objawy raka widoczne na skórze
fot. https://pixabay.com/ Kjerstin_Michaela
Autor Natalia Niewczas - 3 Sierpnia 2020

Objawy nowotworów widoczne gołym okiem. Gdy je zauważysz, nie ma czasu do stracenia

Objawy mogą uratować życie - w porę skonsultowane z lekarzem symptomy mogą prowadzić do postawienia szybkiej diagnozy, a co za tym idzie, do wykrycia nowotworu we wczesnym stadium zaawansowania, który daje najlepsze rokowania na wyleczenie. Chociażby dlatego każdy z nas powinien wiedzieć, na jakie pojawiające się w obrębie ciała objawy należy zwracać szczególną uwagę.

Objawy nowotworów należą do symptomów nieswoistych, czyli takich, których wystąpienie można przypisać nie tylko samym nowotworom, ale i innym, także tym stosunkowo niegroźnym dla życia i zdrowia, chorobom. Rozwijający się w ciele problem onkologiczny będący w zaawansowanym stadium zwiastuje między innymi ból, jaki powoduje uciskający na nerwy guz. W przypadku nowotworów kluczem do wyleczenia jest jednak szybkie wykrycie zmiany, w której niezwykle pomocna okazuje się obserwacja własnego ciała. Czasami nawet objaw widoczny na skórze może świadczyć o rozwoju tej groźnej choroby.

Elżbieta Zapendowska ma ogromne problemy ze zdrowiem. Wyznała, że nigdy wcześniej nie było gorzejElżbieta Zapendowska ma ogromne problemy ze zdrowiem. Wyznała, że nigdy wcześniej nie było gorzejCzytaj dalej

Objawy raka, które widać gołym okiem

Objawy raka najczęściej nie są charakterystyczne - właśnie dlatego pacjenci pozwalają sobie na ich lekceważenie. Niekiedy złośliwy guz nowotworowy daje o sobie znać także w sposób transparentny - niektóre widoczne na pierwszy rzut oka zmiany na skórze mogą świadczyć o rozwoju choroby onkologicznej. Zauważenie jakiejkolwiek z nich powinno skłonić pacjenta do bezzwłocznego kontaktu z lekarzem.

Jak podaje portal portal.abczdrowie.pl, alarmować powinny przede wszystkim znamiona. Czerniak to rak manifestujący swą obecność na skórze - profilaktyka czerniaka obejmuje przede wszystkim kontrolowanie znamion, czyli tak zwanych “pieprzyków”. Jeżeli zmiana stale się powiększa, ma nieregularny kształt, duże rozmiary, niepokojący kolor (intensywnie czarny lub niebieskawy), wznosi się ponad powierzchnię skóry lub krwawi, może oznaczać wystąpienie nowotworu złośliwego.

Do innych niepokojących zmian skórnych zaliczymy wystąpienie brodawek łojotokowych (zwłaszcza w okolicach piersi) lub rumienia. Jeżeli symptomom towarzyszy dodatkowo swędzenie, zalecana jest jak pilna konsultacja z lekarzem.

Dzisiaj grzeje: 1. Pilne ogłoszenie sanepidu. Trwają poszukiwania klientów restauracji, w której wykryto koronawirusa
2. Sąsiad Polski z przerażeniem patrzy na sytuację nad Wisłą. Rozważają decyzję o przymusowej kwarantannie dla Polaków

Równie niebezpieczne mogą okazać się zmiany o charakterze nadżerkowym w obrębie błon śluzowych ciała (zlokalizowane na przykład na policzkach, języku czy dziąsłach), jak i bolące owrzodzenia. Nietypowe objawy mogące świadczyć o rozwoju nowotworu złośliwego w ciele pacjenta stanowią też szybko rosnące, jasne włosy, pojawiające się początkowo na twarzy, które stopniowo dają się zauważyć także w innych obszarach ciała.

W przypadku chorób onkologicznych czas działa na niekorzyść pacjenta. Ważną częścią profilaktyki nowotworowej jest wykonywanie zalecanych badań profilaktycznych. W związku z tym wizyty u dermatologa powinny pojawiać się w naszych terminarzach regularnie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gwiazda "Królowych życia" wpadła w tarapaty. Została zatrzymana przez policję, sprawa jest poważna
  2. Jacek Kurski w centrum ogromnej afery. Zadziwiające doniesienia mediów, jak się wytłumaczą?
  3. Objawy nowotworów widoczne gołym okiem. Gdy je zauważysz, nie ma czasu do stracenia
  4. Dobre wieści. Jerzy Stuhr po raz pierwszy pojawił się na wizji po przebytym udarze
  5. Co może powstrzymać drugą falę epidemii? Naukowcy podali odpowiedź
  6. Uratowana puma znalazła nowy dom. Na nagraniu widać, że jest szczęśliwa

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł