objawy: strupki
Fot. pixabay.com/ TongCreator
Autor Klaudia Gaicka - 3 Czerwca 2020

Na Twoim ciele pojawiły się dziwne strupki? Uważaj, ponieważ mogą być objawem niebezpiecznej choroby

Objawy tego nowotworu wielu z pacjentów na początku ignorowało. Wiedza na jego temat jest zbyt mała, ponieważ jest on drugim po czerniaku, najczęściej występującym nowotworem skórnym. Warto wiedzieć, jak się objawia.

Objawy te mogą wyglądać niegroźnie, jednak prawda o nich jest zupełnie inna. Strupki nieznanego pochodzenia występujące na skórze mogą świadczyć o początkowym stadium raka kolczystokomórkowego. Zaraz po czerniaku jest najczęściej występującą nowotworową zmianą skórną.

Jak wyglądała ciąża w Auschwitz? Wstrząsające relacje z obozu koncentracyjnegoJak wyglądała ciąża w Auschwitz? Wstrząsające relacje z obozu koncentracyjnegoCzytaj dalej

Objawy tego nowotworu wyglądają bardzo niepozornie

Jak podaje portal Wprost.pl, naukowcy alarmują, że tempo zachorować na nowotwory skóry wzrasta w zatrważającym tempie. Z ich szacunków wynika, że niedługo co drugi Polak lub Polka będzie się mierzyć z tą chorobą.

– Raki skóry to aż 30 proc. wszystkich rozpoznawanych nowotworów złośliwych – wyjaśnia kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski.

Rak kolczystokomórkowy powodowany jest przede wszystkim przez szkodliwe oddziaływanie promieniowania ultrafioletowego (UV). Z tego powodu zmiany występują najczęściej na częściach ciała, które mamy zwykle odsłonię, czyli w okolicach szyi lub głowy. To nie oznacza oczywiście, że nie może się umiejscowić gdzieś indziej, zdarza się, że występuje na kończynach lub tułowiu. Ryzyko tej zmiany nowotworowej wzrasta wraz z wiekiem.

– Największą liczbę zachorowań notujemy w 8. dekadzie życia, jednak nie oznacza to, że chorują tylko osoby w tym wieku. Wśród pacjentów są również osoby po 60 roku życia i młodsze – tłumaczy lekarz onkologii.

Choć z początku zmiana wygląda niewinnie, zdecydowanie zasługuje na naszą uwagę, ponieważ jest śmiertelnie groźna. Może przypominać rogowaciejącą, zmianę, która się łuszczy i rośnie w powolnym tempie.

- Niestety, jeśli zdiagnozuje się go późno może prowadzić do destrukcji otaczających tkanek oraz przerzutów do węzłów chłonnych i innych narządów – ostrzega dalej ekspert.

Diagnostyka jest stosunkowo prosta i bezbolesna. Ważne jest, aby została dokonana już na początkowym stadium rozwoju zmiany. Jest to niezwykle istotne nie tylko dla zdrowia, ale i życia pacjenta.

Dzisiaj grzeje: 1. Media obiegła smutna wiadomość. Fatalny finał poszukiwań 4-latka

2. IMGW bije na alarm, złe wieści dla trzech województw. Jeśli nie musicie, nie wychodźcie z domów

– Rozpoznanie wstępne ustala się na podstawie wywiadu i badania fizykalnego uzupełnionego o nieinwazyjne badanie dermatoskopowe lub wideodermatoskopowe – mówi kierownik Kliniki Dermatologicznej w Wojskowym Instytucie Medycznym Centralnego Szpitala Klinicznego MON w Warszawie, prof. dr hab. n. med. Witold Owczarek.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Smutek właścicieli restauracji. Ich biznesy upadły po wizycie Magdy Gessler
  2. "Dziennikarze niemieckiego szma***wca". Politykowi PiS nagle puściły nerwy, bez opamiętania obrażał przedstawicieli mediów
  3. Stan przedzawałowy. Jak go rozpoznać i co robić, gdy wystąpi?
  4. Glejak to niezwykle groźny nowotwór. Niestety nie jest łatwy do wykrycia, gdyż objawy są niespecyficzne
  5. Pasożyty, którymi możemy się zarazić poprzez jedzenie. Mogą być bardzo niebezpieczne
  6. Jego mecze oglądały miliony fanów. Niestety, doszło do tragedii, 31-latek zmarł w dramatycznych okolicznościach

Następny artykuł