Pierwsze objawy raka płuc to nie tylko kaszel
unsplash.com/ Robina Weermeijer
Autor - 3 Czerwca 2020

Pierwsze objawy raka płuc. Nigdy ich nie lekceważ

Objawy raka płuc we wczesnym stadium mogą zostać niezauważone. Choroba ta jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów złośliwych. Wywołuje ją m.in. dym tytoniowy, zanieczyszczone powietrze, a także bierne palenie. Niestety pierwsze objawy, które zwiastują o chorobie, często są przez pacjentów bagatelizowane lub przypisywane innym schorzeniom.

Objawy raka płuc we wczesnej fazie rozwoju są zazwyczaj zauważalne. Choroba jest najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn, jednak wraz z rosnącą liczbą uzależnionych od nikotyny kobiet, zwłaszcza młodych, zachorowalność na ten typ nowotworu wzrasta też wśród nich.

Symptomy raka płuc często są lekceważone lub przypisywane innym występującym u palaczy schorzeniom jak np. przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. Niemniej jednak pewne objawy możemy zauważyć już we wczesnej fazie rozwoju raka.

Jak wyglądała ciąża w Auschwitz? Wstrząsające relacje z obozu koncentracyjnegoJak wyglądała ciąża w Auschwitz? Wstrząsające relacje z obozu koncentracyjnegoCzytaj dalej

Pierwsze objawy raka płuc to nie tylko kaszel. Warto znać pozostałe symptomy tego nowotworu

Rak płuc każdego roku zbiera śmiertelne żniwo na całym świecie. W Polsce niewiele ponad 10% chorych przeżywa 5 lat po rozpoznaniu tego nowotworu. Choroba ta we wczesnym stadium objawia się z reguły niespecyficzne, dlatego diagnozowany jest najczęściej przypadkowo podczas wykonywania badań rentgenowskich bądź tomografii komputerowej.

Rak płuca we wczesnej fazie rozwoju nie powoduje zwykle żadnych dolegliwości, dlatego tak ważne jest, by każdy z nas wiedział, na jakie objawy zwrócić szczególną uwagę.

Nawracający kaszel to symptom, który lekceważy wiele osób, zakładając, że wynika on np. z alergii, przeziębienia lub suchego powietrza. Dolegliwość, która trwa ponad kilka tygodni, może być jednak oznaką poważniejszego problemu. Do typowych objawów raka płuc należy krwioplucie, jednak ilość krwi we flegmie może być niewielka i dość łatwo ją przeoczyć. Gdy uporczywy, długotrwały kaszel towarzyszy nam dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem.

Jak podaje zdrowie.radiozet.pl, rak płuca może także powodować zwężenie jednego z głównych oskrzeli lub tchawicy, czego skutkiem jest powstanie szczególnego typu świszczącego dźwięku, głównie podczas wydychania powietrza.

Chorym na raka płuca może towarzyszyć także duszność. Gdy towarzyszy ona aktywności fizycznej, pacjenci nierzadko przypisują ją starzeniu się, spadkowi formy lub przybraniu na wadze. Tymczasem przyczyną dolegliwości najczęściej jest ograniczenie drożności dróg oddechowych w następstwie naciekania oskrzeli lub ich ucisku oraz nagromadzenie się większej ilości płynu w jamie opłucnej.

Objawem bardzo często bagatelizowanym przez nałogowych palaczy jest także długotrwała chrypka. Pacjenci uważają zazwyczaj, że chrypka nieodłącznie towarzyszy wieloletniemu paleniu. Tymczasem objaw ten, który utrzymuje się dłużej niż 2-3 tygodnie może być objawem raka płuca.

Do typowych objawów raka płuc należy również krwioplucie, jednak ilość krwi we flegmie może być niewielka i dość łatwo ją przeoczyć. Gdy uporczywy, długotrwały kaszel towarzyszy nam dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem.

Należy również pamiętać, iż u ponad połowy chorych na raka płuca występuje duża utrata wagi, a także ciągłe i postępujące zmęczenie. Jeśli zatem objawy te pojawią się u nałogowego palacza, to może być sygnał, że w klatce piersiowej rozwija się nowotwór.

Dzisiaj grzeje: 1. Media obiegła smutna wiadomość. Fatalny finał poszukiwań 4-latka

2. Wyjątkowo smutne wieści, Maryla Rodowicz w żałobie. Straciła najbliższą osobę

Rak płuc, jeszcze zanim zacznie objawiać się kaszlem i utrudniać oddychanie, może uciskać nerwy i wywoływać ból ramion, klatki piersiowej, pleców lub rąk. Jeśli boleści długo nie ustępują, warto udać się po poradę do specjalisty.

W przypadku wystąpienia któregoś z powyższych objawów należy zwrócić się o pomoc do lekarza. Nawet pozornie niepowiązane z płucami symptomy mogą stanowić wczesny symptom raka tego organu. Do ogólnych objawów, które powinny wzbudzać czujność, należą osłabienie, zmniejszony apetyt, utrata wagi lub nawet depresja.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Cudowne, Polacy produkują bajecznie pyszną kiełbasę ze ślimaków. Cena niestety zwala z nóg
  2. Natalia Kukulska dziś w nocy dowiedziała się o jego śmierci. Artystkę spotkała prawdziwa tragedia
  3. Stan przedzawałowy. Jak go rozpoznać i co robić, gdy wystąpi?
  4. Glejak to niezwykle groźny nowotwór. Niestety nie jest łatwy do wykrycia, gdyż objawy są niespecyficzne
  5. Pasożyty, którymi możemy się zarazić poprzez jedzenie. Mogą być bardzo niebezpieczne
  6. 1200 zł dla tysięcy matek. Niewiele osób wie, że mężczyźni też mogą pobierać dodatkowe pieniądze

Następny artykuł