objawy niedoboru żelaza
fot. https://unsplash.com/ Doğukan Şahin
Autor Natalia Niewczas - 4 Września 2020

Nieoczywiste objawy niedoboru żelaza. Ma fatalny wpływ na nasz organizm, lepiej go nie lekceważyć

Objawy niedoboru żelaza nie są tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Choć podobne braki w głowach wielu pacjentów łączą się głównie z samą anemią, cichych sygnałów ostrzegawczych jest w rzeczywistości znacznie więcej. Dla własnego dobra warto je znać.

Objawy niedoboru żelaza w ciele człowieka wiążą się przede wszystkim z wystąpieniem anemii. Niedokrwistość to zaburzenie polegające między innymi na zmniejszeniu ilości czerwonych krwinek we krwi lub spadku poziomu hemoglobiny. Anemię, a co często za tym idzie niedobór żelaza, z łatwością potwierdzą badania morfologiczne krwi. Istnieje jednak szereg innych subtelnych objawów, które mogą zaalarmować pacjenta o zagrażającej zdrowiu nieprawidłowości.

Zauważyła u synka dziwną wysypkę. Szybka reakcja matki uratowała dziecku życieZauważyła u synka dziwną wysypkę. Szybka reakcja matki uratowała dziecku życieCzytaj dalej


Dyskretne objawy niedoboru żelaza


Niektóre z objawów niedoboru żelaza łatwo przypisać licznym obowiązkom i przepracowaniu. Jeżeli uciążliwego zmęczenia nie jest w stanie odpędzić porządny sen i codzienna dawka relaksu, konieczna może okazać się wizyta u specjalisty. Chroniczny brak energii należy bowiem do symptomów świadczących o braku tego ważnego pierwiastka w ciele pacjenta.


Jak podaje portal zdrowie.radiozet.pl, o potencjalnych niedoborach żelaza pacjent może dowiedzieć się także poprzez zwrócenie uwagi na widoczne gołym okiem zmiany w obrębie ciała. Zaliczymy do nich przede wszystkim nienaturalną bladość skóry bądź cienie pod oczami. O problematycznym deficycie powiadomi również zła kondycja włosów i paznokci.


Z niedoborem żelaza łączy się występowanie bólów i zawrotów głowy, a nawet zaburzenia prawidłowej pracy mięśnia sercowego (kołatanie). Niedobór mogą sygnalizować także nawracające duszności i problemy z koncentracją.

Dzisiaj grzeje: 1.Wielki plan nowego Ministra Zdrowia. Co zamierza Adam Niedzielski?
2. Biedronka pilnie wycofuje kolejne partie produktu. Pod żadnym pozorem go nie jedz


Wystąpienie któregokolwiek z wyżej wymienionych objawów, zwłaszcza jeżeli utrzymuje się przez dłuższy czas, należy skonsultować z lekarzem. Uzupełnianie niedoborów żelaza polega zazwyczaj na wprowadzeniu zdrowych zmian w stylu żywienia (spożywaniu większej ilości takich produktów jak jaja, ryby czy orzechy) oraz ewentualnej dodatkowej suplementacji. Warto dodać, że zapotrzebowanie na żelazo zmienia się w zależności od płci, wieku i samego stanu zdrowia pacjenta.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Iza: ”Od lat sprzątam u bogaczy, zdradzę wam ich największy sekret. Wszyscy robią rzecz, która wywołuje u mnie mdłości”
  2. Trąba powietrzna na Mazurach. Wszystko latało. Ludzie stracili cały dorobek życia
  3. Rewolucyjna zmiana weszła właśnie w życie. Dotyczy całej Polski
  4. Pacjent czołgał się z bólu. Oburzające oświadczenie szpitala
  5. Lekarze nie wierzyli własnym oczom. Z ciała kobiety wydobyto ponad metrowego węża [WIDEO]
  6. Po posiłku pijasz herbatę? Finał może być tragiczny, nie popełniaj błędu milionów

Następny artykuł