objawy: chorób wątroby
fot. https://pixabay.com
Autor Klaudia Gaicka - 4 Lipca 2020

Objawy chorej wątroby można dostrzec na twarzy. Warto wiedzieć, jak je rozpoznać

Objawy chorób wątroby bardzo często widoczne są na twarzy pacjenta. Hepatolodzy ostrzegają, niektóre schorzenia tego organu mogą rozwijać się bardzo podstępnie. Jeżeli zauważysz którąś z tych zmian, skontaktuj się ze specjalistą. W żadnym wypadku nie należy ich bagatelizować.

Objawy chorej wątroby mogą być łatwo dostrzegalne na twarzy pacjenta. Istnieje przynajmniej kilka rodzajów zmian powiązanych z wątrobą. Żadnej z nich nie powinieneś ignorować. Hepatolodzy alarmują, wątroba może chorować w bardzo podstępny sposób.

Agnieszka Kotulanka zmagała się ze straszną chorobą. Ksiądz na pogrzebie powiedział Agnieszka Kotulanka zmagała się ze straszną chorobą. Ksiądz na pogrzebie powiedział "swój czyściec odbyła już za życia"Czytaj dalej

Objawy chorej wątroby często widać na twarzy

Jak podaje portal Recepta.pl, wątroba sama w sobie nie może boleć, ponieważ nie jest unerwiona. Ból z prawej strony zaczyna nam doskwierać najczęściej, kiedy wątroba jest już tak powiększona, że rozpycha otaczającą ją błonę, czyli otrzewną. Z tego wynika, że to, co zwykle nazywamy bólem wątroby, jest tak naprawdę bólem otrzewnej.

W niektórych chorobach wątroby ból może zacząć występować dopiero po kilku latach. Dlatego tak ważne jest, aby być czujnym i reagować na inne symptomy chorobowe, które mogą wskazywać na symptomy schorzeń wątroby.

Symptomy chorej wątroby, które dotykają naszej twarzy to: zażółcenie skóry twarzy i białek oczu, pajączki wątrobowe (czyli teleangiektazje i naczyniaki gwiaździste), świąd skóry, kępki żółte, zmiany pigmentu, zjawisko „skóry pergaminowej” oraz utrata owłosienia.

W przypadku żółtaczki skóra pacjenta staje się wyraźnie żółtsza. Zmianie ulegają również białka oczu chorego. Żółtaczka świadczy o nieprawidłowej pracy wątroby i wymaga specjalistycznego leczenia.

Żółtaki, czyli kępki żółte najczęściej zlokalizowane są na powiekach, ale mogą występować również na szyi, rękach, stopach i pośladkach. Związane są z nieprawidłowym stężeniem lipidów we krwi.

Zmiany pigmentacyjne wynikające ze złej pracy wątroby, nazywane są plamami wątrobowymi. Najczęściej są ciemnobrązowego koloru i mogą przybierać formę uogólnioną lub miejscową. Zwykle związane są z chorobami metabolicznymi takimi jak porfiria, emochromatoza lub pelagra.

Dzisiaj grzeje: 1. Jest jednym z najcięższych do wykrycia nowotworów. Lekarz tłumaczy, co powinno zwrócić naszą uwagę

2. 3,4 tys. osób zyska dodatkowe pieniądze do wynagrodzenia. 1700 złotych ekstra

Pajęczaki wątrobowe to poszerzone drobne naczynia krwionośne. Najczęściej zlokalizowane są na twarzy i pod wpływem ucisku bledną. W początkowym stadium przypominają drobne czerwone nitki, później zaczynają tworzyć jakby pajęczą sieć.

Reasumując, każda nowopowstała zmiana na skórze powinna zbudzić nasze podejrzenia. Nie należy panikować, jednak zawsze lepiej jest sprawdzić, czym jest i dlaczego się utworzyła. Nasza skóra może dawać oznaki chorobowe wielu narządów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Armagedon nad Zegrzem, miasto wysyła ostrzeżenie. Tłumy ludzi ruszyły nad wodę, trudno jest wyjechać
  2. Mateusz Morawiecki znów pokazał, na co go stać, nie mógł sobie odpuścić. "Niech pan odbędzie debatę sam ze sobą"
  3. Ciągłe zmęczenie i senność nie powinny być lekceważone. Mogą świadczyć o poważnej chorobie
  4. Jego niedobór katastrofalnie wpływa na organizm człowieka. Pierwsze oznaki powinny być sygnałem do działania
  5. Nie żyje wybitny muzyk. Jego utworów słuchały miliony ludzi z całego świata
  6. Tragiczna informacja obiegła media. Młody gwiazdor utonął na oczach przyjaciół, miał zaledwie 24 lata

Następny artykuł