Objawy chorej trzustki widoczne gołym okiem. Gdy się pojawią, lepiej działać szybko

objawy chorej trzustki an skórze
unsplash Online Marketing
Autor Klaudia Gaicka04.10.2020

Objawy wielu chorób widoczne są na skórze pacjenta. W tym także symptomy wskazujące na zły stan trzustki. Warto je znać i w momencie, kiedy je zaobserwujemy od razu skontaktować się z lekarzem, który pomoże nam zweryfikować, czy nasz stan faktycznie jest poważny.

Objawy wielu chorób widoczne są na skórze pacjenta. Podobnie wiele możemy wywnioskować z jej stanu, np. dostrzegając symptomy chorób także innych części układu pokarmowego. Trzustka jest jednym z najważniejszych narządów, produkuje sok trzustkowy oraz niezbędne do życia hormony.

Media obiegła straszna informacja. Nie żyje legendarny projektantMedia obiegła straszna informacja. Nie żyje legendarny projektantCzytaj dalej

Objawy chorej trzustki widoczne są często na skórze pacjenta. Kiedy je zaobserwujesz, nie czekaj

Najczęstszym objawem skórnym, który wskazuje na ostre zapalenie skórne trzustki, jest plamica. Choroba ta pojawia się na skutek kamicy żółciowej lub w wyniku nadużywania alkoholu przez pacjenta. Skórę zaczyna pokrywać wysypka na bocznych powierzchniach tułowia i w okolicy pępka. Ten stan jest wynikiem gromadzenia się krwotocznego płynu z otrzewnej w tkance podskórnej.

Innym, równie groźnym symptomem, jest rumień wędrujący. Zmiana może wskazywać na guz glukagonoma, czyli nowotwór złośliwy trzustki. Przy tym objawie najczęściej pacjenci skarżą się także na świąd i ból. Najczęściej zmiany pojawiają się na kończynach, w dalszym czasie mogą objąć usta, krocze i dolną część brzucha. Nierzadko zdarza się również zapalenia błony języka oraz śluzowej jamy ustnej.

Także martwica tkanki podskórnej powinna nas zaalarmować. Może wynikać z zapalenia lub nowotworu trzustki. Najczęściej zmiany obejmują tułów, ramiona, uda, podudzia oraz pośladki. Pacjenci obserwują wykwity, które przypominają guzki lub grudki o średnicy 1-5 cm. Przy okazji zwiększenia się ilości zmian pacjenci mogą wymiotować, gorączkować lub cierpieć z powodu bólu brzucha.

Dzisiaj grzeje: 1.Groźna bakteria wykryta w popularnym pasztecie. GIS ostrzega, pod żadnym pozorem go nie spożywajcie
2.Odbierzesz telefon, powiesz jedno konkretne słowo i będzie po Tobie. Oszuści nie mają litości
3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie dla 5 województw. Zagrożenie dla zdrowia i życia, lepiej zostać w domach

Na raka trzustki może wskazywać również żółtaczka. Jej charakterystycznym objawem jest zabarwienie się skóry pacjenta na żółto. Zmianie kolorystycznej ulegają również białka oczu oraz błony śluzowe. Ten stan wynika ze zwiększenia się ilości bilirubiny we krwi. Eksperci twierdzą, że żółtaczka towarzyszy prawie 90 proc. pacjentów chorym na raka trzustki.

W przypadku wystąpienia nawet jednego rodzaju z wymienionych zmian warto bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Pamiętajmy, że w przypadku chorób trzustki, tak jak i w innych schorzeniach, kluczowa jest szybka reakcja i diagnoza.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Komary pogryzły ją na letnim obozie, teraz nie widzi. Ostrzega wszystkich przed niepozornym objawem
  2. Denerwują Cię telemarketerzy? Jest sposób, dzięki któremu sami się rozłączą
  3. Nie żyje 17-latek. Spędził 10 godzin w karetce, żaden szpital go nie przyjął, tłumaczenie Rzecznika Pacjenta zaskakuje
  4. 8 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem. Każdy powinien je znać, nikt nie powinien ich lekceważyć
  5. Dziś wchodzą w życie nowe obostrzenia. Co się zmieni?
  6. Które mleko jest najzdrowsze? Odpowiedź może cię mocno zaskoczyć

Następny artykuł