Puchnięcie nóg jest ważnym sygnałem wysyłanym przez organizm. O czym może świadczyć?

Objawy - puchnięcie nóg
pixabay.com/andreas160578
Autor Barbara Bujar02.01.2021

Puchnięcie nóg to poważny objaw, którego nie wolno lekceważyć. Często towarzyszą mu dodatkowe symptomy, takie jak uczucie gorąca lub częste skurcze. Po obserwacji takich dolegliwości nie należy czekać, tylko od razu udać się do lekarza. Opuchlizna może świadczyć bowiem o wielu schorzeniach, w tym o zakrzepicy żylnej.

Objawy chorób przybierają różne formy. Jedną z nich jest opuchlizna kończyn dolnych, której centrum zazwyczaj znajduje się w okolicach kostki. Lista przyczyn powstawania symptomu jest obszerna.

Puchnięcie nóg – objaw, którego nie wolno bagatelizować

Jak podaje WP abc Zdrowie, puchnięcie kończyn dolnych zwykle występuje w towarzystwie dodatkowych objawów. U pacjentów stwierdza się między innymi uczucie ciężkich nóg, częste skurcze łydek oraz zespół niespokojnych nóg (RLS). W przypadku niektórych schorzeń na kończynach mogą występować także charakterystyczne pajączki.

Wśród wymienionych objawów najważniejszy jest jednak ten główny, czyli opuchlizna nóg, która powstaje na skutek zatrzymania płynu w tkankach. Obrzęk – bez względu na to, czy występują z nim symptomy dodatkowe, czy nie – wymaga konsultacji ze specjalistą.

Podczas wizyty lekarz zdiagnozuje problem pacjenta i wdroży odpowiednie leczenie. Będzie ono zależało od dokładnej przyczyny powstania opuchlizny nóg. Jedną z możliwych opcji jest przewlekła niewydolność żylna. Obrzęk może powstać także na skutek żylaków.

Smutne doniesienia o stanie zdrowia Elżbiety II. „Został jej miesiąc życia, może mniej”Smutne doniesienia o stanie zdrowia Elżbiety II. „Został jej miesiąc życia, może mniej”Czytaj dalej

W przypadku żylaków puchnięcie nóg jest objawem spowodowanym ograniczonym przepływem krwi w organizmie. Podobnie dzieje się, gdy u pacjenta występuje zakrzepica żył głębokich. Stanowi ona poważne zagrożenie dla zdrowia i życia – prowadzi bowiem do zatorowości płucnej.

Zatorowości żylnej bardzo często towarzyszą skurcze, a opuchlizna pojawia się w okolicach kostki. Należy być jednak ostrożnym, ponieważ obrzęk może być widoczny także w innych częściach kończyny. Niepokój powinna wzbudzić również podwyższona temperatura ciała. Więcej o chorobie przeczytacie TUTAJ.

Puchnięcie nóg występuje także na skutek innych dolegliwości. Na objaw bardzo często skarżą się między innymi kobiety w ciąży oraz osoby prowadzące siedzący tryb życia. Nadmiar płynów w organizmie gromadzi się także w przypadku spożywania zbyt dużej ilości soli.

Opuchnięte kończyny mogą świadczyć także o chorobach serca, zapaleniu osierdzia, schorzeniach nerek oraz obrzęku limfatycznym. W związku z tym objaw powinien jak najszybciej zostać skonsultowany z lekarzem.

Przed wizytą u specjalisty z problemem można poradzić samodzielnie. W przypadku opuchniętych kończyn dolnych zaleca się między innymi siedzenie z nogami uniesionymi nieco wyżej oraz ograniczenie spożywania potraw ze zbyt dużą ilością soli. Odradza się natomiast odpoczywania ze skrzyżowanymi nogami.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł