Chorzy z nowotworami rozpoznanymi we wcześniejszych stopniach zaawansowania mają znacznie lepsze rokowania.

Bardzo niepokojące doniesienia ze Stanów Zjednoczonych. Epidemia zaatakowała ze zdwojoną siłąBardzo niepokojące doniesienia ze Stanów Zjednoczonych. Epidemia zaatakowała ze zdwojoną siłąCzytaj dalej

Rak jelita grubego może rozwinąć się w każdym jego fragmencie, jednak ponad 70 proc. tych nowotworów rozwija się w odbytnicy, gdzie guzy są dość łatwo wyczuwalne metodą per rectum.

Chociaż we wczesnym stadium rak jelita grubego może nie dawać żadnych objawów, ekspertom ze źródła udało się stworzyć listę symptomów, które powinny nas zaalarmować.

Jak podaje portal Medonet.pl, są wśród nich: bóle brzucha, krew w stolcu (świeża lub czarna), krwawienie z odbytu, zmiana rytmu wypróżnień, uczucie osłabienia, utrudnienia w oddawaniu stolca (np. silne zaparcia), niedrożność, anemia, utrata kilogramów, uczucie przepełnienia odbytu, bolesne parcia lub guz w jamie brzusznej.

W przypadku występowania jednego lub większej ilości objawów lekarz może zadecydować o wykonaniu jednego, lub kilku z dostępnych badań diagnostycznych.

Mowa przede wszystkim o kolonoskopii, oznaczeniu markera nowotworowego CEA, kolonografii TK, badaniu wykrywającym utajoną krew w kale, badaniu przez odbytnicę (per rectum) oraz wlewie kontrastowym do jelita grubego.

Eksperci polecają wykonanie kolonoskopii jako profilaktykę tego nowotworu. Szacuje się, że wykonana raz w życiu, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego aż o 90 proc.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł