Objawy stawrdnienia rozsianego
fot. pxhere.com
Autor Karol Zaborowski - 4 Grudnia 2019

Pierwsze objawy stwardnienia rozsianego. Nie wolno ich lekceważyć

Pierwsze objawy stwardnienia rozsianego mogą być dla wielu osób niezwykle mylące, ponieważ ciężko jest je powiązać z tak poważną chorobą. Jednak wiedza o tym, na co powinniśmy zwracać uwagę może się okazać kluczowa w kontekście leczenia SM.

Objawy niektórych niebezpiecznych chorób potrafią być niezwykle mylące, ponieważ pojawiają się ze strony układów i narządów, których nie wiążemy z daną jednostką chorobową. To sprawia, że wiele osób o wiele za późno decyduje się na wizytę u lekarza, przez co choroba ma czas, aby się rozwinąć.

Stwardnienie rozsiane potrafi rozwijać się przez całe lata, a same objawy potrafią niespodziewanie zniknąć na kilka miesięcy. Wtedy też wielu pacjentów wychodzi z założenia, że ich dolegliwości były wywołane jedynie chwilowym osłabieniem lub problemami zdrowotnymi, które już przeszły. Niestety prawda jest zupełnie inna.

Eksperci ostrzegają. 80% osób chorych na grypę nie ma gorączkiEksperci ostrzegają. 80% osób chorych na grypę nie ma gorączkiCzytaj dalej

Objawy stwardnienia rozsianego

Jednym z pierwszych objawów stwardnienia rozsianego, który pojawia się u wielu pacjentów, jest zaburzenie równowagi oraz zawroty głowy. Wraz z rozwojem choroby mogą powodować problemy z chodzeniem i koordynacją ruchową. Często tłumaczy się je niezdarnością osoby chorej, jednak w momencie, gdy takie sytuacje się powtarzają, mogą wskazywać na stwardnienie.

Kolejnymi objawami jest mrowienie i drętwienie rąk, nóg, palców oraz twarzy. Początkowo dolegliwości są delikatne, ale z czasem zaczynają się nasilać i sprawiać problemy nawet podczas najprostszych czynności. Innymi dolegliwościami odczuwamy ze strony naszych mięśni, jest ich sztywność oraz skurcze, które są często bardzo silne i bolesne.

Innym niezwykle częstym objawem, który pojawia się u osób chorych na SM, są problemy ze wzrokiem. Jak podaje portal medonet.pl, są one wywołane zapaleniem nerwu wzrokowego, przez co u chorych pojawia się wyraźny spadek ostrości widzenia. Pacjenci często uskarżają się też na podwójne widzenie oraz ból podczas patrzenia w górę. Niestety ze względu na fakt, że stwardnienie rozsiane dotyka najczęściej osoby pomiędzy 20 i 40 rokiem życia, objawy te tłumaczone są wiekiem lub zbyt długą pracą przed komputerem.

Chorzy często uskarżają się także na osłabienie, zmiany poznawcze oraz emocjonalne, a także problemy ze strony układu pokarmowego i moczowego. Jak widać lista objawów stwardnienia rozsianego, które mogą pojawić się nawet we wczesnym stadium choroby, jest dosyć długa, dlatego powinniśmy bardzo uważnie obserwować swój organizm, aby szybko dostrzegać wszelkie niepokojące zmiany.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Karolina nie może uwierzyć, jakie imię dostała córeczka jej kuzynki. ”Będzie pośmiewiskiem”
  2. Pilna konferencja Mateusza Morawieckiego. Ogłosił ogromny sukces w walce z poważnym niebezpieczeństwem
  3. Lekarstwo, o którym wspomina się nawet w Biblii. Może pomóc przy wielu chorobach
  4. Wygląd naszej twarzy dużo mówi o zdrowiu. Niektóre zmiany mogą być objawem raka płuc
  5. Robert Lewandowski zarabia krocie w internecie. Za jeden wpis może kupić mieszkanie

Następny artykuł