Objawy świadczące o chorobie serca
Autor Karol Zaborowski - 5 Stycznia 2020

Objawy świadczące o problemach z sercem. Wiele osób je bagatelizuje

Objawy towarzyszące chorobom serca zazwyczaj pojawiają się stopniowo, przez co bardzo łatwo je zbagatelizować, lub wytłumaczyć innymi przyczynami. Oczywiście są od tego wyjątki, jednak nagłe pojawienie się dolegliwości najczęściej świadczy już o zaawansowanej chorobie.

Objawy, które najczęściej kojarzymy z chorobami serca, to ból i ucisk w obrębie klatki piersiowej. Najczęściej pojawiają się nagle i standardowe leki raczej sobie z nimi nie poradzą. Niestety ich obecność świadczy o zaawansowanych problemach kardiologicznych, które wymagają szybkiej pomocy ze strony lekarza. Jednak nasz organizm znacznie wcześniej daje nam znać, że dzieje się z nim coś nie tak.

Choroby kardiologiczne stanowią jedną z najczęstszych przyczyn śmierci w naszym kraju, na czele z zawałem serca, który każdego roku zbiera potworne żniwo. Niestety wiele osób wciąż nie dba o profilaktykę chorób układu sercowo-naczyniowego, a na dodatek nie znamy objawów, które powinny zapalać w naszej głowie czerwoną lampkę ostrzegawczą.

Edward Dymek był jedną z największych dziecięcych gwiazd PRL. Niestety w dorosłym życiu zmagał się z silnym uzależnieniemEdward Dymek był jedną z największych dziecięcych gwiazd PRL. Niestety w dorosłym życiu zmagał się z silnym uzależnieniemCzytaj dalej

Objawy świadczące o problemach z sercem

Jednym z podstawowych objawów świadczących o tym, że nasze serce nie pracuje tak jak powinno, jest zadyszka nawet przy niewielkim wysiłku fizyczny. Można to szczególnie dobrze zaobserwować w momencie, gdy nawet wejście na 2 piętro staje się dla nas męczące. Niestety często tłumaczymy to sobie spadkiem kondycji albo wiekiem.

Dodatkowo pacjenci często mają problem w postaci napadów duszności, które początkowo również pojawiają się po niewielkim wysiłku, a wraz z rozwojem choroby nawet i w czasie spoczynku. Co więcej, wraz z problemami z oddychaniem pojawia się bladość powłok skórnych oraz śluzówek, co można zaobserwować nawet gołym okiem.

Jak podaje portal onet.pl, nawet częste napady suchego kaszlu, które pojawią się bez wyraźnej infekcji, mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie naszego serca. Oczywiście w przypadku zaburzeń rytmu tego organu, pacjenci często uskarżają się na kołatanie serca, które jest niezwykle uciążliwe. Warto też wspomnieć, że utrzymujący się niewłaściwy rytm serca, stanowi zagrożenie dla naszego życia.

Warto też wspomnieć o obrzękach nóg i kostek, które powstają w sytuacji, kiedy problem dotyczy naszej prawej komory. Wtedy też ciśnienie w naszych żyłach rośnie, ponieważ zalega w nich krew. Z czasem dochodzi do wyraźnych obrzęków, na które też bardzo łatwo przychodzi nam znaleźć wytłumaczenie. Jednak, jeżeli pojawiają się systematycznie, to powinniśmy szybko udać się do lekarza.

Co więcej, pacjenci kardiologiczni często uskarżają się na zawroty głowy, częste omdlenia i stan ciągłego zmęczenia. Wynikają one z tego, że ich serca nie mają już siły, aby zaopatrzyć cały organizm z tlen i substancje odżywcze, przez co pojawiają się właśnie takie objawy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gdy wszyscy świętowali Nowy Rok, nikt nie miał pojęcia o tragedii. Nie żyje 21-letnia artystka
  2. Niewiele osób wie. Po śmierci Anna Jantar została uczczona w wyjątkowy sposób przez kultowego wykonawcę
  3. Nie żyje 19-letnia Alicja. Była podopieczną Kliniki Budzik
  4. Karin Stanek kochały miliony. Artystka zmarła przez chorobę, z którą zmagał się każdy z nas
  5. Z ostatniej chwili: znany polityk niespodziewanie trafił do szpitala
  6. Kiedy zachorował na nowotwór zaczął codziennie jeść popularny produkt. Zadziwił lekarzy, z jego ciałem zaczęły się dziać niesłychane rzeczy

Następny artykuł