objawy hipokalcemii
fot. https://pixabay.com
Autor Klaudia Gaicka - 6 Lipca 2020

Objaw mogący oznaczać groźną chorobę. Nie wolno go lekceważyć

Objawy hipokalcemii bywają wyjątkowo nieoczywiste. Ta dziwna choroba może mieć negatywny wpływ na cały organizm człowieka. W przypadku wystąpienia typowych dla niech symptomów lepiej skontaktuj się ze specjalistą. Lekarz w oparciu o wywiad i badanie pokieruje cię w dalszej diagnostyce.

Objawy niektórych chorób mogą być przez nas całkowicie źle interpretowane. Dlatego tak ważną rolę odgrywa lekarz pierwszego kontaktu, który na podstawie wywiadu i ewentualnych wstępnych badania, może nas skierować do odpowiedniego specjalisty.

Większość osób wyrzuca skórkę od banana. Duży błąd, ponieważ można ją wspaniale wykorzystaćWiększość osób wyrzuca skórkę od banana. Duży błąd, ponieważ można ją wspaniale wykorzystaćCzytaj dalej

Objawy hipokalcemii mogą nas zmylić. Choroba może mieć wpływ na cąły nasz organizm

Jak podaje serwis Medonet.pl, objaw Chvostka występuje, kiedy lekarz uderzy młoteczkiem w odpowiedni nerw twarzy i wystąpi skurcz mięśni. Nerw odpowiadający temu symptomowi znajduje się mniej więcej 2 cm od przodu płatka ucha, poniżej wyrostka jarzmowego.

Wystąpienie objawu świadczy o tężyczce utajnionej. Innym symptomem wskazującym na tę chorobę jest objaw Trousseau.

- Po napompowaniu mankietu do mierzenia ciśnienia i po pozostawieniu go przez 3 min na ramieniu wystąpienie objawu zwanego „ręką położnika”, cechującego się symetrycznymi drżeniem i symetrycznymi kurczami tonicznymi mięśni rąk. Tężyczka może świadczyć o hipokalcemii, czyli o stężeniu wapnia w surowicy krwi poniżej 2.25 mmol/l. - wyjaśniła lek Katarzyna Darecka dla Medonet.pl

Przyczyn tej choroby eksperci upatrują się między innymi w zbyt małej wchłanialności wapnia z pokarmami, niedostatecznej podaży lub odkładania się wapnia w tkankach miękkich, lub kościach (w zbyt dużej ilości) przez zapalenie trzustki lub po chirurgicznej operacji nadczynności przytarczyc. Dodatkowo objaw ten występuje przy okazji przyjmowania niektórych leków, nadmiernej utraty wapnia w moczu.

Diagnostyka jest trudniejsza, ponieważ aż u 25 proc. pacjentów objaw Chvostka występuje pomimo braku jakiejkolwiek powiązanej choroby. Z kolei u 29 proc. pacjentów z hipokalcemią ten symptom nie występuje wcale.

Dzisiaj grzeje: 1. Wczesne objawy raka jelita grubego. Szybkie rozpoznania zwiększa szanse na wyleczenie

2. Szykują nową opłatę, resort jest na "tak". Będziemy musieli dopłacać po 300 zł na zakupach

W przypadku wystąpienia objawu Chvostka neurolog często kieruje pacjenta na dodatkowe badania laboratoryjne. W przypadku wykrycia zbyt niskiego poziomu wapnia, w dalszej kolejności lekarz zleca diagnostykę przyczyn hiperkalcemii, jest to niezbędna dla rozpoczęcia prawidłowego leczenia.

Jak widać, czasem tak mało znaczący symptom może mieć duży wpływ na organizm. Niedobór wchłanialności wapnia może być bardzo groźny dla zdrowia i życia pacjenta.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kłęby dymu na S8. Co tam się stało?
  2. Samolotem, w którego katastrofie zginęła Jantar, miała lecieć inna wielka gwiazda. Zrezygnowała w ostatniej chwili
  3. Wielka tragedia w kopalni w Azji. Nie żyje ponad 160 osób
  4. 4-latek trafił w ręce prawdziwych potworów. Zamiast opieki otrzymał tortury, których niestety nie wytrzymał
  5. Kobieta była przekonana, że brzuch boli ją przez miesiączkę. Niestety nie dożyła kolejnego dnia
  6. Wielki sukces Igi Świątek. Polka była bezlitosna w trakcie turnieju, prawdziwa dominacja i wielkie zwycięstwo

Następny artykuł