Objawy: drętwienie i mrowienie twarzy
fot. unsplash.com
Autor Karol Zaborowski - 4 Stycznia 2020

Mrowienie i drętwienie twarzy może być objawem wielu chorób. Niektóre z nich są szczególnie niebezpieczne

Objawy niektórych chorób nie ograniczają się jedynie do miejsca pojawienia się schorzenia. Wiele z nich oddziałuje na cały nasz organizm, przez co dolegliwości mogą się pojawiać w różnych częściach ciała, a w tym także na twarzy.

Objawy w postaci mrowienia, czy też drętwienia naszej twarzy są charakterystyczne dla wielu osób. Oczywiście nie oznacza to, że za każdym razem, gdy je odczuwamy, to nasze zdrowie jest zagrożone. Mrowienie może się pojawić, gdy policzek nienaturalnie ułoży się podczas snu, czy też po wyrwaniu zęba. Jednak, gdy nie ma żadnej wyraźnej przyczyny takich dolegliwości, to w naszej głowie powinna zapalić się czerwona lampka ostrzegawcza.

Jednym z najczęstszych przyczyn mrowienia i drętwienia twarzy są infekcje zatok. Przez stan zapalny pojawia się opuchlizna, przez co nasze nerwy zaczynają być uciskane i pojawia się nieprzyjemne uczucie mrowienia lub odrętwienia. Na szczęście po wyleczeniu infekcji w tym wypadku wszystko powinno wrócić do normy.

Nie żyje 19-letnia Alicja. Była podopieczną Kliniki BudzikNie żyje 19-letnia Alicja. Była podopieczną Kliniki BudzikCzytaj dalej

Drętwienie i mrowienie twarzy, jako objawy groźnych chorób

Innymi mniej niepokojącymi przyczynami takich właśnie objawów są stres, silny lęk, ból głowy, migrena, a także niektóre leki. W przypadku stresu i lęków do niektórych części naszego ciała trafia dodatkowa porcja krwi na skutek uwolnienia dużej ilości noradrenaliny. Dotyczy to między innymi naszej twarzy, przez co właśnie mogą pojawić się nieprzyjemne dolegliwości w postaci mrowienia lub drętwienia. Natomiast ból, może prowadzić do wzrostu napięcia mięśniowe, co skutkuje zmianą ciśnienia krwi. W przypadku migren drętwienie twarzy wymieniane jest jako objaw tak zwanej aury.

Tego typu objawy mogą się również pojawić w przypadku innych schorzeń, takich jak, chociażby cukrzyca. Nadmiar cukru w naszej krwi prowadzi do uszkodzenia nerwów. Jak podaje portal onet.pl, najczęściej dotyczy to stóp, chociaż może się pojawić również w obrębie twarzy. Wtedy też pacjent zaczyna odczuwać mrowienie lub drętwienie.

Również padaczka może dawać podobne objawy, jeżeli zmagamy się z napadami częściowymi, które obejmują tylko jedną część mózgu. W trakcie takiego napadu chory oprócz mrowienia odczuwa również złudzenia słuchowe, wzrokowe i węchowe.

Kolejną chorobą, która może zaatakować nerwy naszej twarzy, jest stwardnienie rozsiane. Co więcej, niektóre schorzenia autoimmunologiczne takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń, fibromialgia, zespół Sjogrena oraz zespół Guillaina-Barrégo również dają takie właśnie objawy.

Dodatkowo drętwienie w obrębie twarzy może się pojawić na skutek urazów głowy, przez co doskonale widać, jak wiele chorób, może powodować takie właśnie odczucia. To natomiast utrudnia postawienie odpowiedniej diagnozy przez lekarza. Jednocześnie świadomość o ilości chorób, które mogą powodować właśnie takie objawy, powinna nas uczulić, aby ich nie lekceważyć.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Iberion - grupa mediowa przyszłości
  2. Antyfake - nowy portal fact-checkingowy grupy mediowej Iberion
  3. Antyfake - walczymy z fake newsami i dezinformacją
  4. Biznes Info - portal biznesowy grupy mediowej Iberion
  5. Biznes Info - portal biznesowo-ekonomiczny grupy mediowej Iberion
  6. Pikio - flagowy portal grupy mediowej Iberion
  7. Lelum - portal dla nowoczesnych kobiet

Następny artykuł