Odczuwasz ciągłe zmęczenie? Twój organizm wysyła Ci jasny sygnał ostrzegawczy

objawy zmęczenia powodowanego przez różne choroby
Photo by Annie Spratt on Unsplash
Autor Klaudia Gaicka03.05.2020

Objawy chorób, którym towarzyszy również zmęczenie bywają bardzo różnorodne. Powinniśmy zwrócić na nie szczególną uwagę, jeżeli przemęczenie towarzyszy nam od dłuższego czasu.

Objawy takie jak zmęczenie mogą wskazywać na wiele różnych przypadłości. O ile brak energii po nieprzespanej nocy lub intensywnej aktywności nikogo nie dziwi, o tyle chroniczne zmęczenie zdecydowanie powinno zwrócić naszą uwagę. Niestety wiele osób tłumaczy je zbyt dużą ilością obowiązków, czy też swoim wiekiem. Oczywiście te czynniki również mają wpływ na poziom naszej energii, ale wydłużające się poczucie zmęczenia może również świadczyć o poważnych problemach z naszym zdrowiem.

Zaskakujące słowa księdza do wiernych. Zaskakujące słowa księdza do wiernych. "Ktoś próbował nam wdrukować, że w kościele się zakazimy. Czym?"Czytaj dalej

Objawy chorób którym towarzyszy zmęczenie

W wywiadzie dla Medonet, lek. med. Katarzyna Bukol-Krawczyk, specjalistka medycyny rodzinnej, a także dietetyk kliniczny i sportowy Grupy LUX MED wskazała, że zespół zmęczenia najczęściej towarzyszy przebytej infekcji.

– To sytuacje, w których organizm zmaga się z ciężką chorobą, niekoniecznie ciężką w przebiegu klinicznym, ale po prostu z agresywnym wirusem. Po takiej walce jest wyczerpany. Są grupy chorób, po których następuje swojego rodzaju depresja układu immunologicznego. – informuje lekarka.

Do tych chorób zaliczamy między innymi grypę, mononukleozę zakaźną oraz ospę wietrzną. Lekarka ostrzega również, że odpoczynek, będący jednym z głównych zaleceń lekarza, nie powinien być dla nas jedynie pustymi słowami. Jest dokładnie tym, czego nasz organizm potrzebuje, żeby móc działać. Kolejnym winowajcą chronicznego zmęczenia jest pracoholizm. Jak podaje serwis Medonet, chroniczne zmęczenie skutkuje spadkiem odporności, zaburzeniami koncentracji, pogorszeniem tolerancji sytuacji stresowych, drażliwością, a także problemami ze snem oraz lękami.

– Warto dodać, że gdy zmęczenie jest związane z trudnym, ale przejściowym okresem w pracy, czy jednorazowym wysiłkiem, czujemy wyczerpanie i znużenie, ale szybko się regenerujemy. Kiedy przeciążenie jest długotrwałe, zmęczenie narasta i pojawiają się zaburzenia depresyjno-lękowe i dolegliwości somatyczne – bóle głowy, kłucie w sercu, bóle mięśni, wzrost ciśnienia. – wspomina w wywiadzie Katarzyna Bukol-Krawczyk.

Dzisiaj grzeje: 1. 38-latka biegała z nożem w ręku. Po zatrzymaniu przez policję dokonano strasznego odkrycia

2. Zaniepokojona mama zrobiła zdjęcie niemowlęciu. Dwie godziny później doszło do największej tragedii

Pismo powołuje się ponadto na słowa "znajomego" książęcej pary.

Sytuacja bywa szczególnie groźna w momencie, gdy zmęczeniu trwającemu kilka miesięcy towarzyszą również inne objawy, takie jak powiększone węzły chłonne. W takiej sytuacji nasz lekarz rodzinny powinien podjąć proces wykluczania chorób, dla których zmęczenie jest tylko jednym z kilku lub kilkunastu objawów. Przykładami takich chorób są np. cukrzyca, anemia oraz choroby płuc, serca, nerek i wątroby. Inną tego typu spotykaną chorobą jest borelioza.

– Bakteria tli się w organizmie powodując stan zapalny, to ten stan może wywoływać zespoły zmęczenia. Tak może działać nie tylko borelioza, ale również kiła, która także należy do chorób wywołanych przez krętki. – opisała lekarka.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kupujesz w Biedronce gotowe surówki? Nawet nie wiesz, jaki wielki błąd popełniasz
  2. Nie żyje aktor uwielbianych seriali. Rodzina potwierdziła tragiczną wiadomość
  3. Doradca Donalda Trumpa przewiduje koniec epidemii. Zdradził, co może ją powstrzymać
  4. Wielu Polaków łamie zasady kwarantanny. Niepokojące dane Komendy Głównej Policji
  5. Dramat kobiety z udarem. Przez epidemię żaden szpital nie chciał jej przyjąć, teraz nie żyje
  6. GW: Wielki sukces naukowców z Bydgoszczy, rozwikłali tajemnicę koronawirusa. Udało im się pierwszym na świecie

Następny artykuł