Objawy niedoboru witaminy E. Lepiej ich nie lekceważyć

Objawy niedoboru witaminy E
pixabay.com/coyot
Autor Barbara Bujar04.01.2021

Mimo że objawy niedoboru witaminy E nie występują często, nie należy ich lekceważyć. Składnik zwany witaminą młodości i płodności pełni bowiem wiele istotnych funkcji w organizmie człowieka. Gdy go zabraknie, pacjent może odczuwać takie dolegliwości jak rozdrażnienie czy problemy z koncentracją.

Objawy niedoboru witaminy E wymagają natychmiastowej reakcji, którą w szczególności powinna być wizyta u lekarza lub odpowiednia suplementacja. Rozpoznanie symptomów nie jest jednak takie proste. Wątpliwości w tej kwestii rozwiał mgr farm. Michał Kędzierski, którego artykuł został opublikowany na łamach serwisu wapteka.pl.

Funkcje witaminy E i objawy jej niedoboru

Witamina E jest określana mianem tokoferoli, czyli organicznych związków chemicznych, które powstają na skutek przekształcania się innych substancji. Dodatkowo składnik rozpuszcza się w tłuszczach, co oznacza, że organizm nie wydala go z moczem albo potem, ale magazynuje w tkance tłuszczowej lub nadnerczach.

Witamina E pełni w organizmie wiele istotnych funkcji. Przede wszystkim uznaje się ją za jeden z głównych składników pokarmowych. Dodatkowo witaminie E – podobnie jak witaminom A i C – przypisuje się rolę silnego przeciwutleniacza chroniącego organizm człowieka przed stresem oksydacyjnym i uszkodzeniem komórek.

Wśród najpotrzebniejszych funkcji witaminy E wyróżnić można także:

  • wspomaganie procesu krzepnięcia krwi,
  • utrzymywanie prawidłowej wydolności mięśni,
  • wpływ na odpowiednią przepuszczalność błon komórkowych,
  • zapobieganie zakrzepom, obniżanie poziomu złego cholesterolu we krwi,
  • wspomaganie prawidłowego funkcjonowania wzroku
Ważne ogłoszenie Ministra Zdrowia. Od jutra istotna zmiana w obostrzeniachWażne ogłoszenie Ministra Zdrowia. Od jutra istotna zmiana w obostrzeniachCzytaj dalej

Nie bez powodu witaminę E określa się mianami młodości i płodności. Pierwszy przydomek zyskała ona dzięki wsparciu kondycji skóry. Składnik wpływa bowiem na nawilżanie, odżywianie i regenerację cery, a dodatkowo opóźnia proces starzenia.

Witaminie E przypisuje się także wspieranie procesu owulacji i rozwoju płodu u kobiet, a u mężczyzn wpływ na prawidłowe krążenie krwi oraz produkcję nasienia i hormonów – stąd przydomek płodności.

Nie da się więc ukryć, że obecność witaminy E w organizmie człowieka jest niezbędna. Gdy jej ilość jest niewystarczająca, u pacjenta zaczynają występować pierwsze charakterystyczne objawy. Zalicza się do nich między innymi: zmęczenie, anemię, rozdrażnienie, nadmierne wypadanie włosów oraz osłabienie odporności prowadzące do częstszych infekcji.

Do grupy symptomów świadczących o zbyt niskim poziomie witaminy E w organizmie należą także problemy z koncentracją, bóle mięśni lub ich częściowy zanik, zaburzenia neurologiczne oraz pogorszenie widzenia. Obserwacja każdego z nich powinna skłonić pacjenta do wizyty u lekarza.

Poziom witaminy E w organizmie można również uzupełniać samodzielnie. Składnik pełni zawartość takich produktów spożywczych jak ryby (w tym łosoś, makrela i śledź), otręby, warzywa (m.in. szpinak, pomidory, brokuły i marchew), przetwory mleczne oraz owoce (np. czarna porzeczka i brzoskwinia). Wzbogacając codzienną dietę w powyższy składniki, można skutecznie zapobiec objawom niedostatku witaminy E.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł