Swędząca skóra może zwiastować niebezpieczne choroby. Objaw, którego nie wolno lekceważyć

objawy: swędząca skóra
pixabay nastya_gepp
Autor Klaudia Gaicka03.07.2020

Objawy tych chorób nie powinny być przez nas bagatelizowane. Wśród nich znajduje się świąd. Choć czasem doskwiera on każdemu z nas, w przypadku, kiedy występuje dłużej i uporczywiej, powinniśmy skontaktować się ze specjalistą. Może być symptomem nawet śmiertelnych chorób.

Objawy wielu chorób bywają z pozoru błahe. Nie należy jednak ignorować sygnałów wysyłanych nam przez nasz organizm. Zwłaszcza wtedy, kiedy dane symptomy powtarzają się i utrudniają nam normalne funkcjonowanie.

Skutki pandemii, których nie przewidziano. Pilny apel pediatrówSkutki pandemii, których nie przewidziano. Pilny apel pediatrówCzytaj dalej

Objawy tych chorób nie powinny być bagatelizowane. Wśród nich znajduje się świąd

Jak podaje portal Parenting.pl, na ogół swędzenie skóry nie wzbudza naszych podejrzeń. Jednak, jak pokazują badania oraz opinie ekspertów, czasem powinno. Nie powinniśmy go bagatelizować, szczególnie kiedy jest uporczywe i przeszkadza nam w codziennym życiu. Bywa, że świąd skóry towarzyszy nam przy okazji ukąszeń owadów, przesuszenia się tkanki oraz alergii.

Pierwszą chorobą, na którą może wskazywać uporczywe swędzenie skóry, jest niedoczynność tarczycy. Innymi objawami tego schorzenia są między innymi: wzmożone wypadanie włosów, senność, uczucie zimna oraz problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi. Skóra, poza tym, że swędzi, może być również przesuszona, czego konsekwencją jest łuszczenie. W przypadku podejrzenia niedoczynności powinniśmy skontaktować się ze specjalistą, najlepiej endokrynologiem.

Swędzenie przedramion i łydek może towarzyszyć pacjentom chorym na zapalenie wątroby spowodowane wirusem. Symptomy tego schorzenia mogą pojawić się nawet po kilku latach. Warto zaznaczyć, że w tym przypadku świąd bywa nie do zniesienia.

Swędzenie łydek i kostek, pojawiające się napadowo, może świadczyć o zastoju krwi w żyłach. Nie należy bagatelizować tego objawu, ponieważ zastój może skutkować przewlekłą niewydolnością żylną.

Cukrzyca może wywoływać swędzenie, przesuszanie się oraz pękanie skóry. Rany powstałe w ten sposób goją się zwykle dłużej niż rany powstałe u zdrowej osoby. Jednym z pierwszych symptomów cukrzycy jest swędzenie kończyn. Dodatkowo pacjenci często skarżą się na męczące uczucie pragnienia, zmęczenia i senność oraz suchość w ustach.

Dzisiaj grzeje: 1. Jest jednym z najcięższych do wykrycia nowotworów. Lekarz tłumaczy, co powinno zwrócić naszą uwagę

2. Warszawa poszukuje 2 tys. osób. Oferuje nawet 500 złotych za dzień pracy

Jeżeli poza swędzeniem skóry, towarzyszy ci obrzęk twarzy i kostek oraz częstomocz w ciemnej barwie, może to oznaczać, że cierpisz na niewydolność nerek. Bywa, że powyższym symptomom towarzyszy rozregulowanie ciśnienia krwi oraz wzmożone pragnienie.

Również nowotwór może powodować swędzenie. Jak podaje źródło, tego typu symptom może występować przy białaczce, szpiczaku mnogim, zespołach mielodysplastycznych, ziarnicy złośliwej, chłoniakach Hodgkina oraz chłoniakach nieziarniczych. Wskazywać tę chorobę może w szczególności swędzenie trwające więcej niż 6 tygodni.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zaskakująca decyzja popularnego kebaba. Nie masz maseczki? Nie będziesz obsłużony
  2. Dramatyczna relacja pobitej na wiecu Dudy 18-latki. "Jego zwolennicy mnie wyzywali, a on patrzył mi w oczy i nie powiedział nic"
  3. Ciągłe zmęczenie i senność nie powinny być lekceważone. Mogą świadczyć o poważnej chorobie
  4. Jego niedobór katastrofalnie wpływa na organizm człowieka. Pierwsze oznaki powinny być sygnałem do działania
  5. Nie żyje wybitny muzyk. Jego utworów słuchały miliony ludzi z całego świata
  6. Wybaczyła mu rzekomą zdradę? Reprezentant Polski i piękna modelka znów są razem

Następny artykuł