Objawy: nietypowe COVID-19
fot. pixabay.com
Autor Damian Witoń - 4 Kwietnia 2020

Nietypowe objawy COVID-19. Wiele osób nie połączyłoby ich z panującą epidemią

Objawy choroby COVID-19 to głównie duszności, podwyższona temperatura ciała oraz męczący kaszel. Są one dobrze znane większości ludzi. Niewielu wie jednak, że podczas infekcji koronawirusa mogą wystąpić również inne, mniej oczywiste symptomy.

Objawy choroby COVID-19 wywoływanej przez wirus SARS-CoV-2, wydają się już dobrze znane. Niemal każdy wie już, że zaliczyć do nich możemy, chociażby wysoką gorączkę, uciążliwy kaszel czy duszności. I chociaż faktem jest, że to właśnie te symptomy obserwujemy najczęściej u osób zarażonych koronawirusem, to jednak warto poznać również mniej popularne z nich. Ich znajomość może okazać się niezwykle cenna w kontekście diagnozy.

Oni pokonali koronawirusa. Historie wyleczonych pacjentówOni pokonali koronawirusa. Historie wyleczonych pacjentówCzytaj dalej

Objawy choroby COVID-19. Nie każdy zna je wszystkie

Choroba COVID-19, do której powstania przyczynia się koronawirus, może przebiegać w zróżnicowany sposób u poszczególnych pacjentów. Niektórzy ludzie przechodzą ją całkowicie bezobjawowo. Najczęściej są to młode i silne osoby, które nie cierpią na żadne dolegliwości współistniejące. Podstawowymi objawami choroby wywoływanej przez patogen SARS-CoV-2 są gorączka, uciążliwy kaszel i duszności. Jednakże z przeprowadzonych dotychczas badań naukowych wynika, że może towarzyszyć jej także biegunka, a także częściowa utrata węchu i smaku.

Jak podaje portal medonet.pl, dolegliwości ze strony układu pokarmowego są coraz częściej wskazywane jako jeden z podstawowych objawów choroby COVID-19. Do niedawna podejrzewano, że mogą występować u 1 na 10 pacjentów zainfekowanych koronawirusem. Najnowsze badania wskazują, że liczba chorych, którzy się na nie uskarżają, może być jeszcze większa. Co więcej, symptomy ze strony układu pokarmowego, do których należą między innymi biegunka i nudności, występują przeważnie przed wszystkimi pozostałymi. Warto zatem zwracać na nie uwagę.

Dzisiaj grzeje: 1. Dlaczego w Afryce zarejestrowano tak mało przypadków koronawirusa? Według specjalistów, wcale nie chodzi o temperaturę

2. Duży bank przyznaje, że nie ma pieniędzy. "Za dużo wydaliśmy przed epidemią"

Do objawów infekcji SARS-CoV-2 należą także apatia, dyskomfort i złe samopoczucie. Rzadko występują bez towarzystwa innych symptomów. Powinniśmy również być wyjątkowo czujni, jeżeli dostrzeżemy u siebie lub bliskich nam osób dreszcze i bóle mięśniowe. One również mogą pojawiać się bowiem przy COVID-19, tak jak katar, na który uskarża się około 5% pacjentów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Straszne, sprzedawcę ze sklepu odwieziono do szpitala. Sprawczyni zamieszania zaczęła uciekać, policja ruszyła w pościg, po schwytaniu grozi jej 10 lat więzienia
  2. Minister Zdrowia ujawnił, co się stanie gdy zrezygnujemy z restrykcji na Wielkanoc. Okropna wizja
  3. Pierwsze objawy raka płuc. Nigdy ich nie lekceważ
  4. Czy COVID-19 zostanie uznane za chorobę zawodową? Lekarze apelują, aby tak się stało
  5. Szpitale w Nowym Jorku szykują się do wprowadzenia nowej metody walki z koronawirusem. Czy nadchodzi przełom?
  6. ZUS odwołuje lekarzy orzeczników. Polacy obawiają się o renty i zasiłki

Następny artykuł