Wczesne objawy zawału serca
unsplash.com/jesse orrico
Autor Barbara Bujar - 5 Lipca 2020

Gdy się pojawią, nie ma czasu do stracenia. Wczesne objawy zawału serca

Objawy zawału serca zazwyczaj kojarzone są wyłącznie z dolegliwościami bólowymi w okolicach klatki piersiowej. Niestety nie wszyscy wiedzą, że przypadłość ta może sygnalizować o sobie na wiele innych sposobów. W przypadku pojawienia się zawału serca liczy się każda minuta, dlatego warto zapoznać się z nimi wszystkimi. Wiedza na ten temat w wielu przypadkach może uratować zdrowie, a nawet życie człowieka.

Objawy zawału powinien znać każdy. To bardzo poważna dolegliwość, która często jest lekceważona przez chorych i tłumaczona zmęczeniem lub nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Stan ten jest jednak dużo poważniejszy i może prowadzić do śmierci. Jak podaje portal mp.pl, przyczyną zawału serca jest zazwyczaj pęknięcie blaszki miażdżycowej w naczyniu wieńcowym, które odpowiedzialne jest za doprowadzanie krwi do serca. W efekcie powstaje skrzep, który zamyka naczynie i całkowicie uniemożliwia dopłynięcie krwi do mięśnia sercowego. Aby uniknąć niebezpiecznych konsekwencji zawału serca, warto znać jego wszystkie możliwe objawy, których rozpoznanie pomoże w szybkim podjęciu leczenia.

Media obiegła bardzo smutna wiadomość. Nie żyje aktor, którego kochały miliony PolakówMedia obiegła bardzo smutna wiadomość. Nie żyje aktor, którego kochały miliony PolakówCzytaj dalej

Wczesne objawy zawału serca. Szybkie rozpoznanie może uratować nam życie

Zawał serca wymaga natychmiastowej reakcji. Leczenie jest najbardziej skuteczne, jeśli dolegliwość zostanie rozpoznana już w pierwszej godzinie od pojawienia się objawów. Są one charakterystyczne, choć chorzy często je lekceważą. Takie zachowanie może doprowadzić do śmierci, dlatego warto być ostrożnym.

Zdarza się, że osobom, które zmagają się z problemami kardiologicznymi, lekarze przepisują nitroglicerynę, która może okazać się pomocna. Jeśli jednak lek nie działa i objawy nie ustępują lub pojawiły się one po raz pierwszy, należy niezwłocznie udać się do szpitala albo najlepiej wezwać karetkę pogotowia. Do tego czynu powinny skłonić następujące symptomy.

Zawał serca słusznie kojarzony jest z silnym bólem klatki piersiowej. To jeden z pierwszych sygnałów, które wysyła organizm chorego. Rozwijający się niepokojący stan serca może ostrzegać nas także na różne inne sposoby. Należą do nich: duszności, kaszel, osłabienie, omdlenia, zawroty głowy oraz kołatanie serca. Chorzy często mogą też odczuwać lęk i ból brzucha. Czasem zdarza się, że pojawiają się wymioty, których większość nie łączy z zawałem.

Dzisiaj grzeje: 1. Wczesne objawy raka jelita grubego. Szybkie rozpoznania zwiększa szanse na wyleczenie

2. Szykują nową opłatę, resort jest na "tak". Będziemy musieli dopłacać po 300 zł na zakupach

Objawy zawału serca mogą pojawiać się z bardzo różną intensywnością. Co ważne, u osób starszych, chorych na niewydolność nerek lub diabetyków mogą nie wystąpić wcale. Biorąc to pod uwagę, należy zwracać uwagę nawet na najmniejszą odczuwalną zmianę w organizmie. Po jej zaobserwowaniu trzeba natychmiast wezwać pomoc, a najlepiej zadzwonić po zespół ratownictwa medycznego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kłęby dymu na S8. Co tam się stało?
  2. Samolotem, w którego katastrofie zginęła Jantar, miała lecieć inna wielka gwiazda. Zrezygnowała w ostatniej chwili
  3. Wielka tragedia w kopalni w Azji. Nie żyje ponad 160 osób
  4. 4-latek trafił w ręce prawdziwych potworów. Zamiast opieki otrzymał tortury, których niestety nie wytrzymał
  5. Kobieta była przekonana, że brzuch boli ją przez miesiączkę. Niestety nie dożyła kolejnego dnia
  6. Wielki sukces Igi Świątek. Polka była bezlitosna w trakcie turnieju, prawdziwa dominacja i wielkie zwycięstwo

Następny artykuł