objawy chorób jelit
fot. https://pixabay.com/ valelopardo
Autor Natalia Niewczas - 5 Września 2020

8 objawów problemów z jelitami. Niektóre bardzo łatwo pomylić z innym dolegliwościami

Objawy chorób jelit - na to hasło wielu pacjentów z marszu myśli o takich symptomach jak wzdęcia czy zaparcia. Choć oczywiście nie są w błędzie, w istocie istnieje wiele innych oznak rozwijającego się w układzie trawiennym zdrowotnego problemu. Niektóre z nich nie są oczywiste.

Objawy chorób jelit łatwo pomylić z innymi powszechnymi dolegliwościami. To normalne, że po zjedzeniu nieco nieświeżego posiłku pacjent doświadcza bólu brzucha czy biegunki. Mniej oczywiste jest jednak to, że złą kondycję jelit mogą uwypuklać zmiany nastroju.

Wraca nauczanie zdalne. Nauczyciel zakażony koronawirusemWraca nauczanie zdalne. Nauczyciel zakażony koronawirusemCzytaj dalej


Nieoczywiste objawy, na które warto zwrócić uwagę


Objawy chorób jelit niekiedy dotyczą zmian w samopoczuciu pacjenta, jelita człowieka nie bez powodu nazywane są przecież “drugim mózgiem”. Dla lekarzy od lat jest wiadome, że stan mikrobiomu w jelitach (oraz wytwarzane w układzie pokarmowym hormony) rzutuje bezpośrednio na psychikę pacjenta. W związku z tym osoby ze schorzeniami jelit doświadczają niekiedy nieuzasadnionych wahań nastroju (pojawia się między innymi niepokój). Co więcej, potencjalną chorobę może sygnalizować również spadek koncentracji.


Jak podaje portal zdrowie.wprost.pl, o chorobie układu trawiennego (szczególnie jelit) poinformują widoczne gołym okiem zmiany zachodzące w obrębie ciała. Zła kondycja jelit przekłada się na występowanie trądziku czy zapaleń skóry. Co więcej, o chorych jelitach może dać znać także obniżona odporność pacjenta i towarzyszące jej częste infekcje.

Dzisiaj grzeje: 1. Powalające doniesienia dotyczące Łukasza Szumowskiego. Mało kto się spodziewał
2. Absolutny hit od Lidla. Z aplikacji korzysta już 6,5 mln osób, można sporo zyskać


Borykający się z chorobą układ trawienny będzie sygnalizował powstały problem także za pomocą szeregu typowych, występujących w jego obrębie dokuczliwych objawów. Należą do nich zaparcia, wzdęcia, gazy czy biegunki.


Wystąpienie każdej z potencjalnie niepokojących dolegliwości powinno zostać skonsultowane z lekarzem. Szczególnej uwagi wymagają te objawy, które utrzymują się przez dłuższy czas lub wyraźnie nasilają.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Policjanci z płaczem wyszli z mieszkania. Wcześniej 11-latek wysłał koledze zatrważającą wiadomość
  2. Paraliż w szkole. 200 osób na kwarantannie. Sytuacja wymyka się spod kontroli
  3. Niewyobrażalna tragedia. Dzieci chciały schronić się przed burzą pod wiatą, nagle uderzył piorun, 10 ofiar śmiertelnych
  4. Nieoczywiste objawy niedoboru żelaza. Ma fatalny wpływ na nasz organizm, lepiej go nie lekceważyć
  5. Czy Polacy zaszczepią się przeciwko koronawirusowi? Wyniki sondażu nie pozostawiają wątpliwości
  6. Media huczały o jej głośnym rozstaniu z mężem. Teraz gwiazda disco polo znów jest na językach, pokazuje ekskluzywne śniadania i bawi się w najlepsze

Następny artykuł