objawy niedoboru potasu
fot. https://pixabay.com/ bluebudgie
Autor Klaudia Gaicka - 2 Sierpnia 2020

Niedobór potasu ma niszczycielski wpływ na nasz organizm. Jakie są jego objawy?

Objawy niedoboru potasu mogą na początku nie zwrócić naszej uwagi. Niestety długotrwały deficyt tego niesamowicie ważnego pierwiastka ma bardzo zły wpływ na zdrowie. Może doprowadzić nawet do śmierci. Warto wiedzieć, w jaki sposób się on objawia i co powinniśmy zrobić w przypadku jego wystąpienia.

Objawy niedoboru potasu mogą być mylące, a jego deficyt w organizmie potrafi narobić wiele złego. Jest jednym z elementarnych minerałów, bez których nasz organizm nie może dobrze funkcjonować. Wpływa na prawidłową pracę układu nerwowego i mięśnia sercowego. Oprócz tego ma swój udział w działaniu układu trawiennego i mięśni. Inna jego właściwość pomaga zadbać organizmowi o odpowiednie dotlenienie naszego mózgu.

Wkrótce pogrzeb Jacka Czyża. Rodzina aktora zwraca się do wszystkich z wielką prośbąWkrótce pogrzeb Jacka Czyża. Rodzina aktora zwraca się do wszystkich z wielką prośbąCzytaj dalej

Objawy niedoboru potasu mogą być groźne. Jeżeli rozpoznajesz je u siebie, zgłoś się do lekarza

Deficyt potasu ma zły wpływ na pracę całego ciała. Wpływając na wspomniane narządy, uniemożliwia normalne funkcjonowanie organizmu człowieka. Każdy powinien wiedzieć, w jaki sposób objawia się niedostatek tego pierwiastka, ponieważ stanowi on poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Jak podaje portal Medme.pl, niedobór potasu jest mocno powiązany z niedoborem magnezu. Oba te niesamowicie ważne pierwiastki wpływają wzajemnie na swoje wchłanianie. Kiedy w organizmie zaczyna brakować potasu, zmniejsza się od razu stężenie magnezu we krwi. Organizm dużo gorzej przyswaja pierwiastek.

Do typowych objawów niedoborów potasu, a zarazem magnezu, zaliczamy: drżenie mięśni, podwyższone ciśnienie krwi, opuchnięcia kończyn, zawroty głowy, zaburzenia pracy serca (kołatanie), częste i silne skurcze mięśni, zagęszczenie moczu, senność, apatia, rozdrażnienie, spadek nastroju, ogólne osłabienie, częste i intensywne migreny, drętwienie lub mrowienie kończyn, wypadanie włosów, łamliwość paznokci oraz bolesne miesiączki.

Dodatkowo niedobór potasu może obfitować w charakterystyczne objawy skórne. Do zmian, u których podstaw może leżeć deficyt tego pierwiastka, zaliczamy wysypki, suchość i szorstkość skóry, trądzik, znaczne pogorszenie ogólnego wyglądu.

Dzisiaj grzeje: 1. Pilne ogłoszenie sanepidu. Trwają poszukiwania klientów restauracji, w której wykryto koronawirusa
2. Tanie samochody jak limuzyny za niewielkie pieniądze. Luksus na wyciągnięcie ręki

W przypadku zaobserwowania u siebie wskazanych objawów skonsultuj się z lekarzem. Długi niedobór może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Należą do nich między innymi: arytmia, upośledzenie funkcji nerek i jelit, rabdomioliza (rozpad tkanki mięśniowej), zaburzenia układu nerwowego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tragedia na Mazowszu. Nastolatek zniknął pod taflą wody, nie żyje
  2. Lidl rozdaje po 1000 zł. Wystarczy jedna prosta rzecz, aby każdy pracownik zyskał pieniądze
  3. Objawy nowotworów widoczne gołym okiem. Gdy je zauważysz, nie ma czasu do stracenia
  4. Dobre wieści. Jerzy Stuhr po raz pierwszy pojawił się na wizji po przebytym udarze
  5. Co może powstrzymać drugą falę epidemii? Naukowcy podali odpowiedź
  6. Wszyscy myśleli, że Magda Gessler go nienawidzi. Dodała jednak zdjęcie, które rozwiewa wątpliwości

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł