objawy miażdżycy
fot. https://unsplash.com/ Hush Naidoo
Autor Natalia Niewczas - 4 Sierpnia 2020

Pierwsze objawy miażdżycy. Wiele osób je lekceważy, a potem jest za późno

Objawy, chociaż bywają dokuczliwe, mogą uratować nam życie. Dzieje się tak, gdy, zamiast lekceważyć ich pojawienie się w obrębie ciała, podejmujemy decyzję o skonsultowaniu symptomów z lekarzem. Wcześnie wykryte schorzenia łatwiej skutecznie leczyć, a tym samym hamować ich szkodliwy wpływ na zdrowie - dotyczy to wielu poważnych chorób, wśród których znajdziemy również miażdżycę.

Objawy miażdżycy pojawiają się niekiedy w bardzo wczesnym stadium rozwoju choroby - to wspaniała wiadomość, o ile oczywiście nie postanowimy zignorować alarmujących symptomów. W przypadku miażdżycy czynnikiem decydującym jest styl życia pacjenta - to kolejna dobra informacja, ponieważ pozwala błyskawicznie rozpocząć właściwe leczenie. Najpierw chorobę trzeba jednak wykryć, a co za tym idzie, umówić się na wizytę ze specjalistą.

Objawy nowotworów widoczne gołym okiem. Gdy je zauważysz, nie ma czasu do straceniaObjawy nowotworów widoczne gołym okiem. Gdy je zauważysz, nie ma czasu do straceniaCzytaj dalej

Pierwsze objawy miażdżycy

Wczesne objawy miażdżycy zauważy każdy pacjent, który poświęca własnemu ciału odrobinę uwagi. Chociaż choroba jest podstępna i stara się czynić w naszym ciele szkody po cichu, pierwsze symptomy świadczące o problemie da się zauważyć już na wczesnym etapie rozwoju choroby.

Miażdżyca to choroba układu krwionośnego - rozmaite schorzenia właśnie tego układu powodują blisko 50% śmierci w całej Polsce. Miażdżyca powstaje na skutek odkładania się w tętnicach tak zwanych “blaszek miażdżycowych”, które blokują swobodny przepływ krwi w organizmie człowieka. Jest to choroba dietozależna - ryzyko jej wystąpienia zwiększa (lub redukuje) stosowana przez pacjenta dieta. Bardziej narażone na miażdżycę są między innymi także osoby palące, prowadzące siedzący tryb życia lub chore na cukrzycę.

Jak podaje portal poradnikzdrowie.pl, pierwszy niepokojący sygnał powinny stanowić problemy z oddychaniem. Tak zwane “zadyszki” w głowach wielu pacjentów często łączą się z brakiem regularnego uprawiania sportu, podczas gdy tak naprawdę mogą świadczyć o rozwijającej się w ciele miażdżycy, podobnie jak występowanie problemów z pamięcią czy bólu nóg. Miażdżycę mogą ponadto potwierdzić lub wykluczyć podstawowe badania lekarskie, zwłaszcza morfologiczne. Podwyższony poziom cholesterolu może oznaczać wystąpienie miażdżycy u danego pacjenta.

Dzisiaj grzeje: 1. Szumowski ogłosił powrót obostrzeń. Obowiązkowe maseczki w każdym miejscu wracają do aż 19 powiatów
2. Drogie owoce? Nie w Lidlu, sieć sprzedaje je nawet 80 proc. taniej. Jeżyny i borówki to nie wszystko co kupisz za grosze

Wykonanie zwykłego badania morfologicznego może uchronić pacjenta przed destrukcyjnym wpływem miażdżycy na organizm, podobnie jak zgłoszenie niepokojących objawów lekarzowi pierwszego kontaktu. Nieleczona miażdżyca stwarza ryzyko niedokrwienia ważnych narządów wewnętrznych - a to nie koniec listy niebezpiecznych powikłań wywołanych tą chorobą. Zamiast obawiać się o swoje zdrowie, warto udać się na wizytę kontrolną do specjalisty i zwrócić uwagę na to, co próbuje nam zasygnalizować dręczone chorobą ciało.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zaskakująca decyzja Kościoła. Duchowni mówią zdecydowane "nie" takiej muzyce
  2. 11-latek prowokował niedźwiedzie w mini-zoo. Został przez nie zabity na oczach koleżanek
  3. Spełnił się najczarniejszy scenariusz. Zaginiony piłkarz odnaleziony martwy
  4. Wojciech Cejrowski ma poważne problemy ze zdrowiem? Podróżnik opublikował bardzo niepokojący wpis
  5. Kiedy czeka nas prawdziwe nasilenie epidemii? Niepokojące słowa prezesa PAN
  6. Bezdomny wszedł do restauracji i poprosił o jedzenie za 2 zł. Odpowiedź kasjera zaskoczyła wszystkich świadków

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł