objawy widoczne gołym okiem
fot. https://unsplash.com/ Liam Welch
Autor Natalia Niewczas - 3 Września 2020

Objawy chorób, które możemy dostrzec w oczach. Niektóre z nich są bardzo niebezpieczne

Objawy, które pojawiają się w obrębie oczu, niekoniecznie świadczą jedynie o chorobach samego narządu wzroku. Mogą być one zatem nie tylko zwierciadłem duszy, ale i zdrowia. Na zachodzące w nich zmiany zawsze warto zwrócić szczególną uwagę.

Objawy takie jak przekrwione białka oczu zwykle kojarzą się z niegroźnym niewyspaniem lub podrażnieniem. Choć w większości przypadków przyczyna zmiany koloru białka rzeczywiście nie poprzedza większego zagrożenia, czasami zwiastuje poważny zdrowotny problem, na przykład zapalenie spojówek czy rogówki. Niestety to nie jedyne dolegliwości, jakie mogą rzutować na funkcjonowanie i wygląd ludzkich oczu.

Nowa strategia walki z koronawirusem. Znamy szczegółyNowa strategia walki z koronawirusem. Znamy szczegółyCzytaj dalej

Te objawy nie umkną żadnemu czujnemu oku

Objawy rozmaitych chorób mogą koncentrować się w oczach pacjenta. Łatwo je dostrzec i równie łatwo bagatelizować. Aby uniknąć komplikacji zdrowotnych, warto zawczasu omówić ich wystąpienie z lekarzem.

Jak podaje portal poradnikzdrowie.pl, to, co zobaczymy natychmiast, a co może potencjalnie świadczyć o zdrowotnym problemie, to między innymi białe obwódki przylegające do tęczówki. Często dotyczą ludzi starszych i w ich przypadku łączą się z niewłaściwym poziomem cholesterolu we krwi. Młodsi pacjenci z białą obręczą mogą z kolei doświadczać zaburzeń prawidłowej przemiany materii; zmianie towarzyszą tłuszczaki i żółte plamy na twarzy. Widoczny gołym okiem będzie również wytrzeszcz oczu; powoduje go obrzęk powstały wskutek nadczynności tarczycy.

Dzisiaj grzeje: 1. Nowy objaw koronawirusa. Pojawia się szczególnie u dzieci
2. Złe wieści dla klientów polskich banków. Poczują konsekwencje decyzji NBP

To, co może zobaczyć jedynie sam pacjent, także stanowi medyczną wskazówkę. Zaburzenia wzroku polegające na podwójnym widzeniu mogą być wczesnym symptomem wyjątkowo niebezpiecznych chorób takich jak cukrzyca czy zawał, a nawet guz mózgu.

Każdy z wyżej wymienionych objawów powinien zostać skonsultowany ze specjalistą. Tylko doświadczony lekarz okulista będzie w stanie postawić prawidłową diagnozę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Uwaga, wycofano popularny lek. Jeśli masz go w domu, natychmiast wyrzuć
  2. 42-letnia pogodynka zmarła niespodziewanie. Kilka dni temu napisała, że "jej mózg jest zepsuty"
  3. Rewolucyjna zmiana weszła właśnie w życie. Dotyczy całej Polski
  4. Pacjent czołgał się z bólu. Oburzające oświadczenie szpitala
  5. Lekarze nie wierzyli własnym oczom. Z ciała kobiety wydobyto ponad metrowego węża [WIDEO]
  6. 15-latka wyglądała starzej od własnej babci. Genialna metamorfoza odmieniła jej życie. Wideo pokazuje, że efekty są zniewalające

Następny artykuł